Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Právní předpisy kraje a rozhodnutí hejtmana > Pravidla


 

Pravidla

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Tvorba Gustava Klimta k vidění v sídle Kraje Vysočina

Gustav Klimt, Polibek
V roce 2012 to bylo 150 let od narození umělce, jehož dílo navždy ovlivnilo nejen dějiny Malířství. Výročí narození Gustava Klimta, nejvýznamnějšího představitele vídeňského modernismu a spoluzakladatele secese, uctilo rakouské kulturní fórum výstavou, která putuje po různých místech České republiky. Až do 27. července ji může veřejnost navštívit zdarma také v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě. Vernisáž výstavy Gustav Klimt – Průkopník moderny je naplánována na 13. května v 15:00 hodin. Zahájení výstavy provedou Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina za oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Natascha Grilj, ředitelka Rakouského kulturního fóra v Praze a radní pro kulturní záležitosti Rakouského velvyslanectví v Praze a Mojmír Kolář z Jihlavského regionálního kulturního sdružení.
 

 
 

Gustav Klimt (1862–1918) je symbolem moderny, epochy, která nás fascinuje a doznívá dodnes. Své stopy zanechal především ve Vídni a se svými současníky (mimo jiné rodákem z Brtnice Josefem Hoffmannem, Otto Wagnerem, Josephem Maria Olbrichem, Richardem Gerstlem, Egonem Schielem a Oskarem Kokoschkou) zcela zásadně ovlivnil tvář kulturní Evropy kolem roku 1900.

 

Vídeň stála na přelomu 19. a 20. století vedle Paříže, Mnichova a Londýna u kolébky evropské moderny. Jako hlavní a rezidenční město rakousko-uherské monarchie byla Vídeň duchovním centrem Evropy a s více než dvěma miliony obyvatel v roce 1910 pátým největším městem světa. Výtvarné umění, literatura, hudba, architektura a věda zažívaly nebývalý rozkvět; počet novátorských a průkopnických počinů, i tempo v jakém vznikaly, nemá dodnes obdoby. Dílo Gustava Klimta z uměleckého hlediska jedinečným způsobem odráží tuto cestu od historismu vídeňské Ringstraße k počátkům abstrakce. Výstava mapuje nejvýznamnější milníky na této cestě ke Gesamtkunstwerku - souhrnnému uměleckému dílu

a podává tak pohled nejen na vývoj tehdejších směrů evropského umění, ale potažmo dokumentuje blízkost a paralely rakouského a českého umění.

 

Gustav Klimt, jeho ž rodina z otcovy strany pocházela ze severních Čech, je jednou z řady umělecky významných osobností dokumentujících společnou historii Čechů a Rakušanů.

 

Výstava je dvoujazyčná – v češtině a němčině.

 

Spolupořadateli výstavy jsou společně s  Krajem Vysočina Rakouské kulturní fórum v Praze a jihlavské občanské sdružení Iglauer Regionalkulturverband o.s. (Jihlavské regionální kulturní sdružení).

Výstava bude přístupná v prostorách kongresového centra sídla Kraje Vysočina, Žižkova ul. 57, Jihlava  od 13.5.2014 do 27. 6.2014, po - pá (8:00 - 17:00).

Výstava je přístupná veřejnosti zdarma.

 

  • Zpráva převzata od Jihlavského regionálního kulturního sdružení
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.5.2014 / 11.5.2014

Počet návštěv: 4367
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek