Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky
Vyberte:
Střední a vyšší odborné školy se uzavřou prezenční výuce od pondělí 5. října 2020 ve všech okresech Vysočiny (Vysočina byla označena na epidemiologickém semaforu jako oranžová, informace byla aktualizována 1.10.2020) distanční výuka bude zavedena po dobu 14 dnů na území celého kraje - tedy všech pěti okresů. Distanční výuka bude trvat dle nařízení Ministerstva zdravotnictví celých 14 dní. Zrušeny nebo přerušeny budou veškeré zájmové kroužky pořádané ve školách. Praktické vzdělávání na středních školách pokračuje bez omezení.
V návaznosti na novelu vyhlášky o Přepravním řádu dochází na Vysočině od čtvrtka 1. října ke změně tarifu VDV a Smluvních přepravních podmínek VDV. „Jednou ze zásadních novinek je zaintegrování tarifu Veřejné dopravy Vysočiny s městskou hromadnou dopravou města Třebíč. Díky tomu bude moci cestující nově v rámci jízdního dokladu VDV přestoupit do dopravního prostředku MHD Třebíč a po prokázání jízdním dokladem pokračovat v cestě. To vše v rámci časové platnosti jízdního dokladu. Například při cestě z Náměště nad Oslavou do Třebíče je celková platnost 90 minut,“ přibližuje jednu z důležitých změn ve Veřejné dopravě Vysočiny vedoucí krajského oddělení dopravní obslužnosti Pavel Bartoš.
Dnes od 7 do 15 hodin mohli voliči s nařízenou karanténou nebo izolací z důvodu onemocnění COVID-19 odevzdat hlasovací lístek do krajských voleb, případně voleb do Senátu ve volebních obvodech č. 15 a 51, na tzv. DRIVE-IN stanovištích v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Pelhřimově, Třebíči a Žďáře nad Sázavou. Této možnosti nakonec využilo 259 lidí. Nejvyšší volební účast pro volby z auta byla zaznamenána v okrese Pelhřimov, kde volilo 77 osob, nejnižší naopak na Havlíčkobrodsku, kde ve volební urně skončilo pouze 26 hlasovacích lístků. Případné druhé kolo voleb do Senátu se uskuteční v Pelhřimově a Žďáře nad Sázavou na stejných místech 7. 10. od 7 do 15 hodin.
Vlastníci lesů mohou žádat stát resp. ministerstvo zemědělství o kompenzaci nižší ceny dříví na trhu z důvodu kůrovcové kalamity. V prvním kole příjmu žádostí, které řešilo újmy za období 2017 – 2018 bylo přijato 1671 žádosti za 565 miliónů korun. „Žádosti podané v prvním kole dotačního řízeno byly do poslední proplaceny. Administraci pro ministerstvo zemědělství vede Kraj Vysočina. Peníze nejsou určeny na těžební náklady a proto nelze mluvit o zisku, ale mají částečně dorovnat ztrátu z prodeje dříví z kalamitních těžeb a pomoci s následnou obnovou porostů,“ vysvětluje Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.
V červenci letošního roku se student jihlavského gymnázia Martin Schmied společně se čtyřmi dalšími účastníky z České republiky zúčastnil Evropské fyzikální olympiády. Obvykle jsou za Česko vysíláni na tuto soutěž studenti nižších ročníků a studenti maturitního ročníku jsou vysíláni na Mezinárodní fyzikální olympiádu, která byla ovšem v roce 2020 zrušena. Evropská fyzikální olympiáda posloužila jako náhrada mezinárodního kola a celá se uskutečnila online. Český tým se setkal v Hradci Králové, odkud se také zapojil do soutěže. Olympiády se zúčastnilo celkem 53 evropských zemí včetně několika přizvaných hostů z jiných částí světa.
Již o tomto víkendu, ve dnech 3. a 4. října 2020, se v Kraji Vysočina uskuteční 10. ročník Dnů otevřených ateliérů. Do svého zázemí tak dají i v letošním roce nahlédnout mnozí výtvarní umělci, umělečtí řemeslníci, řezbáři, skláři, oděvní výtvarníci, šperkaři, sochaři a další zruční tvůrci nejrůznějších oborů, ale i umělecké školy, umělecká studia apod. Vzhledem k současné situaci se několik účastníků v minulých dnech odhlásilo. Před návštěvou si proto prosím zkontrolujte, jestli je přihlášený ateliér otevřen. Nezbytnou součástí návštěvy ateliérů v letošním roce budou roušky, dodržování rozestupů a dezinfekce rukou.
Nejrozsáhlejší službu veřejného zdravotnictví plní v Kraji Vysočina pět krajských nemocnice – v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Novém Městě na Moravě, Pelhřimově a v Třebíči. Přednemocniční zdravotní péči poskytuje na území celého regionu Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina, která operuje z 21 výjezdových stanovišť rozmístěných napříč Vysočinou. Zajištění zdravotní péče po technické i materiální stránce přišlo Kraj Vysočina od roku 2008 dosud na téměř pět miliard korun, další peníze, tentokrát za výkony, nemocnicím proplácí zdravotní pojišťovny.
Na pěti místech Vysočiny resp. ve všech pěti okresních městech – v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Pelhřimově, Třebíči i Žďáru nad Sázavou bude možné zítra (středa 30. 9. 2020) odvolit na tzv. drive-in stanovištích. Tuto možnost mohou využít pouze osoby s potvrzením karantény.
Asociace Enersol se i přes nepříznivou situaci zaviněnou pandémií COVID-19 rozhodla uspořádat celostátní konferenci projektu, při které by byly vyhodnoceny práce žáků, kteří si na ni vybojovali účast v únorových krajských kolech. Kraj Vysočina nakonec získal v Hradci Králové tři první místa v jednotlivých kategoriích.
Dvojjazyčná publikace Z receptáře našich předků / Aus den Rezeptbüchern unserer Vorfahren je jedním z výstupů dvouleté spolupráce etnografů čtyř regionů – Jižních Čech, Vysočiny, Jižní Moravy a Dolního Rakouska. Jejím cílem je přiblížit stravování našich předků nejen obvyklou výkladovou formou, ale především za pomoci konkrétních receptur a návodů. Čerpá z výsledků terénních výzkumů, ze vzpomínek pamětníků a zachycuje prostou lidovou stravu obyvatel venkova a menších měst na přelomu devatenáctého a první poloviny dvacátého století.
Kraj Vysočina prověřil možnosti výstavby nového ubytovacího objektu pro stávající klienty Domova Lidmaň. Dosavadní lůžkové kapacity pro osoby s tělesným postižením a přidruženým mentálním postižením už přestávají vyhovovat po stránce technické i prostorové. „Celková kapacita nového bydlení je plánována v rozsahu 16 jednolůžkových pokojů. Ve zdůvodněných případech lze ze dvou samostatných pokojů vytvořit jednoduchými stavebními úpravami ubytovací prostor pro 2 osoby – celkem tedy 16 pokojů pro maximálně 32 osob. Součástí budovy musí být i místo pro personál a provozní zázemí. Podle prvních propočtů je cena stavby odhadována na 35 miliónů korun, termín výstavby zatím nebyl určen,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.
Díky adaptaci budovy školy v Komenského ulici se ve Žďáru nad Sázavou na jaře 2022 otevře nové moderní SeniorCentrum, které nabídne 132 lůžek pro seniory a klienty trpící Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Kromě toho zde postupně najde zaměstnání až 80 lidí. Jedná se o další příklad efektivní spolupráce veřejného a soukromého sektoru na Vysočině při budování potřebných kapacit v sociálních službách. Poklepání základního kamene nového domova se na konci minulého týdne zúčastnili zástupci Kraje Vysočina, vedení společnosti SeneCura a vedení města Žďáru nad Sázavou.
Do přehlídky stavebních realizací, kterou po osmnácté pořádal Spolek Stavba Vysočiny ve spolupráci se Svazem podnikatelů ve stavebnictví, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Krajem Vysočina a nad kterou hejtman Jiří Běhounek převzal záštitu, se přihlásilo jednadvacet novostaveb a rekonstrukcí. S ohledem na aktuální epidemiologickou situace letos pořadatelé rozhodli vyhlásit výsledky bez společenského setkání a ocenění předat individuálně v místě realizace nebo v sídle přihlašovatele soutěžní stavby.
I letos se žáci a studenti základních a středních škol mohou zapojit do soutěže s projektem Kraje pro bezpečný internet a vyhrát hodnotné ceny! Pro žáky a studenty jsou připraveny aktualizované e-learningové lekce a krátké videospoty, kde se dozví nejdůležitější informace z oblasti bezpečného chování na internetu. Lekce jsou zaměřené na sociální sítě, kyberšikanu, kybergrooming nebo používání mobilních telefonů. V dnešní době, kdy se opět výuka pozvolna přesouvá do online světa, je důležité problematiku bezpečného chování na internetu nepodceňovat a věnovat ji pozornost.
Z plánovaného zájmu Kraje Vysočina na realizaci zateplení souboru budov krajské VOŠ a Střední školy, zemědělské a zdravotnické v Třebíči se během několika měsíců vyloupla potřeba generální rekonstrukce areálu, který školním účelům slouží od roku 1963. Už na začátku příštího roku chce mít kraj jako vlastník objektu hotovou projektovou dokumentaci minimálně na zateplení objektů. „Nejpozději začátkem března příštího roku musíme podat žádost do Operačního programu Životní prostředí a pokusit se získat dotaci na zateplení objektů. Z dosavadních zkušeností odhadujeme, že hodnocení řídícího orgánu můžeme očekávat v září a do té doby budeme mít hotovou zbylou část projektové dokumentace na rekonstrukci celého areálu školy. K případně získaným dotacím bude třeba přidat i podíl kraje, který zajistí dofinancování zbylé části projektu,“ uvedl Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku.
Systém testování na výskyt COVID je nyní nejen na Vysočině zahlcen požadavky na testování stovek školáků, kteří byli označeni jako vytrasované kontakty. Tuto skutečnost dnes řešil hejtman Kraje Vysočina prostřednictvím videokonference s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Současné platné algoritmy testování počítají s povinností testování na covid všech osob po skončení karantény.
Tři lektorky a lektoři německého jazyka z Rakouska a Německa a lektorka francouzštiny budou dojíždět na krajské střední školy napříč Vysočinou, aby rozšířili možnosti výuky cizích jazyků a s žáky rozvíjeli jejich konverzační dovednosti. Jejich výuku organizuje a zaštiťuje Kraj Vysočina ve spolupráci se svou příspěvkovou organizací Vysočina Education a za podpory přeshraničních projektů.
Program mezi Rakouskem a Českou republikou Interreg V-A byl spuštěn v roce 2015. Od té doby bylo schváleno 63 projektů. Obvyklá délka realizace projektů je 3-4 roky a tak většina z nich ještě stále běží. „Prvních 16 projektů už bylo zdárně ukončeno a tak si můžeme přiblížit některé z těch, na kterých se intenzivně podílely organizace z Vysočiny. Jedná se o různorodá témata a zajímavé inovativní výstupy, které napomáhají prohlubovat spolupráci osob a institucí z obou stran hranice, a mám radost z toho, že partneři z Kraje Vysočina jsou v tomto programu velice aktivní a úspěšní,“ řekl Pavel Pacal, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje.
ETUR je celoevropská iniciativa jejímž cílem je zviditelňovat projekty a aktivity propagující udržitelný rozvoj a jeho principy. Každoročně připadá na přelom května a června. V letošním roce se z důvodu COVID-19 koná mimořádně od 20. do 26. září 2020. Česká republika se ke kampani připojila už pošesté. Během Evropského týdne udržitelného rozvoje se opět pořádají dny otevřených dveří, výstavy, prezentace udržitelných podniků, vzdělávací projekty a další aktivity po celém území Česka, potažmo Evropy.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se