Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Školský portál > Ekonomika školství
Vzorky po výzvě Kraje Vysočina začátkem letošního roku odevzdalo zdarma k vyšetření cca 4500 regionálních včelařů z 55 základních organizací Českého svazu včelařů. Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina provedla šetření a po zjištění klinických příznaků svědčících pro mor včelího plodu v podezřelých chovech včel vyhlásila mimořádná veterinární opatření k prevenci a tlumení nebezpečné nákazy – moru včelího plodu a vydala nařízení o vyhlášení ochranných pásem.
„Obecně platí, že chovatelé včel, u nichž byla nařízena a provedena mimořádná veterinární opatření ke zdolání nebezpečné nákazy – moru včelího plodu a byla provedena závěrečná desinfekce v ohnisku, mohou požádat Ministerstvo zemědělství o náhradu vzniklých škod při likvidaci ohniska a následně mohou chov včel obnovit, přičemž jsou povinni dodržet všechna opatření nařízená v ochranném pásmu, například opatření týkající se přesunu včel, nákupu matek a podobně,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
Pro porovnání: V letech 2011 a 2012 probíhalo v Kraji Vysočina vyšetření moru včelího plodu z glycidových zásob. V tomto období bylo vyšetřeno 3955 vzorků, z tohoto počtu bylo 32 vzorků pozitivních. Na základě dosažených výsledků je Zdeněk Chlád přesvědčený, že akce byla velmi prospěšná. Znovu se prokázalo, že preventivní vyšetření má svůj smysl a opodstatnění. Spojením zájmů a iniciativy většiny chovatelů včel se podařilo plošně prošetřit téměř celé území kraje a odhalit skrytý výskyt Paenibacillus larvae původce včelího moru, najít lokality s podezřením na tuto nákazu a zabránit tak jejímu rozšíření v Kraji Vysočina.
Čísla dokládají, že nákazová situace v oblasti moru včelího plodu se zlepšuje, ale stále je nutné mít na zřeteli, že se jedná o velmi závažné onemocnění včel a je nutné dodržovat všechny chovatelské zásady. Zvláště je třeba provádět pravidelnou kontrolu zdravotního stavu včelstev, nenakupovat použité náčiní, konzultovat a vyšetřovat příčiny úhynu a slábnutí včel, nechovat včely z chovů s neznámou nákazovou situací, atd. "Včasným rozpoznáním nákazy moru včelího plodu můžeme zamezit jeho šíření na okolní stanoviště," uzavřel radní Zdeněk Chlád.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se