Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2015


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

V Jaroměřích nad Rokytnou se oceňovaly Počiny roku 2018. Kovaný šnek i jeřabina už mají své majitele

V Jaroměřích nad Rokytnou se oceňovaly Počiny roku 2018. Kovaný šnek i jeřabina už mají své majitele
V historických prostorách zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou se v pondělí 3. června 2019 předávalo ocenění v krajských anketách Skutek roku 2018 – Cena Zastupitelstva Kraje Vysočina za aktivity v oblasti rozvoje území Kraje Vysočina a neziskového sektoru a Zlatá jeřabina 2018 – Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2018. Veřejnost hlasovala pro oblíbenou kulturní akci, příkladnou obnovu památkových objektů nebo dobrovolné skutky jednotlivců a o zajímavých projektech právnických osob v průběhu měsíce března. Slavnostní večer udělal definitivní tečku za letošním ročníkem obou anket.
 

 
 

Výsledky ankety Skutek roku 2018:

  • fyzické osoby:

Sociálně-zdravotní oblast

Jakub Hejl – uspořádání výstavy „Podzim života“


Životní prostředí

Jaroslav Hájek – aktivní včelař s příspěvky do časopisu


Volný čas dětí a mládeže

Zuzana Havlová – provoz rodinného centra Krteček v Pelhřimově


Poradenství, osvěta, vzdělávání

Jaroslav Hájek – skládání písní a hudebních textů

 

  • právnické osoby:

Sociálně-zdravotní oblast

Junák – český skaut, středisko Velké Meziříčí – provoz dobročinné kavárny


Životní prostředí

Junák – český skaut, středisko Bobříci, Havlíčkův Brod – vysazení 100 ks lip k 100. výročí založení České republiky


Poradenství, osvěta, vzdělávání

Nebojte se policie – za pomoc zvládat tíživou situaci jihlavským seniorům


Volný čas dětí a mládeže

TJ Sokol, Moravské Budějovice – uspořádání akce „Noc sokoloven“

 

Zlatá jeřabina – Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2018

V letošním roce bylo do ankety Zlatá jeřabina 2018 zasláno rekordních 9 433 hlasů, z toho v kategorii Kulturní aktivita 4 564 hlasů a v kategorii Péče o kulturní dědictví 4 869 hlasů. Prvním tři vítězné počiny v každé kategorii obdržely finanční dar ve výši 30 000 Kč za 1. místo, 20 000 Kč za 2. místo a 10 000 Kč za 3. místo, dále diplom a pamětní plaketu.  V kategorii Kulturní aktivita se na třetím místě umístili dvě kulturní akce se stejným počtem hlasů a podruhé v historii ankety bylo uděleno čestné uznání náměstkyně hejtmana Ing. Jany Fischerové za významný přínos v oblasti hmotného kulturního dědictví.


Výsledky ankety Zlatá jeřabina – Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2018

Kategorie: Kulturní aktivita

1. místo: Den medu 2018/ Cidlina (počet hlasů: 478)

Den medu se svým šestým ročníkem řadí mezi tradiční akce, které na Vysočině každoročně probíhají. Tato společenská akce s bohatým kulturním programem nabízí nejen medové dobroty a pochutiny, ale také celkový kulturní zážitek s dobrou hudbou, soutěžemi a dalšími zajímavými představeními. Ani v tomto roce nechybělo tradiční hodnocení vzorků medů od 28 včelařů. Maličkou obec na Třebíčsku tento den navštívilo téměř tisíc návštěvníků.


2. místo: Oživený zámek – netradiční prohlídky zámku/ Náměšť nad Oslavou (počet hlasů: 383)

Akce „Oživený zámek“ je již tradiční akcí pořádanou každoročně na zámku v Náměšti nad Oslavou a stala se nedílnou součástí kulturní scény města. V loňském roce se nesla v duchu 100 výročí republiky a přibližovala divákům radostné i stinné stránky naší novodobé historie a to s určitou nadsázkou i vtipem. Do akce se zapojuje zhruba stovka lidí v rolích herců, několik desítek lidí plní úlohy podpory a zabezpečení.


3. místo: Za vším hledej ženu - divadelní představení / Lípa (počet hlasů: 312)

Divadelní představení Za vším hledej ženu, je detektivní hudební komedie odehrávající se v jednom domě, kde žije hodně žen a jeden muž, který náhle zemře. Hra postupně odkrývá motivy jednotlivých postav k možnému zločinu.


3. místo: Strom života - slavnostní požehnání / Jámy (počet hlasů: 312)

Jednalo se o slavnostní otevření vyhlídky a požehnání sochy „Strom života“. Socha ve tvaru kříže, byla vytesána z pískovce ak. sochařem Petrem Váňou. Skládá se z osmi pramenů – výhonů lípy – národního stromu z osmičkových let minulého století, které se mezi sebou proplétají, tak, jak to v uplynulém století šlo lehce, či těžce.


Kategorie: Péče o kulturní dědictví

1. místo: Puklice (Petrovice) / Obnova báně věže kostela sv. Petra a sv. Pavla (počet hlasů: 898)

Obnova báně věže kostela sv. Petra a sv. Pavla byla pravděpodobně nejnáročnější etapa celkové obnovy kostela, kterou vlastník realizuje již několik let. Obnova spočívala v úplné výměně krovu věže a zvonové stolice za repliku a byla nově pokryta měděným plechem. Práce byly provedeny tradičními řemeslnými postupy. Kostel představuje mimořádně autenticky dochovanou stavební památku, jejíž vznik spadá do období první poloviny 13. století.


2. místo: Náměšť nad Oslavou / Restaurování renesančního arkádového nádvoří zámku (počet hlasů: 603)

V letech 2017 - 2018 se realizovala rozsáhlá rekonstrukce a restaurování vstupního zámeckého křídla a vnitřního arkádového nádvoří zámku v Náměšti nad Oslavou. Kromě obnovy omítkových vrstev obou částí zámku byla stěžejním úkolem prováděných prací záchrana nejcennějších renesančních prvků architektury zámku, renesančního arkýře na jihovýchodním nároží paláce a bohatě zdobených arkád vnitřního nádvoří.


3. místo: Ledeč nad Sázavou / Obnova kamenného hradního mostu (počet hlasů: 385)

Náročná rekonstrukce celého hradního areálu, probíhající již několik let, si klade za cíl navrátit hradu jeho majestátnost, vzhled a otevřít jej v co největší míře veřejnosti.
V uplynulém roce se podařilo dokončit projekt rozsáhlé obnovy přístupového kamenného mostu do hradu, pod nímž vede také železniční trať.


I v letošním roce bylo uděleno i Čestné uznání náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jany Fischerové za významný přínos v oblasti hmotného kulturního dědictví za rok 2018. Oceněným počinem se stala Celková obnova Rezidence Veliš a její prezentace veřejnosti ve Žďáru nad Sázavou. „Cílem opravy stavby z roku 1906 bylo navrácení její noblesy a puncu výjimečnosti. Jeden z nejstarších měšťanských domů na žďárském náměstí, původně postavený jako hotel, dnes opět nabízí 15 nadstandardně vybavených bytů a prostory pro podnikání. Restaurátor Pavel Procházka si poradil skvěle i s restaurováním Masarykova pokoje, kde byly obnoveny renesanční klenby a obnovena malba z roku 1550. Zdařilou rekonstrukci si veřejnost mohla prohlédnout už v září, v rámci akce Rezidence Veliš ožívá“, popsala počin vracející duch „starých časů“ do Žďáru nad Sázavou Jana Fischerová.



  • Iva Strnadová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
  • Lenka Šestáková, odbor regionálního rozvoje
  • tisk@kr-vysocina.cz
 

V Jaroměřích nad Rokytnou se oceňovaly Počiny roku 2018. Kovaný šnek i jeřabina už mají své majitele

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.6.2019 / 5.6.2019

Počet návštěv: 7794
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek