Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Zdravotnictví v Kraji Vysočina > Projekty

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Titul Sportovec roku Vysočiny 2008 obhájila Martina Sáblíková

M. Sáblíková
Titul nejlepšího sportovce kraje Vysočina pro rok 2008 obhájila podle očekávání rychlobruslařka Martina Sáblíková. V kategorii mládež dala odborná porota nevyšší známku všestranně sportovně orientované Kateřině Švecové, nejlepším sportovcem seniorem pro rok 2008 je mistr zápasu Zdeněk Kocman, nejlepším sportovcem se zdravotním handicapem je havlíčkobrodský cyklista Michal Šiška, trenérem roku je Petr Ryška z Jihlavského plaveckého klubu AXIS a nejlepším sportovním kolektivem vyhlásila porota Sportovně relaxační centrum Fanatic Havlíčkův Brod.

Slavnostní vyhlášení sedmého ročníku ankety Sportovec kraje Vysočina se uskutečnilo 15. května 2009 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě.

Titul nejlepšího sportovce roku Vysočiny obhájila rychlobruslařka ze Žďáru nad Sázavou Martina Sáblíková. Česká rychlobruslařská jednička zopakovala prvenství ve Světovém poháru Světového na dlouhých tratích a stala se mistryní světa na 5 km. Z mistrovství Evropy přivezla bronzovou medaili a stejný kov vybojovala v časovce družstev na republikovém mistrovství v silniční cyklistice, jíž se věnuje přes léto. Ocenění za Martinu, která je momentálně na sportovním soustředění v Itálii přebírala maminka Eva.

Nejlepším sportovcem se zdravotním handicapem je pro rok 2008 cyklista Michal Šiška z Veloservisu Team Havlíčkův Brod, který jako dvanáctý vozíčkář na světě dokončil Havajský závod v dlouhém triatlonu Ironman a dále obsadil třetí místo na MČR v handbike, což je speciální kolo pro vozíčkáře, na stejném náčiní mu patří také druhé místo v Českém poháru.

Trenérem roku 2008 se stal Petr Ryška z Jihlavského plaveckého klubu AXIS. Jeho svěřenci získali čtvrté místo na MČR družstev mužů a dále 19 titulů mistrů ČR v kategoriích žactva, dorostu a dospělých. Petr Ryška je zároveň hlavním trenérem juniorské reprezentace ČR. Na mistrovství Evropy juniorů v Bělehradě získal jeho svěřenec Jan Šefl bronzovou medaili.

Nejlepším sportovcem do 15 let se stala talentovaná Kateřina Švecová, která se aktivně věnuje sportovní gymnastice, horolezectví a vodnímu lyžování. Je jedním z největších českých talentů tohoto odvětví. V kategorii do 14 let obsadila na přeborech České republiky druhé místo v kombinaci a ve skoku a třetí místo ve figurální jízdě. Na absolutním mistrovství České republiky (bez rozdílu věku), získala bronz ve slalomu, čtvrté místo ve skoku a kombinaci. V evropských žebříčcích za rok 2008 figuruje v kategorii do 12 let šestém místě ve slalomu. Ve skoku, trikách a kombinaci je nejlepší v Evropě. Všestranná sportovkyně dále závodí ve sportovní gymnastice za oddíl TJ Sokol Bedřichov. V horolezectví na umělé stěně reprezentuje Švecová Club sportů Jihlava. Na přeborech mládeže v Praze obsadila stříbrnou pozici. V celkovém pořadí pohárových závodů Moravské skupiny Tendom cup 2008 skončila třetí.

.

Své sportovní úspěchy z loňského roku zúročil v podobě vítězství v kategorii sportovec senior Zdeněk Kocman. Tento zápasník v řecko-římském stylu získal na konci loňského roku titul mistra světa v nejmladší veteránské kategorii od 35 do 40 let. Za Jiskru Havlíčkův Brod nastoupil v ruském Permu v hmotnostní kategorii do 120 kg, kde vybojoval čtyři utkání v nichž nenašel přemožitele a získal tak titul mistra světa.

Sportovně relaxační centrum Fanatic Havlíčkův Brod odborná porota umístila na první místo v kategorii sportovní kolektiv. V roce 2008 do sbírky oddílu přibylo zlato z mistrovství světa v kadetské i juniorské kategorii v Rusku, dále domácího šampionátu ve stejných kategoriích. Havlíčkův Brod kraloval i turnajům Fitness Cupu v Praze a Open Cupu na Kladně.

Čtenáři krajských periodik rozhodli o vítězích mediální ankety – nejoblíbenější sportovkyní se stala rychlobruslařka Martina Sáblíková, nejoblíbenějším sportovním kolektivem je pro rok 2008 TJ Sokol Nové Veselí – mladší žáci soutěžící v házené.