Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Finance > Program obnovy venkova
Posláním banky genetických zdrojů bramboru je shromažďování a rozšiřování kolekce, dlouhodobé a spolehlivé uchovávání genofondu a jeho regenerace, systematické studium, hodnocení a charakterizace vzorků, dokumentace genetických zdrojů bramboru, mezinárodní spolupráce v oblasti genetických zdrojů bramboru a poskytování informací o udržovaném materiálu. Vzorky z genové banky se na vyžádání poskytují pro výzkumné, šlechtitelské a vzdělávací programy v České republice i v zahraničí. Vzorky jsou žadatelům poskytovány především ve formě rostlinek in vitro, nebo minihlízek ze skleníku.
Velký přelom v činnosti genové banky bramboru nastal s rozvojem rostlinných explantátových technik. V současné době je kolekce genofondu bramboru dlouhodobě uchovávána a regenerována výhradně v kultuře in vitro. Postup dlouhodobé kultivace je založen na úpravě základních podmínek, které ovlivňují růst a vývoj rostlin (teplota, světelný režim, složení kultivačních médií), tak aby došlo ke zpomalení růstu a ke stimulaci tuberizace in vitro. V bance in vitro je dlouhodobě uchováváno přes 2 600 vzorků.
Na oddělení genetických zdrojů pod vedením Jaroslavy Domkářové je zajišťováno využití tkáňových kultur v praktickém novošlechtění a udržovacím šlechtění bramboru. Organizačně je řešení výše zmíněné problematiky zabezpečováno v rámci čtyř laboratoří, a to laboratoře genetických zdrojů, laboratoře tkáňových kultur, laboratoře experimentálního šlechtění a laboratoře analytické chemie.
Za účelem hodnocení genetických zdrojů je vysazována polní studijní kolekce, která zahrnuje přípravnou a pracovní parcelu na Valečově. Základní hodnocení vzorků probíhá podle schválené metodiky. V polních podmínkách je ročně hodnoceno cca 100 vzorků. Uživatelům genofondu bramboru jsou předávány informace o průběžném hodnocení vzorků, a to formou dvou informativních přehledů a seznamu uchovávaných vzorků, s uvedením jejich zdravotního stavu. „Kraj Vysočina si váží dlouholeté práce s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě a jsem přesvědčen, že poznatky jejich výzkumné činnosti přispívají k dobrým výsledkům pěstitelů brambor nejen na Vysočině. Kraj se snaží bramborářskou tradici na Vysočině podporovat, a proto například každoročně finančně přispívá na svátek bramborářů – Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě. Kromě jiného byla zpracována i studie Historie bramborářství na Vysočině, která má pomoci zvýšit informovanost o této komoditě,“ dodává závěrem náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se