Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Analýzy a koncepce
Vyberte:
"Kraj se nebrání tomu, aby do podobné nově vzniklé společnosti vstoupil. Možná je také varianta využití služeb některé již existující společnosti," uvedl Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí. Společnost by podle něj mohla obce zastupovat také při jednáních s budoucími investory či při schvalování různých strategických dokumentů.
Starostové obcí se shodují, že základy systému integrovaného nakládání s odpady, jako je například svoz odpadu a jeho třídění, možnosti recyklace a příjmu odpadu ve sběrných dvorech, jsou v obcích dobře nastavené a fungují. "Starostové jsou si vědomi, že otázka spalovny bude aktuální až pro budoucí samosprávy vzešlé z příštích komunálních voleb, ale v současné době je nutné projekt nastartovat," dodal Zdeněk Chlád.
ISNOV – Integrovaný systém nakládání s odpady Vysočiny je důmyslně promyšlený systém, který preferuje využití odpadů před jeho odstraněním.
ISNOV má 4 pilíře
I. pilíř předcházení vzniku komunálních odpadů a odpadů podobných komunálním
II. pilíř maximalizaci třídění komunálních odpadů a odpadů podobných komunálním a jejich další materiálové využití
III. pilíř nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a jejich využití
IV. pilíř energetické využití zbytkového směsného komunálního odpadu a odpadu podobného komunálnímu
V Kraji Vysočina bylo v roce 2011 vyprodukováno více než 177 tisíc tun odloženého bez jakéhokoli užitku na skládky. Avšak nejproblematičtější součástí je komunální odpad, kterého občané Kraje Vysočina vyprodukovali 230 tisíc tun a z tohoto množství bylo 120 tisíc tun zaskládkováno. Když porovnáme složení skládkovaných odpadů, tak z necelých 60% je to komunální odpad, který je tímto způsobem znehodnocován. Z pohledu odpadového hospodářství je pravděpodobné, že po roce 2020 a dále bude nutné odklonit od skládkování téměř celou produkci materiálově nevyužitelných směsných komunálních odpadů. V roce 2016 se dle předpokladu MŽP má stát skládkování ekonomicky nevýhodné, a to vlivem zvýšení poplatků za ukládání odpadů na skládky, navíc kapacita skládek je velmi omezená (v případě Kraje Vysočina je volná kapacita skládek už jen na cca 8 let), navíc je nutné splnění požadavků daných plánem odpadového hospodářství – tedy snížit hmotnostní podíl biologicky rozložitelného odpadu ukládaného na skládky, snížit podíl recyklovatelných odpadů ukládaných na skládky s výhledem postupného pravidelného snižování.
Za účelem společného naplňování ISNOV byla v polovině roku 2010 podepsána mezi 15ti největšími městy Kraje Vysočina a Krajem Vysočina smlouva o spolupráci, která upravuje společný postup signatářů ve věci přípravy projektu zaměřeného na předcházení vzniku komunálních odpadů, omezování jejich množství, třídění a využívání komunálních odpadů s upřednostněním materiálového využití, včetně řešení nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a přímého energetického využívání směsných komunálních odpadů a v neposlední řadě environmentální osvěty a práce s veřejností.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se