Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Zdravotnictví v Kraji Vysočina > Projekty


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Už jen do konce srpna můžete zavítat do jihlavského muzea i v pondělí

12
Muzeum Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí má opět po celé letní prázdniny otevřeno sedm dní v týdnu včetně pondělí. „Navíc letošním hlavním tématem krajské turistické sezóny je Vysočina dětem a až do konce září bude plošně upravené vstupné do všech stálých expozic a na výstavy. Děti a studenti mají vstupné zcela zdarma! Ostatní návštěvníci mají snížené vstupné na polovinu toho běžného,“ připomíná Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že toto vstupné platí i na pobočce jihlavského muzea v Třešti a na hradě Roštejn.
 

 
 

Až do 12. září jsou v Muzeu Vysočiny Jihlava k vidění výstavy Půvab dámských kabelek a Mezi Prahou a Káhirou aneb 100 let české egyptologie. První zmíněná výstava představuje soukromou sbírku kabelek Dany Komárkové z Želetavy. Prvotním impulzem byla černá pompadurka, kterou paní Komárková nalezla přibližně před 45 lety v prádelníku u své tety. A když o něco později narazila v kontejneru v Brně na černou korálkovou kabelku, měla jasno, že se pokusí zachraňovat tyto předměty, které byly neodmyslitelnou součástí šatníku našich babiček a prababiček. Kolem roku 1975 pomocí inzerce začala nakupovat různé kabelky, jejichž tehdejší cena se pohybovala v rozmezí 100 až 150 Kč. Svoji sbírku rozšiřuje i v současnosti, a to zejména prostřednictvím nákupů přes bazary. Ceny jsou však již vyšší, a proto není v jejích možnostech koupit vše, o co by stála. Nicméně i přesto se jí podařilo shromáždit úctyhodných 250 kusů kabelek, ať již korálkových, kovových či gobelínových se stříbrným rámem. Většina z nich pochází z doby okolo roku 1900. Srdeční záležitostí pro ni však zůstává černá pompadurka z dětství a dále si velmi váží stříbrných i korálkových kabelek. Sbírku těchto kabelek jste na Vysočině již mohli vidět v Muzeu Vysočiny Třebíč, na krajském úřadě v Jihlavě a v třešťské pobočce jihlavského muzea. V rámci výstavy se také dozvíte, jak vypadaly kabelky např. v období středověku, baroka, empíru či rokoka. A možná budete překvapeni, že nejstarší vaky nosili kupodivu muži. Neboť v nich měli semínka rostlin, medicínu nebo věci potřebné k obživě či prodeji. Časem byly měšce i symbolem společenského postavení. A věděli byste, co byly v 16. stol. tzv. chatelaine, které se staly zajímavým fenoménem své doby? Pokud ne, zajděte se na výstavu podívat. Ale jedno je jisté, kabelky přežily i do dnešní doby.

mvj

mvj


 

Dále je v prostorách vstupního vestibulu a větším přízemním výstavním sále k vidění retrospektivní výstava přibližující českou egyptologii, která má ve světě velmi dobré jméno. A to se přitom jedná o jediné pracoviště svého druhu v České republice. Vše odstartovalo před již více než 100 lety – přesně v roce 1919, kdy byly na Univerzitě Karlově v letním semestru vypsány první egyptologické přednášky. I přes těžké začátky v první polovině 20. stol. se podařilo vybudovat z akademického bádání renomované vědecké pracoviště, které díky stálým koncesím může realizovat i terénní výzkum přímo v Egyptě a Súdánu. Právě druhá část výstavy dokumentuje období let 1960 až 2019, kdy probíhaly četné archeologické výzkumy uvedených lokalit. Přiblížen je především Abúsír, a to i díky rozlehlému satelitnímu snímku umístěného do lightboxu, na kterém je vidět rozlehlost území celé pyramidové nekropole. Právě toto místo má nesmírný potenciál i do budoucna. Je však zajímavé, že výkopové práce se za ta desetiletí prakticky nezměnily. Pokud vám to časové možnosti dovolí, doporučujeme zhlédnout filmovou projekci, která přibližuje magický prostor šachtových hrobek. Nechte se vtáhnout do tohoto tajemného prostředí! A pro ty, kteří touží dozvědět se ještě více, jsou určené QR kódy pod texty. Díky nim získáte informace, co například zjistili čeští egyptologové o výrobě mumií. Na výstavě je navíc možné se některých předmětů i dotýkat, neboť byly vyrobeny ve formě 3D tisků, aby byly co nejvíce přiblíženy návštěvníkům.

mvj

mvj

 



A když už do jihlavského muzea zavítáte, určitě využijte možnosti prohlédnout si též stále expozice. Zajímavých je nejenom osm století v historii města, ale také živá příroda a další části expozic. Ono kde jinde se vám poštěstí sklouznout se do podzemí evokujícího středověké hornické prostředí?!



  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 16.8.2021 / 16.8.2021

Počet návštěv: 1430
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek