Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor ekonomický > Rozpočty


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Rozpočty

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Veřejnost poprvé může vidět kompletní set nejvyšších ocenění kraje

medaile
Úplně poprvé na jednom místě si může veřejnost prohlédnout kompletní sérii medailí kraje Vysočina. Dřevěnou, skleněnou a kamennou medaili zasazenou do originálních kazet z tvrdého dřeva najdete vkomponované do svérázné výstavy až do 10. října ve vestibulu kongresového centra sídla kraje Vysočina v Jihlavě. Autorem medailí i kurátorem výstavy je Radomír Dvořák, který cyklus nejvyšších ocenění a pamětní medaile kraje Vysočina tvořil více než rok.
 

 
 

"Práce pro kraj Vysočina představovala rozsáhlý koncept výtvarného a ideového kontextu, stovky skic a desítky modelů. Využil jsem nejen své aktuální výtvarné motivy, ale také desítky let zkušeností a konzultací s historiky a dalšími odborníky," uvedl při instalaci ojedinělé výstavy autor Radomír Dvořák, který se sochařstvím zabývá od roku 1979. Medaile fyzicky vznikaly v Kamenosochařském středisku v Lipnici na Sázavou při Střední odborné škole uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou. Pracovali na nich především profesoři a mistři odborné výuky za přispění studentů. Každá z medailí je usazena do originální kazety s otvorem na pamětní list, který graficky navrhl a vyrobil Martin Vyoral.

 

Dřevěná medaile

materiál: dřevo jeřábu ptačího

motivy: v medaili se potkávají a překrývají tři půlměsícové segmenty. Obě strany medaile propojuje strom, který jakoby prorůstá otvorem. Hladké plochy jsou členěny oblými liniemi, symbolikou krajiny a cest.

 

Skleněná medaile

materiál: čiré, zelené a modré sklo

motivy: trojúhelníkové segmenty, český lev a moravská orlice, linie cest a polí a stylizovaný jeřáb ptačí symbolizují Vysočinu jako stabilní a klidné spojení Čech s Moravou. Sklo je materiál pro Vysočinu charakteristický.

 

Kamenná medaile        

materiál: žula z Mrákotína

motivy:  motivem je souběh tří pomyslných půlměsícových segmentů, trojúhelníkem na obě strany medaile prorůstá strom - jeřáb. Krajinu a brázdy polí symbolizují tesané linie cesty a stylizovaný nápis Vysočina.

 

Trojici dřevěné, skleněné a kamenné medaile doplňuje pamětní bronzová medaile. "Je určená významným a váženým návštěvníkům Vysočiny. Materiál je pro takovou medaili tradiční, zároveň odkazuje na historii kraje," uvedl hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil.

 

Sama výstava je pojata velice široce. Autor představuje kromě samotných medailí i souvislosti vedoucí k finální verzi - formy, sádrové odlitky, mustry, prvotní pracovní návrhy, inspirace.

 

Výstava se rozroste 30. září 2008, kdy medaile mistra Radomíra Dvořáka doplní i autorská díla z dílny žáků Střední odborné školy uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou.

 

Prvotní a zároveň nejdůležitější účel vzniku nejvyššího ocenění kraje Vysočina bylo poděkování a vyjádření úcty významných osobnostem, které se svými činy zasadily o významný prospěch obyvatel Vysočiny nebo přispěly k propagaci dobrého jména kraje Vysočina. Tyto osobnosti ocenění převezmou na slavnostním večeru spojeným s koncertem dne 1. října 2008 v Horáckém divadle v Jihlavě.

 

  • Jitka Svatošová, tisková mluvčí
    Krajský úřad kraje Vysočina
    tel.: 724 650 123
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 16.9.2008 / 16.9.2008

Počet návštěv: 13130
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek