Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Vyjádření Kraje Vysočina k dosavadnímu průběhu insolvence Sberbank CZ

Vyjádření Kraje Vysočina k dosavadnímu průběhu insolvence Sberbank CZ
V pátek 7. října 2022 rozhodl Insolvenční soud o aktérech, kteří budou spolu s dosavadní insolvenční správkyní odpovědní za výsledek procesu insolvence Sberbank CZ. Potvrdil rozhodnutí vzešlé z jednání schůze věřitelů, která ustavila nový tříčlenný věřitelský výbor, ten nahradil dosavadní sedmičlenný předběžný věřitelský výbor. Kraj Vysočina, který byl členem předběžného věřitelského výboru, z této pozice odstoupil těsně před jednáním schůze věřitelů s veřejným prohlášením, že nemá zájem být členem nového věřitelského výboru. Hlavním důvodem k tomuto kroku byla nemožnost vykonávat funkci člena věřitelského výboru s odbornou péčí, jak mu ukládá zákon, čemuž bránil zásadní nedostatek relevantních právních a ekonomických podkladů od insolvenční správkyně. Postup insolvenční správkyně Jiřiny Lužové podporují zástupci Garančního systému finančního trhu a České národní banky.
 

 
 

Nový tříčlenný věřitelský výbor byl zvolen pouze hlasy Garančního systému finančního trhu a České národní banky. Tyto subjekty nominovaly zástupce jen ze svých vlastních řad. Třetím členem věřitelského výboru je společnost STEMA-TECH s.r.o., která ani neměla potřebu účastnit se této volby. Nově zvolení členové převzali plnou právní i společenskou odpovědnost za výsledek probíhající insolvence. Stalo se tak i přes nesouhlas ostatních věřitelů, kteří měli pro zvrácení výsledku nedostatek hlasů. Ty jsou měřeny bohužel pouze velikostí pohledávek. I na tento fakt Kraj Vysočina upozorňoval insolvenční soud, který však tuto námitku zamítl.

 

Kraj Vysočina bude nyní velice pozorně sledovat další průběh insolvence. V případě pochybností, že věřitelský výbor nehájí dostatečně zájmy VŠECH věřitelů a cena za prodej úvěrového portfolia nebude odpovídat výši pohledávek potřebných k uspokojení i dalších věřitelů z řad samospráv, je  připraven podniknout právní kroky a požadovat náhradu škody. Stejný postup pravděpodobně zvolí i další věřitelé. Kraj Vysočina tímto upozorňuje i na fakt, že hodnota úvěrového portfolia se za několik posledních dnů opět snížila z původně avizovaných 51 miliard na současných 47 miliard. Vzhledem k dosavadnímu průběhu insolvence Sberbank CZ hodlá Kraj Vysočina zároveň podat podnět směrem k legislativním autoritám a vyzvat k diskuzi nad změnou insolvenčního zákona.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.10.2022 / 11.10.2022

Počet návštěv: 868
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek