Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Rada kraje > Podklady pro jednání rady
Vyberte:
Plenární zasedání Jihomoravského krajského národního výboru v Brně se usneslo dne 20. listopadu 1990 vydat podle ustanovení § 24 a zákona o národních výborech 1) a v souladu s § 6 zákona o státní památkové péči, 2) toto obecné závazné nařízení:
Čl.1
Území historických jader měst Boskovice, Brtnice, Holešov, Ivančice, Jaroměřice nad Rokytnou, Jemnice, Jevišovice, Jimramov, Lomnice, Luhačovice, Moravské Budějovice, Moravský Krumlov, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Polná, Prostějov, Slavkov, Strážnice, Třebíč, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Uherský Ostroh, Valtice, Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Vyškov a Zlín se prohlašují za památkové zóny (dále jen zóny).
Čl.2
(1) Charakteristika významných kulturních hodnot jednotlivých zón je uvedena v příloze tohoto nařízení.
(2) Účelem prohlášení památkových zón je, v rámci rozvoje výše uvedených měst, zachovat kulturně historické a urbanisticko architektonické hodnoty jejich historických jader, jako organické součásti životního prostředí a kulturního dědictví.
Čl.3
(1) Hranice území zón jsou vyznačeny v plánech zón, které jsou uloženy na Ministerstvu kultury ČR, u Státního ústavu památkové péče v Praze, u Krajského střediska státní památkové péče a ochrany přírody v Brně, u Jihomoravského krajského národního výboru v Brně, u okresních a městských národních výborů příslušných podle územního vymezení zón.
(2) Vyznačování hranic území zón v územně plánovacích podkladech a v územně plánovací dokumentaci upravují zvláštní předpisy. 3)
Čl.4
Předmětem státní památkové péče v zónách jsou:
a) historický půdorys a jemu odpovídající prostorová a hmotová skladba, městské interiéry včetně povrchu komunikací, historické podzemní prostory
b) panoráma zóny a hlavní dominanty v blízkých a dálkových pohledech
c) nemovité kulturní památky
d) objekty dotvářející charakter zóny
e) veřejná a vyhrazená zeleň
f) ostatní objekty v zóně
Čl.5
Národní výbory při realizaci hospodářského, sociálního a kulturního rozvoje jimi spravovaného území přihlížejí k mimořádným hodnotám zón a vytvářejí dle možností pro regeneraci těchto území přiměřené ekonomické a organizačně technické podmínky, aby tak napomáhaly zejména:
a) vhodnému využívání a postupné obnově kulturních památek a objektů památkového
b) řádné údržbě a obnově ostatních architektonicky a stavebně kvalitních objektů
c) zhodnocování všech městských prostor přiměřenými úpravami
d) řádné údržbě veřejných prostor a zeleně
Čl.6
(1) Území zón se člení na části
A – určující charakter zóny
B – dotvářející charakter zóny
C – doplňující charakter zóny
(2) Pro stavební a další činnost se stanoví tyto podmínky:
a) výstavba, doprava a rekreace se provádějí v souladu s účelem zóny, k tomu jsou pořizovány v součinnosti s příslušným okresním orgánem státní památkové péče územně plánovací podklady a územně plánovací
b) využití jednotlivých prostorů, souborů a objektů musí být v souladu s jejich kulturní hodnotou, kapacitními a technickými možnostmi
c) součinnost s příslušným okresním orgánem státní památkové péče je nutná rovněž při předprojektové přípravě staveb průmyslových, inženýrských, dopravních, občanských a bytových, stejně jako při projektové přípravě terénních a sadových úprav veřejných prostranství a vyhrazené zeleně
d) při nové výstavbě a při vnějších a vnitřních úpravách nechráněných objektů se musí dbát architektonických i funkčních vztahů ke kulturním památkám a navazovat na jejich objemovou a prostorovou skladbu
e) ke stavbě a ke změně dokončené stavby včetně demolice, u staveb, které nejsou kulturní památkou je třeba předchozí souhlas okresního orgánu státní památkové péče
f) k umísťování informačních, reklamních a jiných podobných zařízení v zóně, stejně jako k umísťování prodejných stánků a ostatních obdobních zařízení do veřejných prostor, je nutný předchozí souhlas okresního orgánu státní památkové péče
g) poškozování objektů a veřejných ploch je zakázáno
- předchozí souhlas okresního orgánu státní památkové péče nenahrazuje povolení příslušného orgánu státní správy (písmeno e, f) 4)
(3) Příslušné orgány státní památkové péče sledují naplňování výše uvedených podmínek a svá stanoviska k předmětné problematice vydávají v návaznosti na intenzitu zájmu státní památkové péče a památkovou hodnotu jednotlivých částí zón.
Čl.7
(1) Kontrolu povinností vyplývajících z tohoto nařízení vykonává ONV.
(2) Za porušení povinností vyplývajících z tohoto nařízení mohou být organizace postiženy pokutou do výše 100 000,- Kč uloženou podle ustanovení § 35 odst. 1 zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči, občané pokutou do výše 1 000,- Kč uloženou za přestupek podle ustanovení § 39 odst. 2 téhož zákona, nejde-li o jednání přísněji trestné.
Dr. Zdeněk Přikryl, předseda Jm KNV
JUDr. Ivan Dospíšil, tajemník Jm KNV
1) z. č. 69/1967 Sb., o národních výborech, vyhlášený v úplném znění pod č. 140/1988 Sb.
2) z. č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči
3) vyhl. Č. 84/1976 Sb., o územně plánovacích podkladech a územně plánovací dokumentaci
4) např. z. č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se