Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2010


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Vysočina má první Mistry tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina

Mistři rukodělné výroby
Tradiční lidová kultura má v Kraji Vysočina své nezastupitelné místo. To potvrdilo i slavnostní předání ocenění v oblasti tradiční lidové kultury udělované Krajem Vysočina, které se konalo ve čtvrtek 28. dubna v Muzeu Vysočiny Třebíč. Za účasti významných zástupců se uskutečnilo historicky první slavnostní udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Diplom, pamětní medaili a věcný dar z rukou Marie Kružíkové, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu převzali a prvními držiteli titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina se stali: Drahomír Smejkal, který působí v oboru výsek pilníků a rašplí, a Aleš Uherka, kolář z Nyklovic.
 

 
 

„Jedná se o první udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina a také první samostatný večer věnovaný oceňování v oblasti tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina. Věřím, že tímto zahajujeme novou tradici, při které se budou setkávat mladé i starší generace, které bude navzájem spojovat úcta a láska k řemeslu, tradicím a zvykům," doplnila radní Marie Kružíková.

 

O udělení titulu Drahomíru Smejkalovi a Aleši Uherkovi rozhodlo Zastupitelstvo Kraje Vysočina na konci letošního března 2016. Oba nositelé krajského titulu jsou už držiteli titulu Nositel tradice lidových řemesel.

 

Druhá část večera patřila dvěma nemateriálním statkům: Obchůzce královniček na Velkobítešsku a Betlémské cestě v Třešti. Obchůzka královniček na Velkobítešsku je od konce roku 2015 zapsána na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina a po Běhu o Barchan, Skřipácké muzice na Jihlavsku a Betlémské cestě v Třešti se stala čtvrtým nemateriálním statkem, který byl zařazen mezi nejvýznamnější jevy tradiční lidové kultury uchovávané a předávané generacemi našich předků na území našeho kraje. Betlémská cesta v Třešti byla zapsána na krajský seznam už v roce 2014, prezentace v  třebíčském muzeu však sledovala další úspěch třešťských betlemářů, kterým byl zápis Betlémské cesty v Třešti v závěru roku 2015 na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Po Běhu o Barchan se jedná o druhý nemateriální statek z Kraje Vysočina zařazený na tento prestižní národní seznam.

 

Práci obou nositelů titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina, ale i nemateriální statky zapsané na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina přibližuje film. Ve spolupráci s Regionálním pracovištěm tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč, které je pověřeno vedením a koordinací celokrajské dokumentace tradiční lidové kultury, vznikl krátký dokument, který bude k vidění i na webových stránkách Kraje Vysočina.


Předání ocenění předcházela vernisáž expozice Za řemesly minulosti v areálu zámku – Předzámčí připravená ve spolupráci Muzea Vysočiny Třebíč a Městského kulturního střediska Třebíč.


Mistr

























Mistr

  • Fotografie z archiv Muzea Vysočiny Třebíč
  • Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 382, e-mail:  novotna.l@kr-vysocina.cz

 

 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 3.5.2016 / 3.5.2016

Počet návštěv: 4996
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek