Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Vedení Vysočiny podporuje zachování stavebních úřadů co nejblíže občanům

Rada Kraje Vysočina odeslala ministerstvu pro místní rozvoj a Vládě ČR své stanovisko k aktualizovanému návrhu Ministerstva pro Místní Rozvoj (MMR) na řešení organizační struktury stavební správy v území, resp. k budoucí existenci obecních stavebních úřadů.
 

 
 

Vedení kraje po jednání se zástupci obcí II. stupně a některých zástupců obcí I. stupně, jejichž existence stavebního úřadu je ohrožena, doporučuje preferovat variantu 2 návrhu MMR, tedy variantu zachování všech stavebních úřadů na obcích s rozšířenou působností a dále všech obcí s pověřeným stavebním úřadem a ostatních obcí, které budou mít zájem nést přiměřený podíl výdajů spojených se zachováním existence a provozu stavebního úřadu. Zmíněná varianta 2 návrhu MMR vede k naplnění původního požadavku Kaje Vysočina zachovat alespoň existenci všech stavebních úřadů na úrovni obcí III. a II. stupně (tedy ORP a OPOÚ) a respektuje požadavky obcí na dostupnost veřejné služby vycházející z místních podmínek specifické sídelní struktury Kraje Vysočina.

 

Platnost nového stavebního zákona byla na rok odložena. Podle tohoto zákona měly začít fungovat v polovině příštího roku Nejvyšší stavební úřad a pod ním zřizované krajské stavební úřady, které měly nahradit nynější stavební úřady pod obcemi a městy. Současná vláda připravuje věcnou novelu zákona, která právě vznik Nejvyššího stavebního úřadu ruší a strukturu stavebních úřadů pod obcemi zachovává. „Naším cílem je zajistit dostupnou službu občanům, vyhnout se násilné centralizaci stavebních úřadů, kterou prosazovala předešlá vláda. Proto preferujeme tzv. variantu 2 novely stavebního zákona s tím, že jako naprosto klíčovou vnímáme digitalizaci. Ta přinese do stavebního řízení tolik potřebné zjednodušení a zkrácení, díky kterému přestane být získání stavebního povolení noční můrou,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.

 

Platná část novely počítá s tím, že od poloviny příštího roku začne fungovat Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude povolovat velké infrastrukturní stavby, například dálnice, celostátní železnice nebo elektrárny a zároveň bude odvolacím úřadem pro krajské stavební úřady, které budou mít v gesci prvoinstanční povolování některých vybraných staveb dle nového stavebního zákona.

 

Na území Kraje Vysočina je nyní 15 ORP, 11 OPOÚ a 11 obcí I. stupně s obecným stavebním úřadem (jeden již byl pro personální neobsazenost zrušen – městys Budišov), celkem tedy 37 obcí s obecným stavebním úřadem, které mimo jiné vykonávají agendu základního stavebního zákona.


  • tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 26.9.2022 / 26.9.2022

Počet návštěv: 825
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek