Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů
V maloobchodní síti ČR se každoročně prodá okolo 150 milionů kusů nových baterií. V každé české domácnosti se v tuto chvíli nachází průměrně osm použitých baterií. To znamená, že 35 milionů použitých baterií najdeme v nejrůznějších krabičkách a šuplících v našich domácnostech!
Kovy obsažené v recyklovaných bateriích tvoří 60 – 80 % jejich hmotnosti. Z jedné tuny baterií lze přitom recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi. Věděli jste, že zinek z deseti kilogramů baterií poslouží k výrobě mosazi pro jeden saxofon?
Vybité baterie a akumulátory obsahují škodlivé látky, zejména těžké kovy, a i přes své malé rozměry mohou napáchat v přírodě výrazné škody. Když vyhodíme baterie do odpadkového koše, nejčastěji skončí na skládce. Tam mohou po čase znečistit půdu a spodní nebo povrchové vody. Pokud se dostanou s dalším komunálním odpadem do spalovny, znečišťují zase ovzduší.
Správným tříděním baterií napomáháme k jejich recyklaci. „Čím více vybitých baterií se dostane do recyklačního procesu, tím méně přírodních zdrojů je nutno vytěžit k výrobě nových. A navíc zdraví nebezpečné materiály, které mnohé baterie obsahují, se podaří prostřednictvím recyklace zachytit,“ uvádí Martin Hyský s tím, že ročně se v České republice vytřídí přes tisíc tun použitých baterií a akumulátorů, což odpovídá hmotnosti přibližně 414 sloních samců. Zdá se vám to hodně? Toto množství však představuje asi třetinu všech dodaných baterií na trh.
Použité baterie lze bezplatně odevzdat ve všech prodejnách, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie, ve sběrných dvorech, na školách, úřadech a v některých firmách. Interaktivní mapa sběrných míst na mapa.ecobat.cz vám pomůže nalézt nejbližší sběrný box, kam můžete odevzdat použité baterie (tužkové, knoflíkové, monočlánky i akumulátory). Stačí zadat lokalitu, která vás zajímá, a zobrazí se vám všechna sběrná místa v okolí.
Třídění baterií je přitom snadné. Stačí je pravidelně odkládat a čas od času odnést na jedno ze sběrných míst. S tříděním baterií vám pomůže sběrná krabička ECOCHEESE, kterou si můžete zdarma objednat na webové stránce www.ecocheese.cz. V rámci České republiky vám bude doručena přímo do schránky. Vybírat lze ze tří standardních barevných variant - modré, růžové a zelené. V českých domácnostech je těchto boxů již více než 150 tisíc a i díky nim počet zpětně odebraných baterií v ČR každoročně roste.
Společnost ECOBAT byla založena v roce 2002 šesti významnými výrobci baterií a postupně vybudovala velmi efektivní a komplexní systém sběru a recyklace přenosných baterií. V prosinci 2009 získala oprávnění k provozování kolektivního systému na českém území. V roce 2016 zpětně odebrala 1 638 tun baterií, což představuje 45,3 % baterií dodaných na trh. ECOBAT provozuje více než 20 500 míst zpětného odběru.
Sběrné krabičky ECOCHEESE
Eva Navrátilová, odbor životního prostředí a zemědělství, Krajský úřad Kraje Vysočina
Zdroj dat www.ecobat.cz
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se