Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Jazykové verze publikací


 

Tradiční bítešské hody potrvají ještě do středy 11. září

Tradiční bítešské hody potrvají ještě do středy 11. září
Začátek září je na Podhorácku vždy spojen s konáním Tradičních bítešských hodů. Oslavy odstartovaly už ve středu 4. září a trvají po celý týden. Hlavní program hodů připadl na uplynulý víkend a ani deštivé počasí nezabránilo spontánním a krojově pestrým vystoupením folklorních souborů z Velké Bíteše, Vlkova, Zbraslavi, Hrotovic, Velkého Meziříčí, Martínkova a Třebíče v rámci XVII. ročník Setkání folklorních souborů a skupin na Podhorácku, poté celý sobotní odpolední program zakončil hostující soubor Ortsmusik z rakouského Seefeld-Kadolz. V neděli se městem vydal krojovaný průvod s tradičním hodovým programem krojované chasy s rychtářem a právem. Tradiční hody potrvají ve Velké Bíteši až do 11. září.
 

 
 

Bítešské hody byly v letošním roce zahájeny již středu 4. září stavěním máje a symbolicky završeny v neděli krojovaným průvodem městem s tradičním hodovým programem krojované chasy s rychtářem a právem. Po celou dobu až do středy 11. září si mohou návštěvníci Velké Bíteše vybrat z bohaté nabídky doprovodného programu, odpoledních a večerních koncertů nejrůznějších žánrů, zazpívat si při  večerních posezeních u cimbálu v bítešských sklípcích nebo si ještě užít hodové dozvuky spojené s kácením máje v polovině tohoto týdne..

 

Folklorní festival Setkání na Podhorácku byl založen ve Velké Bíteši v roce 2003 a v průběhu let si získal široký okruh příznivců. Nemalou měrou k tomu přispívá atmosféra akce, právě proto, že probíhá v týdnu Tradičních bítešských hodů. „Pozvání k účasti přijímají soubory z Podhorácka a Horácka i sousedé z Brněnska a Drahanska. Záměrem je, aby v pestré a současně kulturně blízké skladbě programu byl dáván prostor nejen městským folklorním souborům, ale rovněž vesnickým skupinám,“ upřesňuje Katina Lisá z Muzea Vysočiny Třebíč. Hlavním pořadatelem je Informační centrum a klub kultury města Velké Bíteše. Programovou část má na starost Muzejní spolek Velkobítešska. Od roku 2007 je do spolupráce zapojeno Regionální pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč.

S letošním ročníkem je také spojena na Vysočině ojedinělá událost. Při slavnostním zahájení folklorního festivalu, kterého se zúčastnili zástupci Kraje Vysočina, města Velká Bíteš a Muzea Vysočiny Třebíč,  předala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová, drobné dárky a  veřejné poděkování dívčímu sboru Národopisného souboru Bítešan za získání titulu Laureát MFF Strážnice 2019. Toto prestižní ocenění, které si letos bítešské zpěvačky přivezli domů za působivou interpretaci písňového materiálu z Horácka, získal v celé historii MFF Strážnice pouze jediný zástupce z Vysočiny, a to jihlavský folklorní soubor Pramínek v roce 2012. 

 

 

„Čí só hode……..?“, no přece naše! A ve Velké Bíteši jako vždy nejlepší a největší na Vysočině.

Více informací k programu hodů zde.

Bíteš

Bíteš

Bíteš

Bíteš

Bíteš

  • zpracováno z materiálů Muzea Vysočiny Třebíč, Pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.9.2019 / 9.9.2019

Počet návštěv: 3969
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek