Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Zpravodaj > 2011
Vyberte:
Přírodní památka Rychtářský rybník
Okres Jihlava, katastr Arnolec, výměra 6,04 ha: Předmětem ochrany je rybník s bohatou emerzní, submerzní a litorální vegetací a s biotopem obnažených den, tzv. vegetace letněných rybníků s výskytem zvláště chráněného rostlinného druhu puchýřka útlá (Coleanthus subtilis); vlhké louky a další navazující mokřadní biotopy s výskytem ohrožených druhů rostlin a živočichů.
Přírodní památka Koupaliště u Bohuslavic
Okres Jihlava, katastr Bohuslavice, výměra 4,95 ha: Předmětem ochrany jsou vodní a mokřadní biotopy s výskytem zvláště chráněných druhů organismů; a zvláště chráněný živočišný druh čolek velký (Triturus cristatus).
Přírodní památka Rybníky V Pouštích
Okres Jihlava, katastry Třešť a Otín u Stonařova, výměra 20,3 ha: Předmětem ochrany jsou mezotrofní rybníky s výskytem vegetace letněných rybníků a vegetace vodních makrofyt a navazující mokřadní biotopy s výskytem významných rostlinných společenstev, druhů rostlin a živočichů; zvláště chráněný rostlinný druh puchýřka útlá (Coleanthus subtilis) a živočišný druh kuňka obecná (Bombina bombina).
Přírodní památka V Kopaninách
Okres Jihlava, katastry Myslůvka a Zadní Vydří, výměra 0,77 ha: Předmětem ochrany je rybník s výskytem významného živočišného druhu kuňky obecné (Bombina bombina).
Přírodní památka U Borovné
Okres Jihlava, katastr Borovná, výměra 16,52 ha: Předmětem ochrany jsou rybníky s bohatou emerzní, submerzní a litorální vegetací a s vegetací letněných rybníků a s výskytem ohrožených druhů rostlin a živočichů; vlhké louky a další navazující mokřadní biotopy s výskytem ohrožených druhů rostlin a živočichů; zvláště chráněné rostlinné a živočišné druhy – rdest ostrolistý (Potamogeton acutifolius), rdest trávolistý (Potamogeton gramineus), kuňka obecná (Bombina bombina), čolek velký (Triturus cristatus) a skokan ostronosý (Rana arvalis).
Další vyhlášení nových přírodních památek na Vysočině se připravuje. „Aktuální je například předložení vyhlášení zvláště chráněného území Hodíškovský rybník a Jedlový les a údolí Rokytné,“ doplnil Zdeněk Chlád.
K dnešnímu dni je na území Kraje Vysočina celkem 182 maloplošných zvláště chráněných území. Z toho:
- 101 přírodních památek (celková rozloha cca 952 ha) - o 80 z nich pečuje Kraj Vysočina, o zbylé pak správy CHKO
- 71 přírodních rezervací (celková rozloha cca 3561 ha) - o 58 z nich pečuje Kraj Vysočina, o zbylé pak správy CHKO
- 7 národních přírodních rezervací, o které pečuje MŽP ve spolupráci se správami CHKO (cca 1014 ha)
- 3 národní přírodní památky, o které pečuje MŽP ve spolupráci se správami CHKO (cca 91 ha)
Dále se na území Kraje Vysočina nachází CHKO Žďárské vrchy a CHKO Železné hory (celkem 60944 ha).
Více informací Iva Martinů, odbor životního prostředí Krajského úřadu Kraje Vysočina, e-mail: martinu.i@kr-vysocina.cz
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se