Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky
Vyberte:
Krajští zastupitelé dali dnes na svém zasedání zelenou novému přeshraničnímu projektu Zásah bez hranic. Rozšíření spolupráce s partnerským regionem Dolní Rakousko je tentokrát zaměřeno na posílení akceschopnosti požárních jednotek. „Hlavním cílem projektu je jazykově připravit příslušníky Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina tak, aby bylo možné v případě řešení mimořádných událostí v přihraničních oblastech plně využít jejich společné nasazení a nevznikala mezi nimi jakákoliv jazyková bariéra,“ uvedl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.
Zastupitelstvo Kraje Vysočina schválilo na dnešním zasedání vyhlášení celkem šesti grantů Fondu Vysočiny na rok 2012. O finanční prostředky v celkové výši 17,5 milionu korun budou moci zájemci žádat například na opravu předškolních zařízení, budovaní sportovišť nebo na tvorbu projektových dokumentací v oblasti zásobování pitnou vodou, odvádění a čištění odpadních vod a ochrany před povodněmi. Žadatelé při splnění všech podmínek získají podle daného grantu od 5 do 400 tisíc korun pod podmínkou minimálního spolufinancování daného projektu od 30 do 60 procent.
Kraj Vysočina připravuje s podporou Evropské unie a Ministerstva školství ČR odbornou dvoudenní konferenci na téma extremismus. Celkem jedenáct přednášek odprezentují odborníci z řad policistů, vysokoškolských učitelů v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě 5. a 6. března 2012. „Tento sociálně patologický jev bude specialisty rozebrán ze všech možných pohledů. Od základního definování, přes možná rizika, právních následků a vliv na okolí,“ okomentoval Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí.
Kraji Vysočina se díky projektu „Podpora vybraných sociálních služeb na území kraje Vysočina – individuální projekt“ podařilo zajistit financování sítě sociálních služeb, a to nejen těch služeb, které na území kraje již dříve fungovaly, ale díky projektu vznikaly i nové služby sociální prevence, např. nízkoprahová zařízení pro děti a mládež v Havlíčkově Brodě, Telči a Velkém Meziříčí. Tento projekt je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ) a ze státního rozpočtu ČR.
Kraj Vysočina dává možnost studentům vysokých škol působit několik měsíců v srdci Evropské unie. Do 12. března 2012 mají zájemci možnost zaslat své žádosti a ucházet se o pozici, díky které nahlédnou do fungování nadnárodních orgánů a mezinárodních vztahů. Pohovory a písemné testy budou zaměřeny na znalosti fungování Evropské unie a Kraje Vysočina. Odměnou za prokázané znalosti bude dvěma studentům tříměsíční stáž v letním a zimním semestru.
Po Nemocnici Jihlava nabízí nově službu elektronického objednávání do specializovaných ordinací od 13. února také Nemocnice Pelhřimov. „Mezi první tři ordinace patří ortopedie, traumatologie a proktologie. K těmto ambulancím budou podle zájmu veřejnosti a s ohledem na možnosti nemocnice přibývat další frekventovaná pracoviště. Očekáváme, že nová služba zpřehlední systém zvaní pacientů a pozitivně se začne odrážet i ve zkracování doby strávené v čekárnách,“ uvedl ředitel Nemocnice Pelhřimov Jan Mlčák. Elektronické objednávání pacientů přes internetové rozhraní eAmbulance umožní pacientům svobodně si zvolit nejen nemocnici, kde je ošetří, ale i konkrétního ošetřujícího specialistu, termín a čas. Stále však v nemocnicích Kraje Vysočina platí, že je možné objednávat se osobně nebo využít služby operátorky, která provede objednání po telefonu.
V Novém Městě na Moravě je opět dobojováno. Druhý únorový víkend přinesl pro fanoušky bílé stopy po lednovém biatlonu další dva závodní dny, tentokrát v klasickém lyžování. Na Vysočinu se sjeli nejlepší světoví jezdci, aby se utkali v 74. ročníku Zlaté lyže. Do Vysočina arény si našlo ve dvou dnech cestu na 22 tisíc diváků z celého světa, mezi kterými nechyběl sportovní příznivec hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Sportovní atmosféru podpořil promotým Kraje Vysočina, který vybavil většinu fanoušků fandícími předměty a doprovázel je celým sobotním programem.
Po třech letech se na tratě kolem Nového Města na Moravě vrací Světový pohár v běhu na lyžích. Letošní ročník Zlaté lyže přilákal na start absolutní světovou špičku. I závod na 30 km klasicky s hromadným startem, kde se hodně očekává od domácího Lukáše Bauera a Martina Jakše, se pojede z části i na nových tratích. Ty si prošly premiérou v lednu při Světovém poháru v biatlonu.
Dnes byly v Jihlavě vyhlášeny výsledky prvního ročníku soutěže Víš, co ti hrozí na netu? Studenti a žáci základních a středních škol v Kraji Vysočina podle zadání pomocí hraného filmu, počítačové animace, powerpointové prezentace, komixu, plakátu nebo fotorománu zachytit nebo upozornit na problematiku elektronické bezpečnosti. „První ročník překvapil obrovským zájmem především ze strany základních škol. Celkem porota, složená z členů pracovní skupiny pro problematiku elektronické bezpečnosti, hodnotila 91 prací. Do soutěže se zapojilo zhruba 200 žáků,“ uvedl Zdeněk Ryšavý, radní Kraje Vysočina pro oblast informatiky.
Prezentovat své úspěchy a získat nové zkušenosti přijeli na začátku února do sídla Kraje Vysočina prezentovat zástupci Zdravých obcí a měst a obcí realizujících místní Agendu 21. Setkání bylo připraveno v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst ČR (NSZM). Tato asociace v České republice zaštiťuje a koordinuje realizaci mezinárodního projektu „Zdravé město“ a má v současné době již 100 členů, mezi které patří i 14 municipalit z Vysočiny.
Tento týden se uskutečnilo v Základní škole Nížkov odpolední setkání u kulatého stolu na téma Prevence rizikového chování dětí a mládeže za účasti zástupců Kraje Vysočina, realizátorů Individuálního projektu „Podpora systému primární prevence sociálně patologických jevů“. Rodiče, pedagogové a pozvaní hosté společně hovořili o formách rizikového chování u školních dětí.
Kraj Vysočina zaznamenal v minulém roce 2011 vyšší počet turistů, kteří si prodloužili délku svého pobytu na více jak jeden den. V kraji přenocovalo za celý rok více jak 353 tisíc návštěvníků, což představuje nárůst o 5,1 procenta oproti předchozímu období. Podle údajů Českého statického úřadu přibyli v ubytovacích zařízeních hosté z tuzemska i z ciziny. „Turisticky pomáhají Vysočině zejména sportovní aktivity V Novém Městě na Moravě, které lákají návštěvníky nejenom v zimních, ale i v letních měsících,“ vysvětluje Tomáš Čihák, ředitel krajské organizace Vysočina Tourism.
Opravy komunikací druhých a třetích tříd po celé Vysočině, výstavba nových pavilonů krajských nemocnic nebo realizace moderních zázemí pro ukládání sbírek Muzea Vysočiny. Nejen tyto, ale i další veřejně prospěšné akce spolufinancoval Kraj Vysočina z prostředků od Evropské investiční banky. Předchozí i stávají krajské vedení dokázala získat jedny z nejlepších možných podmínek při uzavírání úvěrů. „V současné době má kraj uzavřené s EIB dva úvěrové smluvní vztahy. Jeden z přelomu let 2006 a 2007 na 500 milionů korun a druhý z roku 2010 na půjčku 125 milionů korun s možností dalšího čerpání,“ okomentoval Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí.
Rada Kraje Vysočina vyhlásila 55 konkurzů na pozice ředitelů škol a školských zařízení zřizovaných krajem. Konkurzy jsou vyhlášeny v souvislosti s novelou školského zákona, která zavádí šestileté funkční období pro ředitele škol a školských zařízení. Dle této novely všem ředitelům škol a školských zařízení, kteří byli k 1. lednu 2012 ve funkci déle než šest let, končí jejich funkční období 31. července 2012. Další konkurzy přijdou na řadu v následujících letech, neboť na konci července 2014 podle novely skončí funkční období ředitelům, kteří jsou ve funkci v současné době méně než tři roky.
Hejtmanovi Kraje Vysočina Jiřímu Běhounkovi bylo adresováno poděkování Dagmar Havlové, vdovy po zesnulém prezidentovi za upřímné projevy soustrasti nad úmrtím Václava Havla. Prezident Václav Havel zemřel 18. prosince 2011. Občané Kraje Vysočina měli možnost 19. prosince vyjádřit upřímnou soustrast a lítost s jeho odchodem svým podpisem či osobním vzkazem vepsaným do kondolenčních archů, které byly k dispozici v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě. Archy společně s kondolencí hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka byly odeslány Dagmar Havlové.
Přelom ledna a února znamenal ukončení možnosti přihlásit se do tradiční celokrajské soutěže Zlatý erb o nejlepší internetové stránky. Celkem se do čtyř kategorií přihlásilo 67 soutěžících. Webové stránky a služby ohodnotí odborná porota a své stanoviska sdělí 21. března 2012 na slavnostním ukončení celé soutěže v sídle Kraje Vysočina. Internetové portály soutěží v kategoriích měst, obcí, organizací zřizovaných krajem a sdružení dobrovolných hasičů.
Ženy z Vysočiny jsou od pondělí 6. února v jihlavské nemocnici vyšetřovány na novém plně digitálním mamografickém přístroji. Jde o nejmodernější a nejšetrnější přístroj na Vysočině, který umožňuje lepší rozlišení snímků. Pro získání kvalitního obrazu je navíc zapotřebí mnohem nižších dávek záření. „Nový přístroj s sebou přináší nové možnosti, které přispějí k rychlejší a přesnější diagnostice nádorů prsu,“ uvedl ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev.
O uznání ukončeného vzdělání, neboli nostrifikaci, zažádalo na Vysočině za 11 let celkem 641 cizinců. Kraj doposud uznal 576 žádostí. Nejvíce se dle statistik uznávala studia z Ukrajiny a Mongolska, která dohromady představují 65 procent všech schválených žádostí. V seznamu uznaných vzdělání figurují na Vysočině už zápisy ze 14 zemí světa.
Jedná se o výstavbu prvku ke zvyšování retenční schopnosti území a protipovodňové ochrany – ochranné zemní sypané hráze (poldru). Poldr je navržen jako průtočný, částečně zatopený (se stálým zadržením vody) s dostatečně dimenzovaným retenčním prostorem pro transformaci povodňové vlny při stoletém průtoku. Jako bezpečnostní prvek – ochrana proti protržení hráze poldru, je navržen boční bezpečnostní přeliv v levém zavázání hráze. Dále bude provedena revitalizace lokality, která obsahuje vytvoření nového meandrujícího koryta toku a výstavbu devíti neprůtočných tůní. Cílem této revitalizace je návrat řešeného toku do přirozeného stavu zlepšením stavu vodního toku tak, aby vyhovoval živým organismům, které se v lokalitě vyskytují. Dojde ke zvýšení diverzity prostředí a revitalizace umožní přirozený vývoj lokality. Umístění záměru je v souladu s územním plánem města Habry.
Hlavním účelem připravovaného protierozního opatření je ochrana severovýchodní části obce Velký Rybník a níže ležícího území před příchodem velkých vod a splavů půdy z výše položených zemědělských pozemků, které v minulosti několikrát způsobily velké škody na majetku místního obyvatelstva. Umístění protierozního opatření vychází z morfologie terénu a statisticky nejpravděpodobnějšího ohrožení zástavby srážkovými vodami ze svažitých pozemků v okolí obce. V rámci protierozního opatření bude vybudován záchytný příkop, odvodný příkop a odlehčovací přepad. Dále bude provedena rekonstrukce místní obslužné komunikace vedoucí podél záchytného příkopu a uložení místních sdělovacích kabelů do ochranných zařízení. Záměr je v souladu s územním plánem obce Velký Rybník.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se