Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Zastupitelstvo > podklady pro jednání
Krajští silničáři na Vysočině mají po prvním sčítání nákladů za letošní zimní údržbu. Předběžný účet listopad 2011 – únor 2012 sice nenahání hrůzu, ale to se může ještě změnit. Kalendářně zima ještě nekončí a sníh nebo ledovka mohou čísla znatelně navýšit. „Zatím vyčíslených 173 milionů korun je sice oproti předešlým sezónám mírně pod obvyklou částkou, na kterou jsme si na Vysočině zvykli v minulosti. Vlivem velkých výkyvů počasí a teplotních rozdílů ale letos očekáváme více poničených cest,“ upozorňuje Libor Joukl, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy.
Každý z nás ví, co je kalendář a většina z nás má nějaký na svém stole. Ale není kalendář, jako kalendář. Ten, který získají návštěvníci krajského semináře Kalendář je když, je bude po celý rok nabádat k aktivnímu trávení volného času a cvičení paměti. Aktivita se uskuteční 16. března 2012 od 10 do 12 hodin v sídle Kraje Vysočina.
Pro své návštěvníky si připravila Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě nevšední možnost, jak si zpříjemnit čas při četbě knižek. Každý den v týdnu od 5. do 9. března 2012 si může každý čtenář od 14 do 16 hodiny nabídnout připravené drobné sladkosti. Týdnem čtení se krajská knihovna připojila k celorepublikové akci Březen - měsíc čtenářů, jejíž motto v letošním roce zní: Sladký život s knihovnou!
Vítězkami letošního třetího ročníku krajské soutěže S Vysočinou do Evropy jsou studentky krajských gymnázií Hana Pařízková, Pham Vu Viet Trinh a Alžběta Vítková. Pro trojici nejúspěšnějších účastníků jsou připraveny letenky směr Velká Británie, kde v létě absolvují dvoutýdenní intenzivní jazykový kurz anglického jazyka. Do finálového kola soutěže, která má prověřit znalosti regionu a anglického jazyka u středoškoláků, se přes pět postupových kol nominovala pouhá třicítka nejlepších řešitelů. „Těší nás zájem škol i studentů o soutěž samotnou, roste počet přihlášených a soutěžících studentů, ale vyšší je i úroveň znalosti reálií Kraje Vysočina a dokonalejší je také anglická konverzace,“ pochválila účastníky soutěže Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast školství. Soutěž se v letošním roce Kraji Vysočina podařilo vyhlásit a realizovat za podpory společností Kooperativa pojišťovna, a.s., Aon Central and Eastern Europe a.s. a Volksbank CZ, a.s.
Nemocnice Jihlava spustila od 1. března 2012 novou službu, a to jednak pro své pacienty, jednak pro své zaměstnance. Ve spolupráci s Krajským úřadem Kraje Vysočina otevřela ve svém Kontaktním centru pobočku Czech POINT, asistované místo výkonu veřejné správy, které umožňuje občanům komunikovat s úřady a institucemi. Na Czech POINTu, neboli Českém Podacím Ověřovacím Informačním Národním Terminálu, může každý člověk zažádat o výpis z veřejných i neveřejných rejstříků, podat podání, zažádat o datovou schránku či provést autorizovanou konverzi na žádost.
Kraj Vysočina vyhlásil v letošním roce již 8. ročník ankety Zlatá jeřabina – Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku. Cílem ankety je nejen propagovat kulturní dění v regionu Vysočina a upozornit na širokou žánrovou škálu aktivit, které v loňském roce oslovily občany, ale také poukázat na úsilí, s nímž je pečováno o bohaté dědictví kraje. Ankety se účastní 60 kulturních počinů, realizovaných v roce 2011 na území Kraje Vysočina, a to v kategoriích Kulturní aktivita a Péče o kulturní dědictví.
Účetním přebytkem ve výši 758 211 tisíc korun skončilo loňské hospodaření Kraje Vysočina. „Po odečtení všech neuplatněných dotací ze státního rozpočtu a zůstatků evropských projektů, které pokračují i v letošním roce, stojí krajská samospráva před rozdělením disponibilního zůstatku ve výši 515 miliónů korun,“ uvedl Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí a dodává, že kraj v posledních letech utrácí skutečně střídmě a upozorňuje, že podobně pozitivní výsledek v historii hospodaření Kraje Vysočina nepamatuje.
Kraj Vysočina je letos připraven rozdělit mezi zhruba 150 obcí s jednotkami sboru dobrovolných hasičů šest milionů korun ze svého rozpočtu. Další prostředky na tzv. akceschopnost, školení a vybavení obce s dobrovolnou jednotkou získávají i od státu. „Krajská podpora dobrovolným hasičům zůstává ve stejné výši, a to i v době, kdy kraj uplatňuje řadu úspor. Opakem je přístup státu, který účelovou neinvestiční dotaci na výdaje jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí citelně snížil, řádově o více než statisíce korun,“ upozorňuje Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina.
Mezi obce s maximálně patnácti sty obyvateli rozdělí Kraj Vysočina v letošním roce více než 69 miliónů korun. Oproti loňskému roku si z Programu obnovy venkova Vysočiny polepší o osm obcí více. O krajské dotace posilující obecní rozpočty má letos zájem celkem 648 obcí. Mezi nejčastější aktivity, na které samosprávy dotace žádají, jsou opravy radnic, opravy chodníků a místních komunikací a úpravy v kulturních zařízeních obcí.
Ministerstvo pro místní rozvoj společně s partnery vyhlásilo již 18. ročník soutěže Vesnice roku. Cílem soutěže Vesnice roku je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova. Soutěže se mohou zúčastnit všechny obce vesnického charakteru s maximálním počtem obyvatel 6 300, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. „Do soutěže se obec hlásí vždy jako celek, včetně všech svých místních částí. V loňském roce se Vesnicí roku Kraje Vysočina stala obec Domamil. Krajského kola této soutěže se zúčastnilo celkem 33 obcí,“ uvedl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.
Kraj Vysočina názor pana starosty Ledče nad Sázavou Petra Vaňka bere na vědomí. Je však nutné podotknout, že se kraj snaží dostát všem požadavkům a potřebám u všech okresů a mikroregionů stejně. Ledečsko se Světelskem nejsou výjimkou. Finanční prostředky na rekonstrukce, údržbu nebo nové projekty jsou vždy rozvrženy tak, aby byly využity co nejefektivněji a žádná část kraje nebyla opomenuta. Konkrétně se v severozápadní části Kraje Vysočina podařilo realizovat za poslední 3 roky několik projektů pohybujících se v desetimilionových částkách, jako byly např. opravy několika středních škol a sociálních ústavů. Podobně tomu je i v oblasti dopravní infrastruktury.
V celostátní soutěži Ministerstva vnitra za kvalitu a inovaci ve veřejné správě za rok 2011 se Kraj Vysočina objevil mezi vítězi. V konkurenci dvou desítek úřadu a organizací z celé České republiky si odnesl celkem tři ocenění. Ceny převzali krajští zástupci v rámci 8. Národní konference kvality ve veřejné správě 28. února 2012 v Obecním domě v Praze.
V letošním roce se opět můžete zapojit do již 4. ročníku jarního úklidu Vysočiny. Hlavní pozornost je určena okolí silnic na Vysočině a veřejným prostranstvím v obcích a městech. V loňském roce se do akce zapojilo 17 tisíc účastníků a bylo sebráno 84 tun odpadků. „Akce se uskuteční v celém kraji a tradičně se do ní zapojují obce, neziskové organizace, školy ale i jednotlivci. V loňském roce se přidalo i více menších obcí, které zajišťují úklid u silnic ve svém katastru,“ říká Martin Hyský, radní pro oblast regionálního rozvoje.
Projekt eMeDocS byl oceněn jako Vítěz soutěže IT projekt roku 2011 organizované sdružením CACIO. Stalo se tak při slavnostním vyhlášení soutěže v Konferenčním centru ČNB 23. února 2012. Diplomy vítězům předala Anna Putnová, předsedkyně parlamentního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Soutěže se každoročně účastní projekty informačních a komunikačních technologií (ICT) uvedené do praxe, které jsou pozoruhodné zejména uživatelským efektem, technologickým řešením nebo vynikajícím způsobem řízení projektu. Projekt eMeDocS, kterým se Kraj Vysočina snaží již od roku 2010 řešit problematiku výměny zdravotnické dokumentace, tak uspěl v konkurenci více než desítky projektů firem i veřejné správy.
Porodnice jihlavské nemocnice otevírá čtyři nové porodní pokoje, které nabídnou rodičkám unikátní přirozené prostředí pro porod. Takzvané domácí porodní pokoje jsou zařízené nikoliv jako nemocniční pokoje, ale přibližují se maximálně domácímu prostředí. V porodních pokojích tak rodičky najdou příjemné prostředí s barevnými tapetami na stěnách, příjemným nábytkem a osvětlením. Hlavním cílem projektu domácích porodních pokojů a přirozeného porodu v porodnici je nabídnout budoucím maminkám maximálně přirozené prostředí a přístup blížící se jejich domovu. Díky porodu v přirozeném prostředí jsou rodičky psychicky a také fyzicky uvolněné a celý porod pak probíhá klidněji s menší bolestivostí a menším rizikem případných komplikací.
Linka důvěry STŘED poskytuje své služby lidem v krizi již pátým rokem a v loňském roce zaznamenala nárůst zájmu uživatelů o téměř 50 procent. Tato skutečnost svědčí o tom, že se linka důvěry stala vyhledávanou službou a zapsala se tak do povědomí občanů Vysočiny. Služba je určena těm, kteří se ocitli v obtížné životní situaci a neumí si s ní sami poradit. Jde o jedinou službu tohoto typu v Kraji Vysočina. K nejčastěji řešeným tématům patřily v roce 2011 především partnerské a rodinné vztahy, osobní a existenciální problémy, osamělost, týrání a zneužívání dětí, finanční tíseň či nezaměstnanost.
Kraj Vysočina hostil v závěru minulého týdne 8. ročník tradiční soutěže ENERSOL 2012. Před odborníky představili studenti ze 13 středních škol z celého regionu celkem 14 projektů. Tématem konference a celého projektu Enersol jsou obnovitelné zdroje energie, úspory energie a snižování emisí v dopravě. Výherci krajského kola dostanou příležitost přednést své projekty na celorepublikové dvoudenní konferenci, která se uskuteční 22. a 23. března v Pardubicích.
Od roku 2009 podporuje Kraj Vysočina činnost pěti svazů a spolků působící na regionální úrovni v oblasti sdružování důchodců, politických vězňů nebo válečných veteránů. Za dobu tří let byla z krajského rozpočtu uvolněna na tyto účely částka 390 tisíc korun. „Finanční prostředky jsou poskytovány na běžnou činnost těchto spolků, která spočívá v pořádání společných aktivit pro celkem 3600 členů,“ uvedl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.
Střední odborné učiliště technické Chotěboř uspořádalo 20. a 21. února 2012 v rámci celo-státního projektu České ručičky regionální kolo soutěže s názvem KOVO Junior 2012. Soutěž byla určena pro studenty strojírenského učebního oboru Strojní mechanik - Zámečník a je součástí cyk-lu soutěží i v dalších oborech vzdělávání jako je obráběč kovů, mechanik seřizovač a elektrikář. Do soutěžního klání v odborných dovednostech se zapojilo celkem 16 studentů ze šesti škol z Kraje Vysočina a jedné školy z Pardubického kraje. Nejlepší kvalitu a připravenost předvedli studenti z Gymnázia, Střední odborné školy a Vyšší odborné školy v Ledči nad Sázavou a Středního odbor-ného učiliště technického v Chotěboři, kteří si mezi sebe rozdělili první a druhé pozice v kategorii jednotlivců i družstev.
Závažné finanční problémy se dotýkají domovů pro seniory, domovů pro osoby se zdravotním postižením, denních stacionářů nebo pečovatelské služby. Pokles státních dotací přichází v době nárůstu nákladů na zboží energie i pohonné hmoty. Také systém zdravotního pojištění přijímá opatření, která mohou vést ke snížení objemu peněz na zajištění péče pro seniory a občany se zdravotním postižením
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se