Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2016
Jaký by měl být učitel nadaných žáků, co můžeme udělat proto, abychom nepřišli o potenciál nadání? Tyto a další otázky si začátkem února kladli účastníci v pořadí už třetího zasedání krajské koordinační skupiny zaměřené na síť podpory nadání. „Předpokladem je, že se krajská síť podpory nadání bude neustále rozvíjet, rozšiřovat a stane se základem fungováním systému podpory nadání v ČR, a to ve spolupráci s pedagogy, školami a školskými zařízeními, ale také samotnými dětmi, jejich rodiči, volnočasovými pedagogy a dalšími aktéry v oblasti aktivit péče o nadané,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Kvůli stavebním pracím na novém pavilonu nemocnice uzavře výjezd od stávající budovy chirurgie, který dlouhé roky vyváděl auta ven z areálu směrem na Bráfovu třídu. Jediný možný výjezd z nemocnice bude v zadní části nemocnice směrem k tenisovým kurtům na Sportovní ulici. Výjimku budou mít akutní případy jedoucí k budově chirurgie (budova D a CH) a pacienti dialýzy, kteří se nově dostanou do této části nemocnice a zpět přes provizorní panelovou cestu vlevo po průjezdu hlavní branou, protože příjezdová cesta za budovou staré chirurgie už bude uzavřená.
Tento týden podruhé zasedla pracovní skupina pro zdravotnictví a sociální oblast při Regionální stálé konferenci pro území Kraje Vysočina. Odborníci na problematiku zdravotnictví a sociálních věcí diskutovali se zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR o aktuálních možnostech financování rozvojových projektů v novém programovém období 2014 – 2020, zejména o probíhajících a připravovaných výzvách v rámci Integrovaného regionálního operačního programu a Operačního programu Zaměstnanost 2014 – 2020.
Až do konce února si může každý návštěvník sídla Kraje Vysočina na Žižkově ulici v Jihlavě prohlédnout fotovýstavu projektu s názvem Vaříme společně – Cooking Together. Jedná se o první konkrétní výsledek spolupráce čtyř středních škol z Vysočiny a stejného počtu škol z francouzského regionu Champagne-Ardenne. „Využít potenciál kolébky gastronomie, kterou francouzská kuchyně bezesporu je, by mělo asi 40 pedagogů z Vysočiny. Věřím, že zapojení do projektu je pro ně velkým přínosem a podaří se jim ho využít při výchově mladých kuchařů“, uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Kraj Vysočina je dlouhodobě úspěšný v čerpání evropských prostředků. Týká se to také sociální oblasti. Jde nejen o veřejnosti známý proces transformace, podstatný dopad na poskytování sociální péči v regionu má i využívání prostředků plynoucí z individuálního projektu. „Díky projektu se podařilo zajistit financování sítě sociálních služeb. Šlo přitom o služby, které na území kraje už dříve fungovaly, k tomu vznikaly i nové služby sociální prevence,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a prorodinné politiky Petr Krčál. Nabídka sociálních služeb na Vysočině tak byla rozšířena o nízkoprahová zařízení pro děti a mládež v Havlíčkově Brodě, Telči a Velkém Meziříčí.
Studenti středních škol z Kraje Vysočina můžou vycestovat za vzděláním do partnerských regionů Kraje Vysočina, jako například do Francie, Rakouska, Číny nebo do Finska. Náklady, které jim v zahraničí vzniknou, pomůže uhradit kraj prostřednictvím ročního stipendia. „Účelem pravidel pro udělení stipendia je podpořit a motivovat žáky k získávání zahraničních zkušeností ve svém oboru, dále rozšíření jejich stávajících jazykových znalostí a seznámení se s fungováním středoškolského vzdělávání i jinde ve světě,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. Žádost můžou studenti podat v době od 1. do 31. května 2016.
Foyer budovy B sídla Kraje Vysočina na Žižkově ulici v Jihlavě bude až do 28. února 2016 oživovat nová výstava s názvem GIS v běžném životě. Vytváří náhled do světa informací spojených s mapami. „Expozice má všem návštěvníkům přiblížit práci s mapami. Proto jsme zvolili zajímavou formu s využitím doprovodných obrázků a krátkého textu, aby každý, kdo na výstavu dorazí, měl přehled o práci jednotlivých odborů Krajského úřadu Kraje Vysočina,“ uvedl vedoucí oddělení správy GIS Lubomír Jůzl.
Gymnázium v Třebíči se nově pyšní moderním badatelským centrem přírodních věd. Učebna vybavená pro praktickou výuku fyziky, chemie a biologie má do budoucna sloužit nejen středoškolákům, ale bude nabídnuta k bádání i žákům místních základních škol. „Nové vybavení zlepší systém odborné výuky mimo jiné i v technických oborech a zvýší možnost uplatnění absolventů také v průmyslově zaměřených oborech a podnicích. Nákladné přístroje navíc poslouží i seniorům, například jako součást výuky univerzit třetího věku,“ uvedla radní Fialová. Třebíčské gymnázium je specifické tím, že jeho badatelské centrum funguje v jedné ze stávajících učeben. V plánu je přístavba budovy, kde vzniknou samostatné prostory pro pokusy i odborné přednášky.
Z regionálních kol soutěže o nejoblíbenějšího pedagoga českých škol vzešly dvě semifinalistky z Vysočiny. Alena Michálková ze Základní školy Černovice za velké podpory svých žáků postoupila z olomouckého regionálního kola. Z pražského Senátu získala pomyslnou vstupenku do semifinále Lucie Bečková ze Základní školy Na Pražské, Pelhřimov. „První kolo soutěže bylo hlavně v režii žáků. Vybraná trojice musela nominovaného vyučujícího představit. V pěti minutách originálně, výstižně a vtipně, což se za velké konkurence úspěšně podařilo hned dvěma vysočinským týmům, gratuluji,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Velkého ocenění a uznání se dostalo nemateriálnímu statku Betlémské cestě v Třešti v podobě přijetí mezi nejvýznamnější projevy tradiční lidové kultury, které jsou součástí nemateriálního kulturního dědictví České republiky. „Zápis tohoto výjimečného regionálního jevu, udržovaného a předávaného generacemi třešťských řezbářů a betlemářů schválil na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky v závěru roku 2015 ministr kultury Daniel Herman. Učinil tak na základě doporučení Národní rady pro tradiční lidovou kulturu, která je stálým poradním orgánem ministra kultury.,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
Bezpečná silnice 2016 – grantový program na podporu zvýšení bezpečnosti na pozemních komunikacích a modernizace dětských dopravních hřišť v Kraji Vysočina.
Zastupitelstvo Kraje Vysočina na svém prvním letošním zasedání schválilo rozdělení peněz v rámci Fondu Vysočiny pro rok 2016. V celkem 23 grantových programech si úspěšní žadatelé rozdělí bezmála 60 miliónů korun, do prvních jedenácti mohou své projekty žadatelé už v březnu posílat. „Největší finanční podporu nabídnou programy Rozvoj podnikatelů, kde bude k dispozici stejně jako v roce 2015 až deset miliónů korun, Čistá voda s více než šesti miliony a v grantu Naše škola, v rámci které si žadatelé rozdělí 3,8 milionu korun,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí a grantové politiky Kraje Vysočina Vladimír Novotný. V minulém roce vyhlásil Kraj Vysočina stejný počet programů v objemu 56 miliónů korun.
Rekordní počet škol z Kraje Vysočina se přihlásil do letošního sedmého ročníku soutěže pro žáky základních škol a víceletých gymnázií s názvem Poznej Vysočinu. Celkem 82 školských zařízení vybere jednoho žáka a jednu žákyni, kteří správně odpoví na testové otázky zaměřené na domovský region, a následně budou prezentovat svou školu v krajském finálovém kole. „Cílem soutěže je motivovat žáky k hlubšímu poznání našeho kraje, i proto se 30 otázek v obou kolech týká naší Vysočiny z pohledu územní samosprávy, kultury, historie, významných osobností, zeměpisu nebo také průmyslu a obchodu,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Ideálně na přelomu letošního května a června by mohla začít avizovaná oprava silnice II/392 Velké Meziříčí – Tasov. Dvouletý projekt řeší rekonstrukci silnice v intravilánu města Velké Meziříčí a rekonstrukci silnice až do Tasova. „Práce na opravách silnice budou rozděleny do dvou let. V letošním roce zahájíme práce na úseku Velké Meziříčí – Petráveč s tím, že Velké Meziříčí stihne opravit kanalizaci. V dalším roce bude opraven úsek Petráveč – Tasov,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy Libor Joukl. O opravě zhruba sedmikilometrového úseku rozhodla veřejnost svým hlasováním v anketě Váš názor.
Více než 350 výtisků bible je k vidění ve Starém Pelhřimově. V pondělí 1. února zde zpřístupnil pod hlavičkou občanského sdružení Biblický teologický seminář svou soukromou sbírku Vladislav Donát. Malé muzeum Bible je v České republice unikátní sbírkou určenou nejen věřícím. Nejčtenější, nejpřekládanější a nejznámější knihu světa tu návštěvníci mohou vidět v 59 jazycích, vydávanou od 16. století až po současnost. Slavnostního otevření muzea i zápisu této ojedinělé sbírky do České knihy rekordů byl přítomen i Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.
Už podruhé v krátkém sledu si mohou obce zažádat o dotaci na výkon sociální práce. Peníze prostřednictvím OK systému rozděluje Ministerstvo práce a sociálních věcí a lhůta pro podání žádostí končí 10. února. „V uplynulém roce bylo v rámci republiky rozděleno na sociální práci 250 milionů a na Kraj Vysočina z toho balíku připadlo 13 milionů korun. Letos má Ministerstvo práce a sociálních věci k dispozici o dalších 50 milionů korun více,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál. O dotaci si mohou zažádat pověřené obecní úřady a obecní úřady obcí s rozšířenou působností.
Bruselské kino Cinéma Nova a Evropský parlament opět po roce přivítaly Ozvěny Ji.hlavy resp. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Už 27. ledna Ozvěny slavnostně zahájil snímek Syrská love story režiséra Seana McAllistera, který měl na Ji.hlavě svoji českou premiéru. Reprezentativní přehlídka uvádí 22 snímků z loňského ročníku festivalu, které zahrnují výrazné tituly hlavních soutěžních sekcí i některé vítězné filmy. Ozvěny potrvají v Bruselu dva týdny až do 7. února.
V předchozích osmi letech prošla na Vysočině částečnou či úplnou transformací čtyř zařízení poskytující pobytové služby sociální péče pro osoby s mentálním postižením. V současnosti je vedle transformačních plánů na další zařízení v regionu aktuální i otázka zpřístupnění služeb, které byly v rámci tohoto procesu vybudovány. „Transformace se netýká pouze kvality bydlení osob s mentálním postižením, ale také jejich aktivizace, v návaznosti na to i zvyšování kompetencí při uplatňování na trhu práce a smysluplné trávení volného času,“ poznamenává radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.
Minulý týden byla v přízemním sále Muzea Vysočiny Jihlava zahájena výstava s názvem Za dámu, která zde potrvá až do velikonočního pondělí 28. března 2016. „Jako snad každé ženě i mně je móda blízká, a proto s radostí vítám každou příležitost, kdy si mohu prohlédnout zajímavé modely šatů a módních doplňků, a to nejen těch právě moderních, ale i těch z dob dřívějších, které jsou pro nás často inspirací,“ uvedla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se