Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Právní předpisy kraje a rozhodnutí hejtmana > Věstník kraje


 

Věstník kraje

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Tým Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod se opět připravuje na tavbu ve středověké sklářské peci

sklo
Už jen čtyři týdny dělí tým Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod pod vedením ředitele Jiřího Jedličky a archeologa Aleše Knápka od historicky druhé tavby skla v replice středověké sklářské pece v Havlíčkově Brodě. „V současné době intenzivně probíhá rekonstrukce původní pece, kterou jsme postavili loni. Až přijde čas, máme opět naplánovánu ukázku atraktivního fritování, tavení a foukání skla. Temperování pece začne v sobotu 1. září a ve čtvrtek v noci by mělo být utaveno, abychom mohli v pátek 8. září od 10 do 16 hodin foukat. Vyrábět by se mělo ve stejný čas i v sobotu 9. a v neděli 10. září,“ sdělil podrobnosti Jiří Jedlička.
 

 
 

Havlíčkobrodské muzeum Vysočiny se už v roce 2015 rozhodlo zopakovat experimentální archeologický projekt, který poprvé v Evropě realizoval počátkem 90. let tým severočeských sklářů a archeologů pod vedením PhDr. Evy Černé, a to postavit funkční repliku středověké sklářské pece. Pracovníci brodského muzea vycházeli stejně jako jejich předchůdci z nákresů tzv. Mandevillova cestopisu, ve kterém cestovatel nakreslil obrázek české středověké sklárny a proces výroby skla.


Stavba byla s obrovským nasazením pracovníků muzea dokončena v květnu 2016, poté se pec měsíc vysychala a týden temperovala a natápěla. V peci se topilo smrkovým a bukovým dřevem a za týden bylo spotřebováno 15 m3 dřeva. Foukání skla bylo svěřeno mistru skláři Františku Novákovi z Dobronína a jeho synovi Františkovi. Na začátku loňského září tak vznikl ve středověké sklárně postavené v lokalitě za rybníkem Cihlář v Havlíčkově Brodě první skleněný výrobek. Probíhaly zde zároveň doprovodné dílničky, kde návštěvníci viděli všechny činnosti, které museli skláři zvládat a také si je mohli sami vyzkoušet. Každý si také mohl odnést vlastnoručně vyrobený skleněný medailon s alchymistickým symbolem skla.


Ačkoli vrchní jílová část pece značně popraskala, experiment se povedl. V peci byla dosažena potřebná teplota 1300 stupňů Celsia a podařilo se také poprvé realizovat pozapomenutou středověkou technologii fritování, tedy natavování křemičitých zrnek pomocí bukového popela. Pracovníci muzea celý experiment představili na sklářských konferencích v Jablonci nad Nisou a Bratislavě a publikovali v odborné literatuře.

 

Muzejníci chtějí kromě odborné části experimentu upozornit i na velký význam a potenciál historických i současných skláren pro cestovní ruch v Kraji Vysočina. 

 

Foto: Aktuální stav funkční repliky středověké sklářské pece (foto 25. 7. 2017)

pec


  • Připraveno z materiálů Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod
  • Zpracovala: Anna Rázlová, oddělení tiskové, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.7.2017 / 27.7.2017

Počet návštěv: 10137
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek