Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 
 

Cesta: Titulní stránka > Veřejná doprava Vysočiny


 

Velká a Malá olšina opět v plné kráse

Velká a Malá olšina opět v plné kráse
Přírodní rezervace Velká a Malá olšina vyhlášená za zvláště chráněné území již v roce 1982 se nachází na hranici Kraje Vysočina severozápadně od obce Dobrnice, částí zasahuje i do Středočeského kraje. Jak už název říká, tvoří ji dvě oddělené plochy s celkovou výměrou 3,8 ha. Velkou olšinou protéká Chlumský potok, Malou olšinu představuje stará dožívající olšina navržena k ponechání samovolnému vývoji. Ochranné pásmo této rezervace je neobvykle velké z důvodu velkého lesního komplexu Chraňbožského lesa, ve kterém se obě plochy nachází. „Předmětem ochrany jsou zde přírodě blízké jasanovo-olšové lužní lesy s bohatou populací bledule jarní. Bledule se zde objevují hned po odtání sněhu, těžko bychom hledali v přírodě výraznější symbol jara,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, životní prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.
 

 
 

A zároveň náměstek Vlček doplňuje, že v současné době se připravuje projekt, který v podobě povalového chodníčku částečně usměrní pohyb návštěvníků v tomto území a instalací informačních tabulí, případně dalších vzdělávacích prvků sdělí veřejnosti dostatek údajů o cennosti tohoto území.


Bledule jarní se vyskytují i v nedaleké přírodní rezervaci Hroznětínská louka a olšina. Toto zvláště chráněné území je rozlohou větší, předmětem ochrany zde je nejen olšina s bledulí v údolí potoka Leština, ale i druhově bohatá pcháčová louka s kosatcem sibiřským a úpolínem nejvyšším, její součástí je i rybník Markus s výskytem čolka obecného a horského.


Bledule jsou chráněné rostliny. Jejich typickým prostředím jsou podmáčené olšiny, břehy potoků a vlhké louky s výživnou půdou. Míst, kde bledule vytváří rozsáhlejší porosty, není ve volné přírodě mnoho, a proto často patří mezi chráněná území. „V současné době představují hlavní ohrožení pro populace bledulí, zejména pokud se nachází mimo zvláště chráněná území, zalesnění nevhodnými dřevinami a úpravy okolí vodních toků, včetně výstavby rybníků, poldrů a dalších protipovodňových opatření. Tyto záměry a zásahy je třeba výrazně eliminovat zejména při zohlednění skutečnosti, že jejím dalším ohrožujícím faktorem je sucho a kůrovcová těžba. „Doporučuji každému projít se údolím plným rozkvetlých bledulí nebo vejít na okraj Malé Olšiny a vnímat všemi smysly bílý koberec květů před sebou. Je to nádherný zážitek,podělil se o pocity z návštěvy přírodní rezervace náměstek Lukáš Vlček.


Foto: Náměstek hejtmana Lukáš Vlček v přírodní rezervaci Velká a Malá olšina.

bledule

 

  • Martina Kratochvílová, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 13.4.2021 / 13.4.2021

Počet návštěv: 1738
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek