Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Zastupitelstvo kraje > Zápisy ze zasedání
Vyberte:
Muzeum Vysočiny Jihlava postupně realizuje projekt modernizace expozic. Díky němu byly v letošním roce obnoveny fasády a s počátkem nového roku se práce přesunou do interiéru. „Návštěvníci mají poslední možnost prohlédnout si stávající expozice před jejich rekonstrukcí. Navíc v pátek 30. prosince bude po celý den vstup do muzea zdarma. A od 31. prosince se muzeum pro veřejnost dočasně uzavře,“ sdělil Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že nové expozice by měly být otevřeny v červnu 2023.
Až do 19. února 2023 je v Muzeu Vysočiny Pelhřimov k vidění výstava Sama šila, která nese podtitul Móda 20. století. „Za módou do muzea? Proč ne? Však posláním muzea je mimo jiné sbírat a vystavovat hmotné dědictví, nabízet rozličné podněty pro vzdělávání, potěšení a sdílení vědomostí,“ sdělil Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že o zlaté neděli zde bude dokonce i muzejní prodejní butik.
Ve čtvrtek 24. listopadu byla v Muzeu Vysočiny Třebíč slavnostní vernisáží zahájena Vánoční výstava betlémů, která byla uspořádána ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka, a proto nese podtitul Jihočeské betlémy. „Ale protože má třebíčské muzeum ve svých sbírkách četné zastoupení betlémů regionální produkce, nechybí na výstavě v zámecké konírně ani třebíčský betlém. Pro letošek byl vybrán velký stavěcí betlém, který nebyl ještě nikdy veřejnosti prezentován,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že z třebíčské sbírky je k vidění ještě i rarita v podobě rozestavěného betlému a také ukázky obloh.
Prostor arkád zaplnily soutěžní fotografie z letošního ročníku fotosoutěže pořádané již tradičně Muzeem Vysočiny Jihlava. „Vyhodnocení devatenáctého ročníku fotosoutěže proběhlo v polovině listopadu. A v pátek 25. listopadu byly výsledky oznámeny v rámci vernisáže výstavy, která byla uspořádána z vybraných fotografií. Vítězné snímky na výstavě zaujímají čestná místa,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že měl to potěšení osobně předat ocenění vítězům.
S posledním říjnovým víkendem standardně končí turistická sezona na památkách. „Nejinak tomu bylo na hradě Roštejn. Ale Kraj Vysočina ještě vlastní hrad Kámen, na který budou moci návštěvníci zavítat i v době adventní a načerpat zde sváteční atmosféru. Ostatně vánočně vyzdobený hrad se speciálními prohlídkami, zdobením perníčků a hradním punčem se osvědčil již v loňském roce,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
Minulé úterý odstartoval tradiční podzimní přednáškový cyklus, který pro zájemce připravilo Muzeum Vysočiny Třebíč. „V pravidelném 14denním intervalu se uskuteční ještě čtyři přednášky. Tím, že jsou opravdu různorodé, by mohly zaujmout široké publikum. Přijďte si zpříjemnit podzimní sychravé podvečery a dozvědět se něco nového,“ zve na přednášky Roman Fabeš, náměstek hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Všechny přednášky se konají na zámku v Třebíči v reprezentativních prostorách Kamenného sálu. Začínají vždy v 17.30 hod. a vstup je zdarma.
Myšlenka letošního ročníku DOA na Vysočině je zaměřena na umění jakožto jiskřičku naděje v temných dobách, umění jako lék, který pomáhá mírnit bolest a pozvednout ducha. Zájemci o návštěvu umělců se mohou těšit na 120 ateliérů, které zastupují rozmanitá řemesla a umělecké techniky. Akce se tradičně účastní i muzea, galerie a umělecké školy. Mnozí účastníci „ateliéristé“ kromě prohlídky svého zázemí nabízí i možnost vyzkoušet si dané řemeslo, někteří mají připravený i doprovodný program.
První říjnové dny jsou již tradičně zasvěceny knihovnám. Probíhá celostátní kampaň Týden knihoven, kterou vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků a jejíž nedílnou součástí je představení nových i stávajících služeb knihoven a nabídka pestrého programu, který je připraven pro všechny čtenáře a návštěvníky.
Soubor 380 figurek tvořící čtyři samostatné různě velké tradiční české betlémy z depozitářů Muzea Vysočiny Jihlava bude letos premiérově zdobit vánoční výstavu České betlémy na zámku muzea ve slovinském Velenje. „Dvouměsíční prezentaci bude předcházet jejich několikadenní instalace podle přesně daného plánu. Převoz mobiliáře proběhne na přelomu října a listopadu. Součástí výstavy budou vysočinské vánoční originály až do začátku února příštího roku,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš. Betlémy se staví i ve Slovinsku, ale zdaleka ne v nám známém velkorysém rozsahu a nejedná se o tradici tak rozšířenou. Smyslem výstavy je tuto tradici charakteristickou pro Kraj Vysočina představit.
Přestože lesů na Vysočině zase ubylo, zůstává stále poměrně vysoký počet zanícených houbařů, kteří každoročně vyrážejí za houbařskými úlovky. „Nejenom pro tyto nadšence, ale pro všechny zájemce spouští jihlavské muzeum ve spolupráci s Mykologickým klubem Jihlava pravidelnou podzimní mykologickou poradnu,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
Na víkend 26. až 28. srpna připravili skláři Vysočiny společně s Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod originální tavbu skla ve funkční replice středověké sklářské pece. „Letošní ročník této mimořádné akce je obohacen o mezinárodní přesah, a to díky spolupráci s kolegy z rakouského skanzenu v Elsarnu v Dolním Rakousku, kteří rovněž zkoušejí podobný experiment na své replice sklářské pece z doby římské,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že již v novověku existovaly silné vazby mezi českomoravským a dolnorakouským sklářstvím.
Aktuální turistická sezóna se pomalu chýlí ke konci, ale i přesto je před námi ještě několik nevšedních akcí. „Jazz na Roštejně a Hradozámecká noc. To jsou dvě aktivity připravené pro návštěvníky hradu Roštejn ke zpestření stálé nabídky,“ zve do oblíbeného turistického cíle náměstek hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Roman Fabeš.
„I pro letošní prázdninové dva měsíce zavedlo Muzeum Vysočiny Jihlava pondělí jako otevírací den. Až do konce srpna bude mít tedy otevřeno každý den včetně víkendů,“ zve do muzea na jihlavském Masarykově náměstí Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že plánované uzavření přízemních výstavních prostor se zatím posouvá. O přesném termínu budete včas informováni. I přes venkovní lešení kvůli úpravě fasády probíhá prozatím provoz muzea jako obvykle.
1. června byla slavnostně zahájena výstava kočárků a kolébek v Muzeu Vysočiny Třebíč, kterou zapůjčilo pelhřimovské muzeum. „Součástí výstavy je i zajímavý doprovodný program, v jehož rámci se například uskuteční dětská vernisáž nebo výtvarné dílny pro rodiče s dětmi,“ doplnil Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že výstavu zakončí derniéra v podobě komentované prohlídky.
Hned na pět dní zaplní muzejní dvorek rozmanité kaktusy a sukulenty. „Tyto oblíbené okrasné rostliny mají své zastoupení téměř v každé domácnosti. Proto využijte příležitosti a přijďte se podívat do Muzea Vysočiny Jihlava na jejich výstavu,“ zve do muzea Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že v jejím rámci je možné se obrátit na přítomnou poradenskou službu.
Návštěvníky oblíbená muzejní noc se blíží. Muzeum Vysočiny Jihlava a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě přivítají své návštěvníky v netradiční dobu a s nevšedním programem. „Obě jihlavské krajské organizace připravily společně na pátek 27. května velmi zajímavou a pestrou nabídku s cílem atraktivním způsobem prezentovat nejenom stálé expozice, ale i probíhající výstavy. A k tomu ještě další doprovodný program, který zajisté umožní a zprostředkuje nečekané a mimořádné zážitky,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že vstup na všechny aktivity v rámci programu je zdarma.
Modrotisk jako tradiční technika dekorace textilií je známa v českém a moravském prostoru již několik století a patří mezi nejstarší způsoby potiskování lněného a bavlněného plátna. Za použití dřevěných ručních forem, pomocí kterých se na plátno pokládá vykrývací směs, a při následném barvení v indigové lázni vznikají krásné a jedinečné textilie, které jsou dokladem vysoké estetické úrovně. Praktické využití modrotisku je i v dnešní době mnohostranné a odráží se i v současné textilní a oděvní kultuře.
Ve čtvrtek 28. dubna 2022 se po dvouleté odmlce uskutečnila tradiční jarní tisková konference Muzea Vysočiny Jihlava a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. V muzejním Malovaném sále představili ředitelé obou institucí, Karel Malý a Daniel Novák, spolu se svými kolegyněmi a kolegou novinky a záměry plánované pro letošní rok.
Ve dnech 25.–26. dubna 2022 probíhal v Krajské knihovně Vysočiny mezinárodní seminář Hrátky s pamětí. Je určený všem knihovníkům, trenérům paměti, kteří v knihovnách pro různé cílové skupiny připravují aktivizační programy zaměřené na práci s pamětí jako interaktivní formu vzdělávání, a jsou držiteli certifikátů trenéra paměti České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging I.–III. stupně.
O víkendu 30. dubna a 1. května se na hrad Kámen, který se tyčí uprostřed stejnojmenné obce na Pelhřimovsku, slétnou čarodějnice z blízkého i vzdálenějšího okolí. „S magickou filipojakubskou nocí je již od pohanských dob spjata řada rituálů a zvyklostí. K nejznámějším patří pálení čarodějnic, kterým se již staří Keltové loučili se zimou a vítali jaro. V průběhu dob se však tento zvyk různě měnil a podepsalo se na něm i křesťanství. Na hradě Kámen se však zlých sil není třeba tolik bát. Novodobé čarodějnice mohou být i milé a zábavné, přijďte se o tom přesvědčit,“ pobídl k návštěvě hradu Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se