Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ohlédnutí za uplynulými roky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Tvářemi krajské kampaně proti domácímu násilí jsou Vanda Hybnerová a Saša Rašilov

Tvářemi krajské kampaně proti domácímu násilí jsou Vanda Hybnerová a Saša Rašilov
Pracoviště Intervenčního centra Psychocentra – manželské a rodinné poradny Kraje Vysočina dnes představilo začínající informační kampaň, která má zajistit dostupnost informací pro oběti domácího násilí tak, aby věděly, kam se obrátit o pomoc. Kampaň, jejíž tváří se stali manželé Vanda Hybnerová a Saša Rašilov, osloví veřejnost nejen v prostředcích městské hromadné dopravy, ale formou letáčků i v kadeřnictvích a kosmetických salónech a v čekárnách zdravotnických zařízení. S šířením informací o místu bezpečné pomoci pomohou v rámci kampaně i regionální rádia a rozhlas. „Kampaň s mottem "Domácí násilí domů nepatří...tam, kde je násilí, není domov" má prioritně zprostředkovat osobám ohroženým domácím násilím a jejich blízkým informace o existenci místa pomoci. Jsme tu pro lidi – ženy i muže, pro něž přestává být domov místem rodinného zázemí, bezpečí i jistoty,“ uvedla autorka kampaně Jana Volná.
 

 
 

Na potřebu kampaně, resp. na potřebu šíření informace o činnosti Intervenčního centra upozornily nepřímo samy oběti domácího násilí. „Závěrem loňského roku se pracovníci centra často setkávali s případy, kdy policisté sice útočníka nevykázali, ale požádali pracovníky centra, aby osobu ohroženou kontaktovali. Většina oslovených akceptovala nabídku služby. Při osobní konzultaci osoba ohrožená sdělila, že o existenci centra dosud buď nevěděla, nebo o jeho činnosti měla zkreslené představy,“ popsala skutečnosti vedoucí k návrhu kampaně Jana Volná.

 

V Česku už naštěstí domácí násilí není tabu a stalo se veřejnou věcí. A není tedy důvod, aby více lidí, na kterých je pácháno, nenacházelo prostřednictvím intervenčních center, policie a soudů bezpečí a ochranu. Na tuto skutečnost bude od začátku května do konce července na Vysočině resp. v každém jednom městě nebo obci, upozorňovat minimálně nejen plakát, celokrajsky pak i spot vysílaný regionálními rozhlasovými a rádiovými stanicemi, kterému propůjčili svůj hlas populární herci Vanda Hybnerová a Saša Rašilov. „Ve svém okolí jsem se s násilím na partnerech nesetkal. Možná je to důkaz o nutnosti o této záležitosti mluvit a vědět, kdo případně těmto lidem pomůže,“ uvedl dnes na tiskové konferenci Saša Rašilov. „O jedno číslo více v notýsku může mít své pozitivum. Nikdy nevíte, komu pomůžete, když mu bude nejhůře,“ upozornila Vanda Hybnerová.

 

Většina partnerů kampaně se stejně jako manželé Rašilovi vzdala honorářů nebo nabídla velice výhodné podmínky spolupráce. Svůj podíl na originalitě avíza poskytované pomoci má v rámci tohoto nízkonákladového projektu i Markéta Pospíšilová, studentka jihlavské grafické školy, jejíž pojetí sdělení a nabídka pomoci tým pracovníků intervenčního centra nejvíce zaujala. „Námět letáku, který pracuje s tématem pomačkaného papíru upravovaného rukama, nám přišel jako zajímavá a velice originální alegorie nabídky pomoci,“ upřesnila Olga Hinková, ředitelka Psychocentra Kraje Vysočina.

 

Vykázání v Kraji Vysočina za 2007 – 2011 (počty případů)

 

2007

2008

2009

2010

2011

Kraj Vysočina

32

26

39

51

42

Zdroj: Pracoviště Intervenčního centra Psychocentra – manželské a rodinné poradny Kraje Vysočina

 

 

Příklad z praxe: Pelhřimovští policisté zadokumentovali v únoru letošního roku případ domácího násilí. Čtyřiadvacetiletý mladík, který byl v podnapilém stavu, se začal hádat se svojí matkou. Tato hádka, která probíhala v rodinném domě na Pelhřimovsku, přerostla ve fyzické napadání matky. Syn jí nakonec začal vyhrožovat, že ji zabije. Toto jednání u matky vzbudilo obavu o život a po vyhledání lékařského ošetření vše oznámila na policii. Napadení synem matka již zažila vícekrát, ale nikdy nic neohlásila. Policisté na základě zjištěných skutečností muže vykázali ze společného obydlí.(Zdroj: Krajské ředitelství PČR Kraje Vysočina)

 

Poděkování za pomoc s realizací kampaně: Rádio Jihlava, Hitrádio Vysočina, Rádio Region, ICOM a. s., dopravní firma ZDAR, reklamní společnost SNIP and CO, Fa Yashica a další. Tvářemi kampaně se stali Vanda Hybnerová a Saša Rašilov.

 

Intervenční centrum v Jihlavě se stalo od 1. ledna 2007 součástí Psychocentra – manželské a rodinné poradny Kraje Vysočina, p. o. se sídlem Pod Příkopem 4, Jihlava. Služba intervenčního centra je realizována ambulantní i terénní formou osobám ohroženým domácím násilím osobám starším 16ti let.

 

Služby Intervenčního centra Vysočiny jsou od roku 2010 financovány v plné výši z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

 

  • Jana Volná
    vedoucí pracoviště Intervečního centra Vysočina
    tel.: 567 215 532, mobil: 734 350 043
 
 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 23.4.2012 / 23.4.2012

Počet návštěv: 20747
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek