Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor informatiky > Metodiky > Ostatní


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Úspěšné hnízdění orlů mořských na Vysočině

Úspěšné hnízdění orlů mořských na Vysočině
Na Vysočině už přes deset let hnízdí vzácní orli mořští. S rozpětím křídel až 2,4 metru je orel mořský největším ptákem v České republice, zároveň se jedná o kriticky ohrožený druh. V letošním roce bylo na území Kraje Vysočina ornitology zaznamenáno 14 hnízd. Z těchto 14 hnízd byla tři hnízda letos neaktivní, v sedmi případech bylo hnízdění úspěšné a celkově letos orli vyvedli 14 mláďat. „V rámci sledování z předchozích let se jedná o dosud nejvyšší počet. V jednom případě se dokonce orlímu páru podařilo vyvést všechna tři mláďata, což je i u jiných dravců vždy mimořádný úspěch,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
 

 
 

Případy neúspěšných hnízdění nebo opuštěných lokalit často souvisejí s rušením – třeba i jen v důsledku zvýšeného pohybu turistů, případně prováděním lesnických prací, ale rovněž se změnami, ke kterým v důsledku kůrovcové kalamity v lesních komplexech dochází. Tyto rozsáhlé změny představují ohrožení i pro další zvláště chráněné druhy ptáků hnízdících v lesních komplexech – zejména čápa černého, včelojeda lesního, ostříže lesního a rovněž i druhů využívajících k hnízdění dutiny stromů jako je kulíšek nejmenší, sýc rousný a holub doupňák. Všechny vyjmenované druhy patří mezi silně ohrožené.


„Stromy napadené kůrovcem je jednoznačně nutné odtěžit. Těžbu v širším okolí hnízd je však třeba realizovat v období od konce června do začátku ledna. V tomto směru již byla na mnoha místech navázána aktivní spolupráce s odbornými lesními hospodáři či vlastníky lesa. Při velmi rozsáhlé nahodilé těžbě se v některých případech jeví jako vhodné ponechání vlastního hnízdního stromu společně s několika dalšími v bezprostředním okolí. I když orli vykazují k původním hnízdům značnou vazbu, solitérní strom je pro ně již zcela nevyužitelný,“ popisuje stav Jana Nováková z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina.


Na ochraně orlů mořských se podílí i letecká základna v Náměšti nad Oslavou. Díky vstřícnému přístupu ze strany Armády České republiky byla právě s ohledem na hnízdění orlů mořských na Třebíčsku vytvořena i několikakilometrová bezletová zóna.


  • Jana Nováková, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 13.12.2018 / 13.12.2018

Počet návštěv: 10104
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek