Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Zastupitelstvo


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Vysočina patří mezi kraje s nízkým výskytem včelího moru

Vysočina patří mezi kraje s nízkým výskytem včelího moru
Projekt Vyšetření moru včelího plodu ze vzorků měli na území Kraje Vysočina 2019–2020 vznikl z iniciativy chovatelů včel, okresních a základních organizací Českého svazu včelařů a za organizační a finanční podpory Kraje Vysočina. „Kraj Vysočina a chovatelé včel si jsou vědomi důležitosti plošného preventivního vyšetření a z tohoto důvodu vznikl projekt, který je ojedinělý zapojením vysokého počtu chovatelů včel,“ přiblížil Martin Hyský, radní pro oblast životního prostředí a zemědělství.
 

 
 

Mor včelího plodu se nalézá výhradně ve včelstvech včely medonosné. Původcem onemocnění je sporogenní tyčinkovitá bakterie Paenibacillus larvae, její spory jsou velmi odolné vůči vysokým a nízkým teplotám a vůči dezinfekčním prostředkům. Na šíření nemoci se podílejí rovněž parazité, škůdci včel a bohužel i nedodržování hygienických pravidel. Státní veterinární ústav Jihlava v období veřejné zakázky od 27. 9. 2019 – 31. 3. 2020 vyšetřil celkem 4 873 vzorků. Zúčastnilo se 57 základních organizací Českého svazu včelařů (ZO ČSV), bylo vystaveno 57 protokolů pro jednotlivé základní organizace a čtyři pro jednotlivce. Z tohoto množství bylo prokázáno celkem 23 pozitivních nálezů Paenibacillus larvae, což představuje 0,47 %.  Záchyt pozitivních vzorků je o dvě třetiny vyšší oproti prvnímu monitoringu moru včelího plodu v letech 2015–2016. „Velmi kladně hodnotím dodání vzorků od včelařů, kteří nejsou členy ZO nebo i jednoho včelaře, který neměl nárok na finanční podporu Kraje Vysočina a vyšetření si hradil z vlastních prostředků. Tato účast v projektu vypovídá o tom, že včelaři vnímají velmi citlivě důvody pro plošné preventivní vyšetření a aktivně se zajímají o problematiku zachování zdravých včelstev,“ doplnil radní Martin Hyský. 


Ve výše uvedených chovech včel, kde byl zjištěn nález spor Paenibacillus larvae ale nebyly zjištěny klinické projevy onemocnění, je Krajskou veterinární správou (KVS) nařízen zákaz přemísťováni včelstev po dobu šesti měsíců, včelstva se sledují a po uplynutí této doby opakovaně kontrolují a vyšetřují. Nejúčinnější cestou je radikální likvidace nemocných včelstev a veškerého materiálu spálením a následná důkladná dezinfekce dle pokynů KVS. Chovatelům, jejichž včelstva a zařízení byla zlikvidována v ohnisku nákazy, poskytuje Ministerstvo zemědělství finanční náhradu. 


„Na základě dosažených laboratorních vyšetření lze jednoznačně konstatovat, že akce byla velmi prospěšná a efektivní pro prevenci onemocnění včelstev. V roce 2019 bylo v České republice potvrzeno celkem 134 ohnisek moru včelího plodu. Nákaza se vyskytla v deseti krajích a v Kraji Vysočina nebyl potvrzen žádný výskyt moru včelího plodu. Kraj Vysočina patří v rámci České republiky dlouhodobě mezi kraje s nízkým výskytem moru včelího plodu,“ uzavřel radní Martin Hyský. S výsledky a výstupy projektu bude Kraj Vysočina dále pracovat, ať už nastavením další spolupráce se včelaři nebo ve vlastní činnosti.


Foto: Státní veterinární ústav Jihlava 

včelí mor

včelí mor

  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@r-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 6.4.2020 / 6.4.2020

Počet návštěv: 5849
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek