Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor informatiky > Metodiky
Stěžejní přitom bude průhlednost přerozdělení veřejných prostředků tak, aby byly nastaveny stejné podmínky pro všechny. Změna ve financování znamená, že kraje budou mít přehled, kde peníze pomáhají a kde je například třeba přidat. Snahou kraje bude, aby poskytovatelům sociálních služeb odpadly dřívější nervy a nejistota, zda dotace přijde včas a v požadované výši. „Budeme přesně vědět, jaký objem finančních prostředků dodáme z krajského rozpočtu. Jednoznačně je výhodou, že financování bude blíž poskytovatelům. Je obrovská výhoda vědět, že sociální služby mají takovou účinnost, za kterou je platíme,“ popsal další plusy radní Krčál.
V současné době Kraj Vysočina pořádá sérii seminářů, v rámci kterých jsou poskytovány podrobnější informace o přechodu financování. Vedle toho jsou na odboru sociálních věcí vyčleněni zaměstnanci, kteří se nyní připravují na zabezpečení procesu schválení a výplaty dotací a budou mít na starost finanční kontrolu. Stěžejním dokumentem jsou Zásady pro financování sociálních služeb, které spolu s aktualizací střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb tento týden schválilo Zastupitelstvo Kraje Vysočina.
Dotahován do finále je také systém, přes který poskytovatelé služeb budou žádat o dotaci. Tato aplikace bude spuštěna od 15. října 2014. „Uzavírání smluv s poskytovateli sociálních služeb a uvolňování prostředků se předpokládá v únoru až březnu příštího roku,“ sdělil vedoucí krajského oddělení sociálních věcí Jiří Bína.
Do systému sociálních služeb patří například domovy pro seniory, azylové domy pro matky s dětmi nebo pečovatelské služby, jejichž pracovníci pomáhají přímo v domácnostech seniorů. Jedná se tedy o veřejnou pomoc sloužící desítkám tisíc obyvatel, na které se jen na Vysočině podílí více než 7000 zaměstnanců. „Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak je taková změna závažná a kolika lidí v našem okolí se dotýká,“ poznamenal radní Krčál.
Na území kraje je v současné době cca 120 poskytovatelů, kteří provozují téměř 290 sociálních služeb. Na sociální služby na Vysočině stát v letošním roce přispěl částkou 370 milionů korun. Z krajského rozpočtu šlo dalších 120 milionů korun.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se