Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Zastupitelstvo > podklady pro jednání
TŘEBÍČ – ZÁMEK (BÝVALÝ KLÁŠTER) S BAZILIKOU SVATÉHO PROKOPA
Části památky:
areál zámku s bazilikou, zahrada
Rejstříkové číslo v ÚSKP ČR:
39500/7-3103
Vlastník:
Kraj Vysočina, Žižkova 1882/57, 587 33 Jihlava
Římskokatolická farnost Třebíč - Zámek, Zámek 1, 674 01 Třebíč
Město Třebíč, Karlovo náměstí 104/55, 674 01 Třebíč
Bohatě vybavený klášter s kostelem sv. Prokopa, který byl významným náboženským, kulturním a hospodářským centrem a v neposlední řadě i významnou vojenskou pevností, založila v roce 1101 moravská údělná knížata Oldřich a Litold. V důsledku husitských válek a následných vojenských konfliktů opatství zaniklo a bývalý klášter se proměnil ve šlechtické sídlo. Nejdříve areál získali Pernštejnové. Vilém z Pernštejna prodal třebíčské panství v roce 1557 Burianovi Osovskému z Doubravice. Podstatné renesanční úpravy a změny třebíčského areálu pocházejí právě z doby Osovských, kdy bylo k jihozápadnímu nároží kvadratury připojeno patrové jihozápadní křídlo s konírnou v přízemí a byly rovněž postaveny objekty tvořící takzvané předzámčí, jež uzavírá areál bývalého kláštera ze severní a západní strany. Druhá žena Smila Osovského Kateřina z Valdštejna postoupila v roce 1628 Třebíč bratru Adamovi. Tímto Třebíč definitivně připadla Valdštejnům, kteří drželi panství až do roku 1945. Valdštejnové v polovině 18. století provedli barokizaci zámku, jež zasáhla zejména jihozápadní křídlo. Přestavba se dotkla také baziliky a její obnova byla svěřená staviteli Františku Maxmiliánu Kaňkovi. Kolem roku 1750 byl historický stavební vývoj areálu zámku v podstatě ukončen. V současné době zde sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč.
Způsob využití:
V současné době v zámku sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč. V letech 2011 – 2013 prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí. Na návštěvníky čeká nová moderní expozice s interaktivními prvky, rozdělena na čtyři tématické okruhy: I. Svět neživé přírody (unikátní je největší sbírka moravských vltavínů na světě), II. Svět portálů a bran (klášterní expozice), III. Valdštejnové na Třebíči (zámecká expozice včetně sbírky dýmek) a IV. Lidé. Místa. Osudy. (prezentace bohatého sbírkového fondu muzea: člověk vzývající, tvořící, objevující, příroda a člověk, člověk bojující a pracující). Veřejné interiéry respektují i potřeby návštěvníků s malými dětmi.
Pro návštěvníky je zpřístupněna i bazilika sv. Prokopa. Prohlídky v bazilice probíhají s průvodcem.
Více informací: http://www.zamek-trebic.cz/ a bazilika sv. Prokopa
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se