Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor ekonomický > Rozpočtový výhled


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Rozpočtový výhled

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Vysočina chce pracovat na řešení funkčního systému zdravotně-sociálního pomezí

Vysočina chce pracovat na řešení funkčního systému zdravotně-sociálního pomezí
Kraj Vysočina chce za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny, Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva práce a sociálních věcí a s využitím dat shromažďovaných Ústavem zdravotnických informací a statistiky připravit pilotní projekt, který má na území jednoho regionu koncepčně a vzájemně provázaně nastavit poskytování zdravotní a sociální péče, resp. nastavit systém, který potřebného – v našem případě pacienta – podle určené diagnózy nebo zaznamenaného využívání služeb správně nasměruje k čerpání odpovídající zdravotnické nebo sociální služby. Nemělo by se tak stát, že pacient je v posledním roce svého života až sedmkrát hospitalizován se stejnou neléčitelnou diagnózou bez nabídnutí služeb mobilní hospicové péče nebo z neznalosti nevyužije místo lékařské služby navazující sociální službu, např. v terénu, a to i přesto, že je ideálním klientem.
 

 
 

„S ohledem na fakt, že prolnout zdravotní a sociální služby, tak aby systém vyhovoval klientům i poskytovatelům, se v České republice bohužel za posledních dvacet let nepodařilo. Proto jsme se s týmem odborníků přímo z terénu přihlásili se svým řešením, to bychom chtěli odzkoušet v našich zřizovaných organizacích a následně výsledek sdílet formou dobré praxe,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. V tuto chvíli je tedy Kraj Vysočina jediným krajem, který se takto široce zabývá problematikou péče o klienta se sociálními i zdravotními potřebami.

 

Až 80 % nemocných lidí umírá v současné době v nemocnicích, přitom průzkumy uvádějí, že stejné číslo demonstruje i touhu lidí umírat v domácím prostředí mezi svými blízkými. Z dostupných dat ÚZIS ČR vyplývá, že v posledním roce života nemocných tráví lidé hospitalizací 23 – 30 dnů na akutním lůžku, což se zbytečně podepisuje na kvalitě jejich života, a v budoucnu by včasné a lepší nasměrování mohlo nabídnout kombinované služby zdravotního a sociálního pomezí v podobě rozvinuté ambulantní domácí péče. Správný mix zdravotních a sociálních služeb by měl odbourat dlouhodobé obrovsky nákladné a nežádoucí pobyty v ústavní péči, pobyty na LDN, předejít tolik kritizovanému obchodu s nemocí, a s tím souvisí i prostupnost psychiatrické i rehabilitační péče. Podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka by v budoucnu mohly ve všech krajských nemocnicích na Vysočině fungovat tzv. zdravotně-sociální týmy složené ze sociálních pracovníků i klinických psychologů a lékařů, tým by posoudil stav pacienta a doporučil pouze ty služby, které odpovídají jeho diagnóze a potřebám.

 

Podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka je pro pojišťovnu zásadní vědět, jak je o jeho klienta pečováno, směřovat ho ke správné péči, tak aby se zbytečně neopakovala jeho hospitalizace a bylo o něj trvale pečováno. Do budoucna bude tedy třeba definovat, které z výkonů spadají do zdravotní a které do sociální péče, a narovnat jejich financování ze strany pojišťoven a ze strany MPSV.


Vysočina chce pracovat na řešení funkčního systému zdravotně-sociálního pomezí

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 2.9.2019 / 2.9.2019

Počet návštěv: 3387
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek