Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Granty a dotace > Památky
Mihule potoční je jedním z nejvzácnějších vodních obratlovců, jedná se o kriticky ohrožený zvláště chráněný druh. V České republice tento druh v současnosti obývá hlavně drobné toky náležící k pstruhovému pásmu v horských a podhorských polohách hraničních pohoří a Českomoravské vrchoviny. Protože je mihule vázána na čisté vody s vyšším obsahem rozpuštěného kyslíku, je označována jako bioindikační druh čistoty vody. Dalším nezbytným faktorem pro její dlouhodobý výskyt je přítomnost bahnitopísčitých náplavů, které se vytváří dlouhodobou sedimentací v proudových stínech meandrů a které je nutné ponechávat v korytě.
Už po devatenácté se od 16. do 22. září koná Evropský týden mobility. Cílem ETM je zlepšit veřejné zdraví a kvalitu života podporou čisté mobility a udržitelné dopravy. Kampaň dává lidem šanci vyzkoušet nové možnosti mobility, jako jsou sdílená kola a automobily nebo jednoduše pěší chůze. Motto letošního ročníku zní Tvůj styl, tvoje volba („Choose your move!“). Každý z nás se totiž může rozhodnout sám, jakému způsobu přepravy dá přednost. Letošní téma „Bezemisní mobilita pro všechny“ odráží ambiciózní cíl uhlíkově neutrálního evropského kontinentu do roku 2050 i nutnost jeho dostupnosti pro všechny, tedy i obyvatele s hendikepem.
V rámci 3. ročníku Fóra rodinné politiky, které letos Ministerstvo práce a sociálních věcí uspořádalo v prostorách Univerzity Pardubice, byly předány Ceny Rady vlády pro seniory a stárnutí populace. V kategorii „kolektiv či projekt“ uspěli zaměstnanci krajské příspěvkové organizace Domov pro seniory Havlíčkův Brod, pracoviště Břevnice.
Ačkoliv lesy na Vysočině prořídly, neubylo nadšených houbařů. I v podzimním období je možné narazit na zajímavé houbařské úlovky. „Pokud si nebudete jistí, o jaký druh houby se jedná a zda je zaručeně jedlá, doporučuji využít bezplatnou mykologickou poradnu. Ideální je donést čerstvou a pokud možno neočištěnou houbu do jihlavského muzea a s její identifikací Vám zde velmi rádi pomohou,“ doporučila náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
Galerie zřizované Krajem Vysočina jsou plně otevřeny veřejnosti a nabízejí zajímavé výstavy, přednášky a doprovodné programy. Kompletní nabídka všech příspěvkových organizací zřizovaných Krajem Vysočina na úseku kultury je pravidelně zveřejňována také na webové stránce www.vysocina-fandi-kulture.cz.
Zastupitelstvo Kraje Vysočina na svém jednání 8. září 2020 neschválilo návrh usnesení předložený klubem KDU-ČSL týkající se výběru hlubinného úložiště radioaktivních odpadů a vyhořelého jaderného paliva na území Kraje Vysočina.
Jedním ze 140 projednávaných bodů v programu posledního Zastupitelstva Kraje Vysočina v tomto volebním období byl i návrh na navýšení celkového rozpočtu dotačního programu Fondu Vysočiny Rozvoj podnikatelů 2020. K původně připraveným 10 miliónů korun bude přidáno dalších více než 13 miliónů korun. Mezi podnikatele do 50 zaměstnanců tak může do konce roku Kraj Vysočina rozdělit 23 323 195 korun. Kraj využije nečerpané peníze fondu, vratky nebo nerozdělené alokace.
Podle informace hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka nastoupí do Domova pro seniory Humpolec už zítra 9. září 2020 Armáda ČR. Na základě žádosti vyšle k plnění úkolů 12 vojáků z povolání. Jejich úkolem bude zabezpečit výpomoc a asistenční službu, další tři vojáci budou mít na starost dekontaminaci družstva. Výpomoc Armády v domově se očekává po dobu 14 dní. Armáda během dneška provedla rekognoskaci před samotným nasazením jednotky.
Od roku 2017 podporuje Kraj Vysočina zachování prodejen potravin a smíšeného zboží v malých obcích na svém území, a to formou spolufinancování nákladů na jejich provoz. Původně byly v rámci Fondu Vysočiny vyčleněny na podporu venkovských prodejen 2 miliony korun, od roku 2018 se částka navýšila na dvojnásobek. Krajští zastupitelé dnes odsouhlasili finanční prostředky pro dalších 87 provozoven. Maximální částka 50 000 korun pomůže například v Roženeckých Pasekách, v Lesné, v Kalištích nebo Malé Losenici. V loňském roce bylo díky Fondu Vysočiny podpořeno 94 prodejen.
Pětačtyřicetičlenné Zastupitelstvo Kraje Vysočina řídí chod kraje od 1. listopadu 2016. Celkem se během svého funkčního období, které trvá čtyři roky, sešlo k jednání devětadvacetkrát. Pokaždé zasedlo v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě, kde je pro jednání nejvyššího orgánu kraje k dispozici zastupitelský sál, pouze jednou muselo být z důvodů složité epidemiologické situace jednání přesunuto „mimo základnu“. 12. května 2020 bylo všech 94 navržených bodů programu projednáno v multifukčním sále krajské Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Třešť. Kompletně všechna jednání krajského zastupitelstva byla přenášena on-line a veřejnost se k nim může kdykoli vrátit přes archiv záznamů umístěný na www.kr-vysocina.cz.
O 394 miliónů korun požádaly nemocnice zřizované Krajem Vysočina z dotačního programu na mimořádné odměny pro zaměstnavatele poskytovatelů lůžkové péče, který vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví. Ze státního rozpočtu bylo na odměny vyhrazeno 11,2 miliardy korun a ministerstvo zdravotnictví přijímalo žádosti o ně do soboty. Zdravotníci v nemocnicích akutní a lůžkové péče mají podle usnesení vlády dostat za období od března do května navíc až 75 tisíc korun, pokud mají celý úvazek. Ostatním pracovníkům náleží odměna až 30 tisíc korun.
V komorní, avšak velice slavnostní atmosféře byla dnes předána ocenění speciálních studentských kategorií v rámci soutěže Stavba Vysočiny. Za architektonický návrh bytového domu s dvěma desítkami bytů v Okříškách byla mimo jiné oceněna Sára Prokopová ze Střední školy stavební Třebíč. Na titul Učeň roku 2019 letos organizátoři soutěže navrhli hned dva šikovné mistry zedníky Matouše Adamce a Erika Sklenáře ze Střední průmyslové školy stavební v Havlíčkově Brodě. Jako každý rok získali ocenění studenti buď finanční nebo věcné ceny nejen od Kraje Vysočina. Ten je také pravidelným partnerem této odborné části soutěže.
Bezpečnostní rada Kraje Vysočina se dnes opět sešla, aby zhodnotila aktuální epidemiologickou situaci na Vysočině. Podle informací krajských hygieniků je nyní v kraji přes 300 pozitivně testovaných a dosud nevyléčených osob, kromě okresu Havlíčkův Brod narostly za poslední týden počty nakažených ve všech čtyřech zbývajících okresech. Nejvyšší nárůst je nyní na Pelhřimovsku, kam spadá i Domov pro seniory Humpolec, kde je na jednom z pracovišť domova v Lužické ulici 23 covid pozitivních klientů a 18 zaměstnanců. Ředitel zařízení Petr Vaněk oficiálně požádal hejtmana Jiřího Běhounka o odeslání žádosti o pomoc s personálním zajištěním v domově na generální štáb Armády ČR. O situaci v humpoleckém zařízení informoval hejtman také ministra obrany Lubomíra Metnara.
Klimatická změna představuje pro českou společnost zásadní výzvu. Jak na ni pozitivně reagovat v různých sektorech a odvětvích, jak zde efektivně snižovat emise skleníkových plynů a také jak se na dopady klimatické změny adaptovat, těmito klíčovými otázkami se zabývá čtyřdílný cyklus České televize „Česko řeší klima“. První díl tohoto vzdělávacího cyklu byl věnován aktivitám realizovaným v Kraji Vysočina. Divák má tak možnost posoudit účinnost přijatých opatření v praxi i ve svém okolí.
Muzeum Vysočiny Třebíč zve všechny příznivce tradiční lidové kultury na Řemeslnický jarmark. Ten se uskuteční v sobotu 19. září 2020 od 10 do 16 hodin v Centru tradiční lidové kultury na ul. Cyrilometodějská 48/4 v Třebíči. Celý program zpříjemní hrou na akordeon Petr Gross z Přibyslavic a návštěvníci také budou moci podpořit spolek Vrátka koupí drobného občerstvení.
Čestnou medailí Policie České republiky za úzkou spolupráci při řešení mimořádných opatření a podporu Policie České republiky zejména v období nouzového stavu udělil ve čtvrtek policejní prezident brigádní generál Jan Švejdar hejtmanovi Kraje Vysočina Jiřímu Běhounkovi.
Dvoutýdenní kurz anglického jazyka čeká na trojici vítězů 12. ročníku úspěšné vědomostní soutěže S Vysočinou do Evropy. Vyhlašuje ji Kraj Vysočina pro středoškolské studenty, kteří se vzdělávají ve školách na území Vysočiny. Soutěž je rozdělena do dvou částí. „V té průběžné mají soutěžící za úkol v co možná nejkratším čase správně odpovědět na otázky týkající se geografie, historie, umění nebo významných osobností a událostí, které jsou spjaté s naším regionem, a to prostřednictvím webových stránek www.ourregion.cz. Třicet finalistů pak bude odpovídat na dvacet testových otázek v angličtině, deset nejlepších představí svou prezentaci opět v cizím jazyce na téma Náš kraj mýma očima, aneb Vítejte na Vysočině! Tři nejúspěšnější vyhrají čtrnáctidenní kurz anglického jazyka,“ uvedla krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Tento týden proběhlo v Domově pro seniory Humpolec testování na COVID-19. S ohledem na potvrzení výskytu nemoci u 11 klientů a jednoho zaměstnance byly v Domově pro seniory Humpolec, pracoviště na Lužické ulici od 3. září 2020 na nezbytně nutnou dobu ukončeny návštěvy. Během následujících dní bude postupně protestována minimálně dvacítka zaměstnanců a všichni klienti příslušného oddělení. Vedení domova okamžitě přijalo zpřísněná hygienická opatření, opatření týkající se oddělení provozů nebo stravování, zastaven je nástup nových klientů, přijata byla nutná organizační opatření. Vedení domova je v permanentním kontaktu s Krajskou hygienickou stanicí se sídlem v Jihlavě, která definuje nutná opatření odpovídající situaci. O aktuálním stavu byl informován zřizovatel Kraj Vysočina.
Celkem 23 pramenů v Kraji Vysočina je zmapováno Českým hydrometeorologickým ústavem a tento počet není ještě úplný, protože některé prameny vysychají v posledním období dlouhotrvajícího sucha. Nejvíce pramenů je v okrese Jihlava a dále na Žďársku. Zajímavý pramen je z Radostínského rašeliniště, který zásobuje vodou povodí Sázavy, a nachází se v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Území Kraje Vysočina je pramennou oblastí významných českých a moravských řek a prochází jím hlavní evropské rozvodí. Do Severního moře odvádějí povrchovou vodu řeky Doubrava, Sázava a Želivka, na opačnou stranu do Černého moře odvádějí povrchovou vodu řeky Svratka, Oslava, Jihlava, Rokytná a Moravská Dyje.
Muzeum Vysočiny Třebíč vydalo ve spolupráci s dolnorakouskou organizací Museumsmanagement Niederösterreich novou publikaci s názvem HISTORIE ZA SKLEM, která dokumentuje výpravy autora Martina Vogga a fotografky Daniely Matejschek do muzeí, výrobních dílen a ateliérů na nejrůznější místa jižních Čech, jižní Moravy, Vysočiny a severu Dolního Rakouska, kde se lze setkat se sklem v jeho nejrozmanitějších podobách.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se