Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Granty a dotace > Kultura
Pokud přemýšlíte, jak smysluplně využít ještě stále dlouhé chladné podvečery, nechte se inspirovat nabídkou zajímavých přednášek. „Muzeum Vysočiny Třebíč jako již každý rok připravilo jarní cyklus přednášek s volným vstupem. Oproti předchozím letům však dochází ke změně, a to místa konání. Všechny přednášky se uskuteční v nově otevřeném Centru tradiční lidové kultury v Cyrilometodějské ulici,“ upozornila náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
Originální putovní výstavu fotografií z prostředí pěstounských rodin, která vznikla u příležitosti Týdne pěstounství v říjnu 2019, doplňují nově dva videospoty. Točily se přímo v prostředí rodin pěstounů z Vysočiny s cílem poodhalit životní příběhy náhradních rodin a bořit mýty o pěstounské péči. „Chceme, aby všechny děti, které nevyrůstají ve své rodině, měly možnost žít v náhradním rodinném prostředí. Proto stále hledáme a podporujeme nové žadatele o pěstounskou péči,“ zdůraznil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.
Přerozdělení peněz zbývajících v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) na opravy krajských silnic, další jednání o změnách stavebního zákona i pomoc koronavirem postižené Číně – taková byla témata jednání Rady Asociace krajů ČR v úterý 18. února 2020 na Krajském úřadě Středočeského kraje.
Až do konce února se může veřejnost dobrovolně registrovat v rámci osvětové akce Čistá Vysočina. Její letošní 12. ročník bude svým průběhem kopírovat praxi osvědčenou v minulosti. Od roku 2016 se akce zúčastnilo aktivně vždy přes 22 tisíc dobrovolníků a bylo sebráno mezi 73 a 104 tunami odpadků. Čistá Vysočina je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21. „Pro registrované účastníky připraví Kraj Vysočina třídící pytle a ochranné pomůcky, pro malé školáky jsou z důvodu zajištění jejich bezpečnosti připraveny reflexní vesty,“ informoval Martin Hyský, radní Kraje Vysočina. Veřejnost bude Vysočinu uklízet v termínu od 6. do 19. dubna 2020.
Vysočina patří mezi regiony, které se dlouhodobě podílejí na projektech resocializace odsouzených a podporují věznice na svém území. V úzké spolupráci jihlavské Obchodní akademie, Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnická školy, Střední odborné školy služeb a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Úřadu práce Havlíčkův Brod, věznice a kraje má nyní možnost šest vybraných odsouzených žen z Kraje Vysočina získat v rámci 250 hodin teoretické i praktické výuky kvalifikaci kadeřnice.
Severní křídlo bývalého areálu soudu, kde Vysoká škola polytechnická Jihlava sídlí, prošlo zásadní rekonstrukcí. Jeho současnou dominantou je moderně pojatá přístavba potřebného přednáškového sálu. Chybějící výukový prostor dosud škola řešila pronájmem v jiných budovách po Jihlavě. Nová posluchárna má 340 míst a suterén budovy škola využila pro tzv. virtuální továrnu. V České republice nejmodernější výuková linka obsahuje nejen softwarové řešení, ale i skutečné moduly výrobní linky, výrobní proces lze tak nejen nastavit, ale i reálně vyzkoušet. Slavnostního otevření se zúčastnili i členové Rady Kraje Vysočina a hejtman Jiří Běhounek.
Uspořádání a organizace veřejné autobusové a drážní dopravy na Vysočině doznává postupně zásadních změn. Důležité změny v jízdních řádech, ke kterým došlo v polovině prosince minulého roku, citlivě zasáhly do jednotlivých spojů, tak aby jejich návaznost lépe vyhovovala přepravním potřebám většiny cestujících. Hlavní změnou od 1. března 2020 je zavedení jednotné přestupní jízdenky a zónově relačního tarifu. Díky novému systému organizace veřejné dopravy je v kraji cestujícím k dispozici více spojů než v minulosti a budou na sebe lépe navazovat.
První narozeninový karneval Kraje Vysočina, který se uskutečnil v Třešti navštívilo téměř 500 dětí, rodičů a prarodičů. „Takový zájem ze strany veřejnosti všech věkových skupin mě utvrzuje v tom, že aktivity, kde se potkávají všechny generace, mají smysl a podporují tolik přínosný mezigenerační dialog,“ uvedl na adresu nedělního karnevalu náměstek hejtmana Pavel Franěk, který návštěvníky karnevalu osobně pozdravil.
„Slavnostní představení dvou nových knih o pelhřimovském rodákovi Josefu Dobiášovi se koná v Muzeu Vysočiny Pelhřimov tento čtvrtek 20. února v 17 hodin ve freskovém sále zámku pánů z Říčan,“ zve všechny zájemce Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že na místě budou tyto dvě knihy také k zakoupení.
Do letošního krajského kola přehlídky žákovských projektů ENERSOL postoupilo ve třech kategoriích 14 projektů. Sedm nejlepší projektů porota nominovala do celostátního kola, kde jsou tradičně řešitelé z Vysočiny považováni za těžkou konkurenci. Mezi letošními postupujícími jsou autoři solární powerbanky, řešitelé plýtvání hliníkem, inovátoři zelených střech nebo autor originální únikové hry. „Je umění během sedmi minut odprezentovat měsíce práce v laboratořích nebo v terénu. Ve všech čtrnácti případech jsem byla mile překvapena praktičností zvolených témat a profesionálním vystupováním mladých badatelů,“ uvedla Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství.
Především o spolupráci Kraje Vysočina a místních podnikatelů s ruskými regiony a firmami diskutoval na své první oficiální návštěvě našeho kraje Sergej Bezrukov, obchodní rada Ruské federace v České republice, s hejtman Jiřím Běhounkem. Na Vysočině existuje řada firem, které se svými ruskými protějšky již obchodují, nicméně nemalá část ruské produkce se na náš trh dostává i prostřednictvím mezičlánků z okolních zemí Evropské unie. „Naším společným cílem je pomoci podnikatelům z Vysočiny nejen v navazování přímých kontaktů s potencionálními partnery v Ruské federaci, ale i poskytování konzultací o podmínkách působení na ruském trhu,“ říká Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.
Vysočina je pro návštěvníky, turisty a cestující čtvrtým nejoblíbenějším krajem České republiky. Rozhodli tak hlasující v anketě Kraj mého srdce 2019, kde získala dvě druhá místa v kategoriích KAM na zimní dovolenou a KAM na koně a koňské stezky. Ocenění za Kraj Vysočina převzali náměstkyně hejtmana Jana Fischerová a ředitel Vysočina Tourism Tomáš Čihák na veletrhu Holiday World v Praze. „Turisté a návštěvníci naši Vysočinu opět podpořili. Díky nim máme dvě druhá místa, a navíc v tak tvrdé konkurenci. Jejich hlasy pro náš kraj potvrzují, že na Vysočinu jezdí hlavně za klidem a pohodou, pryč od ruchu velkých měst, to je skvělé,“ zhodnotila výsledek ankety Jana Fischerová.
„Když se chce, všechno jde. Pacovu mohu ke krásnému Komunitnímu centru jen pogratulovat. Revitalizovat přímo v centru města nevyužitý prostor pro regionální kulturní, vzdělávací a sociální aktivity je skvělý nápad a pokud se podaří na něj získat dotace, je tento počin korunován. Pokud se městu, jeho organizacím i místním neziskovkám podaří centrum prostorově i časově vytěžit, půjde o mimořádný počin místní samosprávy hodný následování,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek u příležitosti slavnostního otevření nového Komunitního centra města Pacov.
Obchvat Salačovy Lhoty na silnici II/128 na Pelhřimovsku se dnešním dnem dostává do své další – stavební fáze. „Po dlouhých 14 letech majetkoprávních příprav začnou už v pondělí práce na 2,42 km dlouhém silničním úseku, který odvede z obce těžkou dopravu. S financováním stavby za více než 90 miliónů korun pomůže Kraji Vysočina evropská dotace,“ informoval před zahájením prací hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Trasa obchvatu Salačovy Lhoty je vedena volným terénem, kopíruje vrstevnici, je předpoklad, že práce budou probíhat hladce.
Na počátku tohoto týdne postihl Českou republiku extrémně silný vítr, který napáchal škody v mnoha městech a obcích. Orkán Sabine zaměstnal hasičské jednotky, poškodil budovy, komunikace i zeleň. 1. místopředseda Rady Asociace krajů pověřený vedením tohoto orgánu a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek proto požádá své kolegy ve vedení regionů, aby usnadnili situaci vytíženým obcím, hasičům, správcům lesů a dalším žadatelům, kteří právě v tomto období připravují většinu žádosti do krajských dotačních programů, a vyzve k posunutí termínů podávání žádostí.
Roční plánovanou generální opravou prochází původní budova domova mládeže Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště Pelhřimov, která má být v novém školním roce k dispozici na odloučeném pracovišti v Kamenici nad Lipou. „Škola zde nabídne studentům padesátku lůžek v deseti moderně vybavených buňkách. Stavební práce přijdou Kraj Vysočina na devět miliónů korun, za další zhruba milión korun ze svých fondů škola pořídí kompletně nové vybavení pokojů,“ informoval po návštěvě stavby náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.
Práce na trase nového obchvatu Velkého Beranova budou po krátké zimní přestávce opět pokračovat. „Přestože se už od ledna pracuje na novém mostě vlevo od silnice II/602 v blízkosti odbočky na Henčov, dopravní veřejnost zahájení prací s jistotou zaregistruje v pondělí 17. února. Od tohoto data začne zhotovitel stavby budovat mostní provizorium na protější straně komunikace a z hlediska bezpečnosti provozu a technologie vlastní montáže provizorního mostu je nutné uzavřít pravou polovinu vozovky a dopravu kyvadlově řídit semafory,“ avizuje připravovaná dopravní omezení Karel Liška z odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina. Stavba obchvatu Velkého Beranova byla zahájena 1. 3. 2019, zprovoznění obchvatu bude do 31. 10. 2020, stavba bude kompletně dokončena k 30. 6. 2021.
S příchodem jara se na střeše sídla Kraje Vysočina v Jihlavě zabydlí nově tři včelstva, tedy přibližně 200 tisíc včel. O chov v třech úlech se budou starat mladí jihlavští včelaři, jejichž práci můžeme znát z jejich koutku v jihlavské ZOO. Projekt vznikl z iniciativy náměstka hejtmana Kraje Vysočina Martina Kukly, který se včelařství věnuje ve volném čase. „Včely na střeše sídla Kraje Vysočina mají přispět k osvětě a propagaci práce krajských včelařů, projekt má podpořit rozvoj biodiverzity v centru města. Jsme přesvědčeni, že se svým střešním včelařstvím staneme vzorem pro další nejen místní veřejné instituce,“ říká Martin Kukla.
V minulém týdnu zasedal v sídle Kraje Vysočina poprvé v letošním roce kalamitní štáb ke kůrovcové kalamitě. Jednotliví účastníci, včetně zástupce Ministerstva zemědělství, informovali své kolegy o aktuální situaci za příslušnou oblast. Opakovaně byly pojmenovány základní problémy, se kterými se sektor lesního hospodářství potýká. Kromě stále aktuálních škod na lesních porostech v důsledku přemnožení kůrovců byla řešena prognóza vývoje škod způsobených dalším škůdcem, a to bekyní velkohlavou. Škody silným žírem na listnáčích byly v loňském roce na Krajském ředitelství Brno Lesů České republiky, s. p., zaznamenány na neuvěřitelných 4 580 ha lesa. V současné době se škody postupně posunují severozápadním směrem, tedy směrem na Vysočinu.
Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes vyhlásilo několik dotačních titulů v rámci Fondu Vysočiny a je mezi nimi i velice žádaný program Hospodaření v lesích 2020. Pro tento rok je kraj připraven ke zmírnění následků kůrovcové kalamity a na podporu obnovy lesních porostů v regionu rozdělit minimálně 30 milionů korun. „Jedná se o nesoutěžní program, to znamená, že žádosti se nehodnotí a vyřizují se průběžně podle času podání. Důležité je však dodržet podmínky výzvy a nejzazší lhůtu pro podání žádosti,“ upozorňuje krajský radní pro oblast životního prostředí Martin Hyský. Příjem žádostí do aktuální výzvy začne 16. března v 8 hodin.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se