Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy
Ve spolupráci s dopravcem ZDAR, a.s. nabídne Kraj Vysočina cestujícím od 1. září 2020 možnost platit jízdné v autobusech platební kartou. Dopravce, který ročně přepraví cca čtvrtinu všech cestujících linkovou dopravou v rámci Veřejné dopravy Vysočiny je prvním, který tuto službu nabídne na všech svých krajem dotovaných linkových autobusových spojích. „Jedná se o platbu bezkontaktní, tedy platbu, která nevyžaduje ověření PIN kódu. Stejná praxe je odzkoušena a plnohodnotně funguje u dopravních systémů některých krajů,“ uvedl Pavel Bartoš z krajského odboru dopravy a silničního hospodářství.
Potkat ve velkomeziříčském domově pro seniory psa, nebo i hned několik naráz není nic neobvyklého. Však jsou tito domácí mazlíčci právem považováni za součást našich rodin. Kořeny těchto příslušníků sahají mnoho tisíc let do minulosti, kdy bylo procesem domestikace objeveno citové pouto mezi člověkem a němou tváří. Právě tam se možná zrodilo rčení: pes = největší přítele člověka. Rčení se postupem času stalo heslem a posláním tzv. canisterapie, metody, která funguje na emoční a fyzické bázi vznikajícího kontaktu mezi léčeným člověkem a psem. A právě tu klienti domova hojně a rádi využívají.
S novým školním rokem odstartuje další ročník projektu První pomoc do škol, který Kraj Vysočina organizuje už sedmnáctým rokem. Výuka první pomoci je na základě dlouholetých zkušeností určena pro čtrnáctileté a sedmnáctileté žáky studující na Vysočině a zahrnuje celkem 10 hodin. Pro děti na základce je připraveno 7 hodin teorie, seznámení se s integrovaným záchranným systémem a ukázky vč. nácviku jednoduchých účinných zásahů, studující ve druhých ročnících středních škol čekají 3 hodiny praktické i teoretické náročnější přípravy. Do minulého ročníku se přihlásilo 195 škol, z důvodu mimořádných epidemiologických opatření stihlo absolvovat kurzy pouze 123 škol, resp. pouze 73 % žáků. Veškeré náklady na tuto výuku hradí Kraj Vysočina ze svého rozpočtu.
Předposlední srpnový víkend patří v Humpolci koním. Od pátku 21. do neděle 23. srpna 2020 se jede finále Zlaté podkovy, jinými slovy závody ve všestrannosti sedlových koní a spřežení. Program začíná v pátek drezurami, pokračuje v sobotu terénní zkouškou a maratonem
spřežení. Neděle je ve znamení parkuru sedlových koní a překážkové jízdy spřežení. Na pomyslný start se postaví zhruba stovka sedlových koní a 36 spřeženích. „Těší nás velká účast jezdců a koní,“ říká Jiří Klubal, ředitel organizačního výboru závodů. Kraj Vysočina patří mezi hrdé podporovatele tohoto krásného závodu.
Hrady Roštejn, Kámen a zámek Třebíč, které jsou pod správou muzeí zřizovaných Krajem Vysočina, během prvního měsíce letošních prázdnin evidují rekordní počty návštěvníků. Češi kvůli koronaviru zůstali na území naší republiky a vyrazili za památkami. Pravděpodobně tomu nahrálo i deštivější počasí, které panovalo v měsíci červenci. Vysoké návštěvnosti výrazně přispívá i rozhodnutí Kraje Vysočina o plošném snížení vstupného. Na některých místech se návštěvnost zvýšila více než dvojnásobně.
Jihlava, 13. 8. 2020, 14:15 hodin: Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek dnes odpoledne informoval, že do chvíle, než ministerstvo zahraničních věcí nebo jiné příslušné ministerstvo oznámí oficiální zrušení povinnosti testů na COVID-19 pro cesty do Řecka, bude k dispozici povinně zřízené testovací místo na centrálním parkovišti Nemocnice Jihlava. Podle sdílených informací Asociace cestovních kanceláří se předcestovní povinné testování týká do konce měsíce zhruba čtyř desítek turistů z Vysočiny, z toho více než 10 osob má odcestovat nejpozději v pondělí. „Informaci premiéra ČR Andreje Babiše, poskytnutou dnes po obědě médiím, o změně pravidel pro cestu do Řecka, bereme pouze jako informativní, zatím nepodloženou oficiálním rozhodnutím řecké strany. Proto u nás na Vysočině testování nebudeme rušit. Nechceme nechat spoluobčany, kteří si zaplatili dovolenou, bez pomoci a bez možnosti testování,“ upozornil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Nemocnice Jihlava, Nemocnice Třebíč, Nemocnice Havlíčkův Brod, Nemocnice Nové Město na Moravě a Nemocnice Pelhřimov budou mít postupně do čtyř let nový nemocniční informační systém za cca 75 miliónů korun. Současné nekompatibilní systémy nemocnic jdou jsou téměř na hranici své životnosti a nevyhovují standardům a požadavkům moderní medicíny. Navíc každá z nemocnic má jiný systém, údržba je komplikovaná a drahá. Na pořízení nového systému získal Kraj Vysočina dotaci z evropských fondů.
Grantový program Fondu Vysočiny na podporu regionálního cestovního ruchu Marketing v cestovním ruchu v celkovém objemu deset milionů korun schválili krajští zastupitelé na červnovém zasedání. Prvních 37 žadatelů si mezi sebe rozdělí 6,6 miliónů korun, zbývající 3,5 miliónu korun je k dispozici až do konce března příštího roku nebo do jejich vyčerpání. Kromě podnikatelů mohou o dotaci žádat mimo jiné i spolky, nadace nebo obecně prospěšné společnosti. Marketing, podpořený Krajem Vysočina, pomůže v mnoha případech s propagací také podzimních a zimních rekreačních pobytů,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal.
Doba životnosti silnic II. a III. tříd v majetku Kraje Vysočina se podle dopravního významu, dopravního zatížení a v závislosti na pravidelné údržbě a opravách pohybuje mezi 20 – 25 roky. Péči o cca 4500 km silnic zajišťuje Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, její vedení avizuje, že stupňující se zatěžování silniční sítě se podepisuje na zkrácení předpokládané životnosti. „V současné době stojí investice i údržba krajských silnic přibližně 1,4 miliardy korun ročně. V případě, že dojde na vynucené zkrácení životnosti silnic o dva roky, stoupnou náklady na údržbu, podle našich prvních propočtů, přibližně o 150 miliónů ročně,“ informoval ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Radovan Necid.
Turné poukazující na zavádění čisté mobility a chytré energetiky doprovázené informační kampaní věnované ochraně a odpovědnosti za životní prostředí osloví občany Vysočiny konkrétně Třebíče 17. srpna 2020. Od 9 do 16 hodin bude na Karlově náměstí k vidění i vyzkoušení početná flotila elektromobilů, hybridů, elektrokol, ekoltrokoloběžek včetně ukázek užitkových a komunálních elektromobilů různých značek. Organizátoři programu avizují, že není důvod k obavám z přílišného hluku a emisí, protože program v Třebíči je zaměřen na představení trendů v zavádění čisté mobility, která se ve spojení s chytrou energetikou stává nedílnou součástí našeho života.
Pravidelné každotýdenní jednání bezpečnostní rady kraje a pracovní epidemiologické skupiny dnes přineslo pozitivní závěry. Poté, co byla už o víkendu Krajskou hygienickou stanicí se sídlem v Jihlavě upravena mimořádná opatření na Jihlavsku a Telčsku, zůstávají v platnosti pouze opatření pro nemocnice, sociální služby, lékárny, dětské domovy... Vzhledem k dobrému vývoji očekává ředitel KSH Jan Říha, že podobně bude možné rozhodnout i v konkrétním provoze v Pacově.
Pouze deset dní má možnost veřejnost hlasovat v každoroční anketě soutěže Stavba roku Kraje Vysočina 2019. O ceně veřejnosti rozhodnou sms zprávy, které budou zaslány v požadovaném tvaru v termínu 10. srpna až 20. srpna 2020. Hlasování bylo odstartováno dnes v pravé poledne. Investorské počiny Kraje Vysočina reprezentuje hned šest veřejných staveb nebo jejich zdařilých rekonstrukcí. Slavnostní vyhlášení výsledků ročníku 2019 je naplánováno na 7. září 2020 a odehraje se v novém objektu Kulturního domu v Okříškách. Jako tradičně bude udělena také Cena hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka.
Už devátým rokem si prvňáčci na Vysočině z prvního školního dne odnesou kromě nových zážitků také dárek v podobě bezpečného kufříku Kraje Vysočina. Malí školáci v něm mimo jiné najdou veselou cyklolékárničku se Zajícem, maskotem Kraje Vysočina, který dětem připomene důležitá telefonní čísla na složky Integrovaného záchranného systému, reflexní pásek a přívěsek, reflexní vestičku, reflexní pytlík na přezůvky, vystřihovánky, omalovánky, pastelky, papírové hodiny, zábavnou dětskou knihu Ferda v autoškole od BESIPU. Chybět nebude ani časopis Pastelka s krajskou tematikou bezpečného pohybu dětí ve škole a v přírodě.
Výpadek daňových příjmů, který se podepisuje na kondici rozpočtu všech krajů nebude mít vliv na rozdělení pravidelných dotací v rámci programu Obnova venkova Vysočiny 2020. Stejně jako loni je pro obce připraveno k rozdělení 89 miliónů korun z rozpočtu Kraje Vysočina. „Rozdělování dotací v regionu zatím není ukončeno, ke schválení v září je připravena ještě jedna várka žádostí. Celkem jsme jich letos obdrželi 660. Garantujeme, že všechny správně podané budou podpořeny. Celkem se jedná o částku 82,3 miliónů korun,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal. Reagoval tak na množící se dotazy týkající se nutnosti hledat úspory v krajském rozpočtu.
Krajský rozpočet na rok 2020 byl schválen s plánovanými vyrovnanými přijmy a výdaji ve výši 12,6 miliard korun. S ohledem na aktuální daňovou výtěžnost už červnové zastupitelstvo přistoupilo k historicky prvnímu snížení rozpočtu o 220 miliónů korun. „Šlo čistě o preventivní opatření a zároveň o jasný signál směrem k veřejnosti a partnerům kraje deklarující naši snahu o úspory. Začátkem srpna naše výkazy generovaly chybějících 260 miliónů z očekávaných sdílených daní, výrazně klesla výtěžnost v případě daní z příjmů fyzických i právnických osob včetně daně z přidané hodnoty,“ uvedl Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku.
S ministryní financí Alenou Schillerovou a hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou jednali představitelé českých a moravských krajů. Radě vlády pro zdravotní rizika předali hejtmani informace z krajů o stavu zásob ochranných prostředků, o kapacitách laboratoří a kapacitách pro testování. Řešili ale i návrh využití prostředků z EU, které by měly získat členské státy pro rychlé oživení ekonomik po koronavirové krizi (tzv. ReactEU nařízení).
I na začátku tohoto týdne doplnilo pravidelné jednání pracovní skupiny COVID 19 jednání Bezpečností rady Kraje Vysočina. Podle aktuálních informací ředitele Krajské hygienické stanice v Jihlavě Jana Říhy se situace na Vysočině stabilizovala a ve statistikách nyní figuruje 158 dosud nevyléčených. I přesto, že testování v závěru týdne nepřineslo další covid pozitivní výsledky, zůstávají nedávno vydaná mimořádná opatření hygieniků z preventivních důvodů nadále v platnosti.
Další atrakci pro návštěvníky vymysleli ve sportovně-rekreačním areálu Pilák u Žďáru nad Sázavou. Od letošní turistické sezony si vedle klasického kola nebo koloběžky lze vyzkoušet také handbike pro děti. Pro děti s hendikepem je zapůjčení zdarma, ostatní zaplatí za hodinovou vyjížďku 75 korun. Při celodenním půjčení handbiku zaplatí návštěvníci oblíbeného areálu 300 korun. Stoj, který zakoupilo město Žďár nad Sázavou v rámci projektu Aktivně pro Žďár za 64 200 korun a dodala ho nezisková organizace Černí koně, je určen pro děti od 100 do 160 cm.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se