Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
„Pachové ohradníky nenahradí drátěný plot ani zeď a zvěř, pokud je štvána nebo jinak ohrožena, tuto zábranu překonává, ovšem s mnohem větší obezřetností, než je tomu u neošetřených úseků,“ upozorňuje Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali a dodává, že pachové ohradníky jsou i přesto jednoznačně považovány za nejefektivnější prostředek ke snižování počtu střetů se zvěří. Celkový příspěvek Nadace Generali na instalaci pachových ohradníků na Vysočině činí čtvrt milionu korun.
Po loňském úspěchu pilotního projektu kraje Vysočina, Nadace Generali a mysliveckých subjektů bylo dohodnuto jeho další pokračování. „V první fázi dojde k obnovení účinnosti úseků z loňského roku. Na přelomu dubna a května pak myslivci osadí novými pachovými ohradníky další desítky kilometrů silnic v regionu,“ upřesnil radní kraje Vysočina pro oblast lesního hospodářství Josef Matějek. Úseky stejně jako loni vytipují uživatelé honiteb ve spolupráci s mysliveckými spolky. „Vyhledávají a instalují ohradníky na další nepřehledná místa. Tam se zvěř komunikaci vyhne, naopak na volných a přehledných prostranstvích, jako je například louka, necháváme zvěři přes silnici volný přechod,“ doplňuje Jiří Bartoš z krajského oddělení lesního hospodářství.
Kromě prostředků věnovaných Nadací Generali investuje dalších padesát tisíc do prevence bezpečnosti silničního provozu formou osazení pachových ohradníků i kraj Vysočina. Kromě nákupu pachového koncentrátu bude hrazeno i pořízení aplikačních pistolí, čističe a pěny. Náklady spojené s přípravou dřevěných kolíků a práce jsou na vrub myslivců – uživatelů honiteb napříč celým krajem. Do terénu vyrazí už v polovině dubna, do prací jich bude zapojena více než stovka. Nové úseky silnic vybrané k ošetření pachovými ohradníky se nachází např. na Žďársku v okolí Vatína, Velké Bíteše, Hamrů.
Speciální pěna, do které se nanáší koncentrát, zapáchá jako predátor. Např. srnčí zvěř se ošetřenému místu vyhne. Pro aplikaci využívaný prostředek zapáchá po velkých predátorech a zvěř tak odrazuje od vstupu na označená místa. Nosnou látkou je pěna, která se nanáší na kolíky, keře, nebo stromy, do ní umístěný koncentrát účinkuje zhruba 4 měsíce.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se