Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Portál územního plánování a stavebního řádu KrÚ Kraje Vysočina > Oddělení stavebního řádu
Ve čtvrtek 12. září se osmdesátka odborníků sešla v kongresovém sále Kraje Vysočina k výměně zkušeností z oblasti společenské odpovědnosti organizací. „Být společensky odpovědnou firmou je v zájmu podniku samotného – odpovědné chování zvyšuje produktivitu práce a loajalitu zaměstnanců a přináší podniku dlouhodobě udržitelnou konkurenční výhodu. Předpokladem úspěchu je však systematický přístup, kdy odpovědné chování navazuje na obchodní strategii, hodnoty a poslání podniku. Jde o to, volit takové aktivity, které odpovídají charakteru podniku a očekávání zainteresovaných osob,“ řekl ve svém příspěvku ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec a doplnil, že praxe také ukazuje, že aktivity spojované se Společenskou odpovědností firem nejsou účinné bez osobního etického přesvědčení vedení i zaměstnanců.
Práce na výstavbě obchvatu Velkého Beranova a Nových Domků jsou v plném proudu a pokračují podle stanoveného harmonogramu. Jedna z největších krajských silničních staveb za přibližně 800 milionů korun začala v březnu letošního roku a první řidiči by se po novém obchvatu v délce 4,3 km, který zahrnuje i pět mostních objektů a okružní křižovatku, měli projet od listopadu 2020. Nový obchvat je realizován s pomocí evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.
Ve dnech 1.–8. září 2019 probíhaly v Přibyslavi tradiční slavnosti, jejich součástí byl v sobotu 7. září už 28. ročník Mlékárenského dne, který je v rámci České republiky ojedinělou výstavou svého druhu. Součástí této výstavy, která je připravena v atraktivním prostředí radničních sklepů a farní stodoly, je vyhodnocení a vyhlášení nejlepších mléčných výrobků včetně jejich ochutnávky. Kromě odborné soutěže probíhá také divácká soutěž s názvem Přibyslavský krajáč o nejlepší expozici mléčných výrobků, přičemž v letošním roce získala nejvíce bodů prezentace firmy Savencia FD CZ,a.s. - Pribina. Na letošních lékárenských slavnostech se podílelo 22 vystavovatelů z celé České republiky a představen byl také projekt Mléko Vás zdraví.
Novým členem Zastupitelstva Kraje Vysočina se dnes stal po složení slibu Zdeněk Geist. V zastupitelstvu nahradí Radovana Necida, který se mandátu vzdal poté, co byl jmenován ředitelem Krajské správy a údržby silnic Vysočiny. Zdeněk Geist byl prvním náhradníkem na kandidátce ODS. V tomto volebním období zastává post předsedy Komise kultury, cestovního ruchu a vnějších vtahů Rady Kraje Vysočina.
Krajské zastupitelstvo dnes rozhodlo o rozdělení přiznané dodatečné dotace MPSV pro poskytovatele sociálních služeb v celkové výši 53 miliónů korun, z toho téměř 18 miliónů korun bude v následujících týdnech rozděleno mezi krajem nezřizované poskytovatele, dalších 10 miliónů korun pro nejkrajské poskytovatele bylo dnes uvolněno plánovaně z krajského rozpočtu. Zastupitelstvo kraje pomohlo poskytovatelům sociálních služeb také tím, že přijalo rozhodnutí o rozdělení evropské dotace pro služby osobní asistence, sociálně aktivizační služby a intervenční centrum na čtvrté čtvrtletí roku 2019 v částce cca 18 miliónů korun. Uvedené služby budou spolu s azylovými domy, domy na půl cesty, se sociálními rehabilitacemi a sociálně terapeutickými dílnami financovány z prostředků EU i v roce 2020. Celkově je v evropském projektu na financování sociálních služeb nyní schváleno o 120 miliónů korun více na roky 2019 a 2020.
Už třetím rokem Kraj Vysočina realizuje na svém území podporu venkovských prodejen. V roce 2017 byly na tuto oblast poprvé vyčleněny prostředky ve Fondu Vysočiny ve výši 2 miliony korun. V letech 2018 a 2019 pak shodně po 4 milionech korun. Zastupitelstvo kraje tak aktuálně schválilo podporu dalším 94 prodejnám, podporu získal stejně jako v předchozích ročnících programu například městys Kamenice pro prodejnu ve své místní části Řehořov, stejně úspěšná byla se svou prodejnou obec Javorek nebo obec Kamenná Lhota.
Během tohoto víkendu budou na silnici II/602 v úseku stavby obchvatu Velkého Beranova realizována další, zásadnější ale dočasná, dopravní omezení. Půjde o klíčový úsek u odbočky do Malého Beranova. Oproti stávajícímu omezení čeká zásadní změna řidiče osobních vozidel v termínu od pátku 13. 9. do neděle 22. 9. 2019. K neodkladné úplné uzavírce na trase Jihlava – Velký Beranov přistoupí stavaři pouze v termínu od soboty 14. 9. do pondělí 16. 9. 2019, kdy je v plánu pokládka obrusných vrstev. Objízdná trasa pro tranzit nad 12t zůstává stále stejná přes D1 (EXIT 112 – EXIT 119). Vzhledem k tomu, že jde o oficiální schválenou objízdnou trasu, je osvobozena od poplatků.
Téměř 10 kilometrů dlouhá cyklostezka spojující Přibyslav a Sázavu získala v letošním roce jedno z prestižních ocenění pro nejlepší Evropské zelené stezky – Greenways 2019. Druhým místem v kategorii Nejlepší technické řešení se tak zařadila mezi atraktivní cyklostezky v Lotyšsku a Rakousku, další kategorie Příkladné iniciativy a Cenu poroty pak zcela ovládly projekty greenways ve Španělsku. Cenu osobně převzala minulý týden na lotyšském zámku Dikli náměstkyně hejtmana Jana Fischerová. „Cyklostezka Přibyslav–Sázava patří k nejoblíbenějším na Vysočině a podle našich statistik ji od dubna do září navštíví téměř 15 tisíc návštěvníků měsíčně, ať už se jedná o cyklisty, in-line bruslaře nebo pěší. Rada kraje se proto rozhodla v souvislosti s oceněním European Greenways 2019 poskytnout Přibyslavi finanční dar ve výši 50 tisíc korun,“ sdělila náměstkyně Jana Fischerová.
Začátek září je na Podhorácku vždy spojen s konáním Tradičních bítešských hodů. Oslavy odstartovaly už ve středu 4. září a trvají po celý týden. Hlavní program hodů připadl na uplynulý víkend a ani deštivé počasí nezabránilo spontánním a krojově pestrým vystoupením folklorních souborů z Velké Bíteše, Vlkova, Zbraslavi, Hrotovic, Velkého Meziříčí, Martínkova a Třebíče v rámci XVII. ročník Setkání folklorních souborů a skupin na Podhorácku, poté celý sobotní odpolední program zakončil hostující soubor Ortsmusik z rakouského Seefeld-Kadolz. V neděli se městem vydal krojovaný průvod s tradičním hodovým programem krojované chasy s rychtářem a právem. Tradiční hody potrvají ve Velké Bíteši až do 11. září.
Evropský týden mobility se koná každý rok od 16. do 22. září. V roce 2018 se do této kampaně zapojilo rekordních 2 792 měst z 54 zemí z celého světa a to i města a obce z Vysočiny. Motto letošního osmnáctého ročníku zní „Projdi se s námi!“ Pod tímto heslem a tématem „Bezpečná chůze a jízda na kole“ nabídnou města občanům různé akce zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu.
České gymnázium v Jihlavě slaví v roce 2019 sto let od svého založení. Na víkend v sobotu 21. a v neděli 22. září škola připravuje velké vyvrcholení oslav a v jejich rámci se uskuteční také setkání všech absolventů. Po celou sobotu bude jihlavské gymnázium otevřeno široké veřejnosti, hlavní odpolední program naplánovali organizátoři do amfiteátru letního kina. Oslavy 100. výročí založení gymnázia zakončí v neděli mše svatá.
Po dvou letech se 19. září 209 do Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě vrátí odborná přehlídka Zetor Show, která propojuje obory vysočinského středního školství a praxi zemědělských společností doplněnou o přehlídku nejmodernější zemědělské techniky. Součástí plánovaného programu je také prolomení dosud platného rekordu kolony traktorů jedné značky a pokus o posunutí hranice dalších tří rekordů např. délky jedoucí kolony. „Mezi stroji, které budou zvyšovat hodnotu nových rekordů budou figurovat i traktory, které postavili nebo repasovali studenti z Vysočiny,“ upozornil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který nad akcí převzal záštitu.
Společnost ASEKOL, která se zabývá sběrem vysloužilého elektra, se rozhodla spojit osvětu s uměním a pod hlavičkou projetu Umění třídit umístila na konci srpna v Jihlavě první červený kontejner v graffiti designu. Další by pak měly následovat v ostatních krajských městech. O grafický návrh a zpracování jihlavského originálu umístěného na náměstí Svobody se postaral umělec Dalibor Krch (MAX).
Přilákat mladé lidi do muzeí a k návštěvě zajímavých památek si klade za cíl společný projekt českých a rakouských muzeí, který nese název AREAacz. V průběhu léta byla odstartována jeho první fáze, která spočívá ve vydání netradičně pojaté plakátové mapy a spuštění společné webové prezentace příhraničních muzeí a památek, které by si mladí lidé při svých toulkách Dolním Rakouskem, Vysočinou, jižními Čechy nebo jižní Moravou neměli nechat ujít. AREAacz prezentuje vybrané památky, muzea, festivaly, ale i mnoho zajímavostí z historie a umění v česko-rakouském příhraničí s cílem inspirovat a nadchnout mladé lidi ve věku 15-25 let (ale nejen je) k návštěvě muzeí a k objevování kulturního dědictví našich regionů.
„Čas prázdnin a dovolených máme ještě v živé paměti, pomalu se však vracíme do běžných pracovních a školních povinností. Zároveň se po prázdninách naplno rozjíždí také další zajímavé aktivity na všech Family a Senior Pointech v Kraji Vysočina. Jednotlivé pobočky pro vás opět připravily až do konce roku bohatou nabídku akcí, zaměřených na vzdělávání, pohybové aktivity, tvoření nebo mezigenerační setkání. Pevně věřím, že každý si najde to své – děti, rodiče i prarodiče a senioři. Těším se, že se na některých akcích společně potkáme a uslyším i Vaše názory na péči kraje v oblasti rodinné a seniorské politiky. Přijměte mé srdečné pozvání do Family a Senior Pointů v Kraji Vysočina,“ zve všechny zájemce náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.
V někdejší obuvnické továrně v Třebíči-Borovině, která v posledních letech prochází rozsáhlou revitalizací, je od 3. září umístěna pamětní deska věnovaná válečnému pilotovi RAF Bedřichu Kružíkovi. Podplukovník in memoriam, „Baťovec“ a třebíčský občan zemřel přesně před 48 lety, 3. září 1971. Zároveň si letos připomínáme kulaté výročí 110 let od jeho narození.
Z krajských statistik vyplývá, že v novém školním roce na Vysočině usedlo do lavic v prvních třídách 4991 malých školáčků. Sedmi z nich, kteří budou do základní školy docházet v Mostištích, rozdal bezpečný kufřík a také stavebnici ROTO hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Ten stihl ještě první zvonění na základní škole ve Velkém Meziříčí, kde potřásl rukou čtyřicítce holčiček a kluků v 1.A a 1.B. Kombinaci obou edukativních dárků, tedy bezpečného kufříku a stavebnice ROTO, dostali od Kraje Vysočina všichni prvňáčci – na běžných i jednotřídních školách, konkrétně v 269 prvních třídách.
Tento víkend bude na Vysočině ve znamení oslav konce žní a sklizně obilí, tedy nejstarší tradice oslavující štědrou úrodu. Oslavy jsou naplánovány např. v Pelhřimově nebo v Jihlavě. Zde bude v sobotu 7. září 2019 připraven celodenní program pořadatelé zacílili na prezentaci regionálních potravin, na ukázky řemesel situované do dobového řemeslného městečka, veřejnost je zvána na výstavu zemědělské techniky, v rámci kulturního programu vystoupí cimbálové muziky a dechové hudby. Akce se koná pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a ministra zemědělství ČR Miroslava Tomana. Je tradičně spojena s Dnem otevřených dveří památek. V předvečer Dožínek proběhne v pátek 6. září 2019 ve Spolkovém domě v Humpolci tradiční Manažerský večer zemědělců Kraje Vysočina s odborný seminářem za účasti představitelů Ministerstva zemědělství ČR, Kraje Vysočina, nevládních agrárních republikových a krajských organizací.
Likvidace kůrovcem napadených stromů je všudypřítomnou kulisou života na Vysočině. Na přelomu srna a září byla opět naplánována a provedena série monitorovacích (rekognoskačních) letů. Pravidelně jsou hrazeny z prostředků Ministerstva zemědělství. Lesničtí odborníci, vlastníci lesů i pracovníci státní správy lesů mají možnost díky leteckým pohledům posoudit vývoj kůrovcové kalamity na celém území kraje. Lehké dopravní letadlo umožňuje pomalý let v relativně malých výškách.
Kraj Vysočina chce za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny, Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva práce a sociálních věcí a s využitím dat shromažďovaných Ústavem zdravotnických informací a statistiky připravit pilotní projekt, který má na území jednoho regionu koncepčně a vzájemně provázaně nastavit poskytování zdravotní a sociální péče, resp. nastavit systém, který potřebného – v našem případě pacienta – podle určené diagnózy nebo zaznamenaného využívání služeb správně nasměruje k čerpání odpovídající zdravotnické nebo sociální služby. Nemělo by se tak stát, že pacient je v posledním roce svého života až sedmkrát hospitalizován se stejnou neléčitelnou diagnózou bez nabídnutí služeb mobilní hospicové péče nebo z neznalosti nevyužije místo lékařské služby navazující sociální službu, např. v terénu, a to i přesto, že je ideálním klientem.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se