Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor sociálních věcí
Podle námětu nastane fiktivně náhlý a neočekávaný výpadek proudu ve středu 27. dubna 2016 v 5:00. Půjde o následek silné vichřice, která se přehnala přes východní území Kraje Vysočina, resp. zasáhla a ochromila tři okresy – Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Silný vítr vyřadil některá přenosová a distribuční vedení. Klíčová rozvodna Slavětice hlásí kritické kolísání frekvence i napětí. Situaci monitorují společnosti ČEPS a EON, vzhledem k vážnosti situace je v 7:00 hod. vyhlášen stav nouze v elektroenergetice s prognózou 72 hodin. Tímto je zahájeno cvičení na výpadek dodávky elektrické energie typu „BLACKOUTVYSOČINA 2016“.
„Je nutné, abychom ověřili, jak jsou veřejné instituce schopny řešit výpadek elektřiny, jak rychle a dlouho budeme schopni v krizové situaci dodávat energii z náhradních zdrojů do klíčových institucí, jako jsou například nemocnice nebo domovy pro seniory a další. Potřebujeme si ale také ověřit zabezpečení pacientů v domácnostech používajících podpůrné pomůcky závislé na elektřině, činnost dopravců, činnost vodoprávního úřadu a dodavatelů pitné vody, důsledky delšího výpadku mobilní sítě, internetu nebo absenci zásobování a omezení obchodní sítě,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek. Během cvičení bude na území celého Kraje Vysočina cvičně vyhlášen také stav nebezpečí, který dává hejtmanovi kraje možnost nařídit tzv. krizová opatření k překonání krizové situace bez závažné újmy na zdraví obyvatel. Standardně bude pracovat několik odborných skupin. Směrem k veřejnosti bude vydáno doporučení, jak se v případě blackoutu chovat – v době mimořádné události i po ní. Cvičení bude ukončeno v nočních hodinách.
Příprava cvičení trvala zhruba půl roku. Model cvičné krizové situace byl konzultován s odborníky na energetiku a zástupci složek integrovaného záchranného systému.
Do cvičení budou kromě složek IZS Kraje Vysočina, tedy Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, zapojeni dále pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany, energetických společností ČEPS a E.ON, krizový štáb Kraje Vysočina, krizový štáb Magistrátu města Jihlavy, příspěvkové organizace Kraje Vysočina – Domov důchodců Ždírec, Nemocnice Jihlava, České dráhy a Správa železniční dopravní cesty, hygienici, veterináři a Vodárenská akciová společnost, divize Jihlava.
V Třebíčské nemocnici, která v současnosti prochází rozsáhlými stavebními úpravami, bude předveden projekt s názvem „Ostrov života Třebíč“, týkající se možnosti dodávek tepla do areálu nemocnice i při velkoplošném výpadku elektřiny.
Během cvičení Blackout nebude nikde v regionu přerušena dodávka elektrické energie. O výsledcích cvičení a přijatých závěrech bude veřejnost informována.
Kontakty:
Co je blackout?
Jde o rozsáhlý výpadek proudu, který může způsobit řada faktorů. Vedle zatížení přenosové soustavy může tato situace nastat také při extrémní spotřebě elektřiny, chybou v koordinaci při propojení národních energetických soustav nebo kvůli technickému stavu energetické sítě.
V případě blackoutu se řiďte těmito zásadami:
Používejte pouze baterku pro nouzové osvětlení; v případě použití svíček, hrozí nebezpečí vzniku požáru.
Vypněte elektrická zařízení, která jste používali, když byla pod napětím.
Neotevírejte lednice ani mrazáky – déle tak uchováte jejich obsah.
Poslouchejte např. v automobilu místní stanici kvůli aktualizovaným informacím, sledujte zprávy, které obdržíte do schránek.
Používejte mobilní telefon pouze pro případ nouze, volejte 112, 150, 155, 156 a 158 pouze při stavu ohrožení života. Nepoužívejte tyto linky pro získání informací.
Při skutečně život ohrožujících potížích volejte na číslo 112, je vhodné vyjmout SIM kartu z telefonu.
Jak se chovat při výpadku elektrické energie v
zimním období:
Neotvírejte zbytečně ledničku a mrazák – uzavřené mrazáky plní svou funkci ještě mnoho hodin i bez proudu.
Dobře se oblečte – zvolte vhodné oblečení.
Netopte přístroji, které jsou určeny k venkovnímu použití – hrozí otrava oxidem uhelnatým!
v letním období:
Hrozí-li rozmražení uskladněných potravin, zpracujte je.
V horkých dnech nepodceňujte možnost dehydratace – pijte vodu z ověřeného zdroje (nejlépe vodu balenou).
Hygiena – snažte se v rámci možnosti udržovat hygienu s ohledem na ostatní.
Další doporučení budou součástí tiskové zprávy, kterou vydá Krizový štáb Kraje Vysočina jako komentář ke konkrétním úkonům cvičení.
Více informací k problematice blackoutu najdete na webových stránkách Kraje Vysočina: http://www.kr-vysocina.cz/blackout/ds-303184/p1=77773.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se