Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor sociálních věcí
Na dnešním jednání vlády ČR má být předložen materiál s názvem: Podklad pro přípravu Dohody o partnerství pro programové období 2014–2020 - Vymezení operačních programů a další postup při přípravě České republiky pro efektivní čerpání evropských fondů, který na jednání přinesl ministr pro místní rozvoj. O předložení materiálu v tomto termínu se regiony dozvěděly až z médií, jeho obsah ministerstvo opakovaně odmítlo poskytnout.
Uvedený dokument ani formou přípravy, ani svým obsahem v žádném případě nerespektuje principy partnerství nezbytné pro ratifikaci Smlouvy o partnerství uvedené jak v návrhu nového nařízení pro období 2014+, tak v dokumentu EK SWD (2012) 106 − Princip partnerství při implementaci SSR rámce fondů. Obsah dokumentu je tedy v přímém rozporu se svým názvem. Dohoda o partnerství, která je podmínkou čerpání evropských dotací po roce 2013, na základě takového dokumentu nemůže být uzavřena.
„Považujeme za velmi neetické a nestandardní, že vláda jedná o materiálu, který má rozhodnout o osudu všech krajů v příštím programovém období, bez jakékoliv konzultace, jednání nebo diskuse. Jsme přesvědčeni, že jednání ministerstva pro místní rozvoj v této věci není v pořádku. Neměli jsme možnost naši práci a regionální operační programy obhajovat, vložit do diskuse pádné argumenty pro jejich zachování," řekl MUDr. Jiří Běhounek, předseda Regionální rady Jihovýchod a hejtman Kraje Vysočina, k této informaci.
Revize nastavení operačních programů by měla spočívat především ve sjednocení pravidel pro žadatele a v zapojení partnerů do rozhodování, avšak sloučení sedmi regionálních operačních programů do jednoho společného znamená návrat k neosvědčenému modelu z předchozího období. Škrtem sedmi ROP vláda sice dosáhne snížení počtu OP, ale naopak zastaví fungující organizace, aby s několika „obřími“ programy bylo v budoucnu ještě obtížnější evropské peníze čerpat. Důkazem jsou velké OP (např. doprava či vzdělávání), jejichž zastavení znamená stop obrovského balíku peněz. To se může stát velkému společnému ROP v budoucnu a lze to i očekávat vzhledem ke schopnostem MMR řídit programy, které jsou velmi špatně čerpající a fungující.
„Pokud nastavíme architekturu operačních programů správně, pak mohou další prostředky zásadním způsobem napomoci rozvoji České republiky. Regionální rozvoj je v kompetenci krajů a rozhodování o lokálních problémech z centra nefunguje,“ dodal Jiří Běhounek.
Fakta o ROP Jihovýchod:
Na účty příjemců dotací z Regionálního operačního programu Jihovýchod bylo již proplaceno více než 10,5 miliardy korun. V Jihomoravském kraji a na Vysočině je k tomuto datu podpořeno přes 600 projektů, z nichž 477 bylo již dokončeno. Schváleny jsou dotace ve výši 15 miliard korun, což je 75 procent alokace evropského podílu programu. Certifikována, tedy i proplacena z EU, byla více než polovina prostředků.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se