Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Školský portál > Legislativa


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Tým Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod se opět připravuje na tavbu ve středověké sklářské peci

sklo
Už jen čtyři týdny dělí tým Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod pod vedením ředitele Jiřího Jedličky a archeologa Aleše Knápka od historicky druhé tavby skla v replice středověké sklářské pece v Havlíčkově Brodě. „V současné době intenzivně probíhá rekonstrukce původní pece, kterou jsme postavili loni. Až přijde čas, máme opět naplánovánu ukázku atraktivního fritování, tavení a foukání skla. Temperování pece začne v sobotu 1. září a ve čtvrtek v noci by mělo být utaveno, abychom mohli v pátek 8. září od 10 do 16 hodin foukat. Vyrábět by se mělo ve stejný čas i v sobotu 9. a v neděli 10. září,“ sdělil podrobnosti Jiří Jedlička.
 

 
 

Havlíčkobrodské muzeum Vysočiny se už v roce 2015 rozhodlo zopakovat experimentální archeologický projekt, který poprvé v Evropě realizoval počátkem 90. let tým severočeských sklářů a archeologů pod vedením PhDr. Evy Černé, a to postavit funkční repliku středověké sklářské pece. Pracovníci brodského muzea vycházeli stejně jako jejich předchůdci z nákresů tzv. Mandevillova cestopisu, ve kterém cestovatel nakreslil obrázek české středověké sklárny a proces výroby skla.


Stavba byla s obrovským nasazením pracovníků muzea dokončena v květnu 2016, poté se pec měsíc vysychala a týden temperovala a natápěla. V peci se topilo smrkovým a bukovým dřevem a za týden bylo spotřebováno 15 m3 dřeva. Foukání skla bylo svěřeno mistru skláři Františku Novákovi z Dobronína a jeho synovi Františkovi. Na začátku loňského září tak vznikl ve středověké sklárně postavené v lokalitě za rybníkem Cihlář v Havlíčkově Brodě první skleněný výrobek. Probíhaly zde zároveň doprovodné dílničky, kde návštěvníci viděli všechny činnosti, které museli skláři zvládat a také si je mohli sami vyzkoušet. Každý si také mohl odnést vlastnoručně vyrobený skleněný medailon s alchymistickým symbolem skla.


Ačkoli vrchní jílová část pece značně popraskala, experiment se povedl. V peci byla dosažena potřebná teplota 1300 stupňů Celsia a podařilo se také poprvé realizovat pozapomenutou středověkou technologii fritování, tedy natavování křemičitých zrnek pomocí bukového popela. Pracovníci muzea celý experiment představili na sklářských konferencích v Jablonci nad Nisou a Bratislavě a publikovali v odborné literatuře.

 

Muzejníci chtějí kromě odborné části experimentu upozornit i na velký význam a potenciál historických i současných skláren pro cestovní ruch v Kraji Vysočina. 

 

Foto: Aktuální stav funkční repliky středověké sklářské pece (foto 25. 7. 2017)

pec


  • Připraveno z materiálů Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod
  • Zpracovala: Anna Rázlová, oddělení tiskové, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.7.2017 / 27.7.2017

Počet návštěv: 9867
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek