Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Vysočina zvažuje převzetí barokní kaple v obci Kámen

kaple
Rada kraje Vysočina dnes posunula záměr podmíněného nabytí raně barokní kaple v obci Kámen ke schválení budoucímu krajskému zastupitelstvu. Kulturní památka ze 17. století, postupně chátrá a je ohrožena fyzická existence vzácného mobiliáře. Kaple je již více než 30 let uzavřena. Pokud kraj získá na obnovu kaple a restaurování interiéru finanční prostředky z evropských fondů, převezme kapli P. Marie Bolestné z vlastnictví římskokatolické církve. Současný předběžný odhad stavebních nákladů se pohybuje kolem částky sedmi miliónů korun.
 

 
 

"Vlivem zanedbané  údržby a nevyužíváním vnitřním prostor došlo postupně k celkovému zchátrání zejména interiéru objektu. Poslední oprava pláště byla provedena ne zcela správným způsobem, pravděpodobně kvůli použití nevhodných materiálů. Nejvážnější poškození objektu je v dolních nadsoklových partiích, kde došlo vlivem vlhkosti k celkové degradaci omítek. Poškozeny jsou klenby a krov se zastřešením,"popsal stav památky člen rady kraje Miroslav Houška. Jako havarijní je možno pojmenovat stav vzácné interiérové výzdoby.

 

Vzhledem k tomu, že kaple historicky tvořila funkční celek s hradem Kámen bude nové krajské zastupitelstvo rozhodovat o převedení kaple a jejího mobiliáře do vlastnictví kraje Vysočina, podmínkou zůstává úspěšné podání projektu do Regionálního operačního programu. "Řešení se rýsuje v krátké budoucnosti, neboť odpovídající výzva k podání žádostí o spolufinancování projektů z ROP je připravována na první polovinu roku 2009," uvedl náměstek hejtmana Václav Kodet. Realizací záměru se kraj pokusí zajistit fyzickou záchranu a kvalitní obnovu kulturní památky a její využití pro kulturně-společenské, turistické a církevní účely vč. koncertů, konání svatebních obřadů, bohoslužeb. "Záměrem je zapojení prohlídky kaple do průvodcovské trasy hradu Kámen, což by rozšířilo prezentační nabídku příspěvkové organizace kraje," doplnil V. Kodet.

  

Patronátní kaple P. Marie Bolestné v Kámeni u Pelhřimova je raně barokní stavbou z let 1667 - 71 se zařízením z doby vzniku. Kapli dal postavit majitel panství a hradu Kámen Jan Kryštof Malovec jako rodinnou hrobku kámenských Malovců. Jednolodní obdélná stavba s pravoúhle uzavřeným presbytářem, čtvercovou sakristií a s oratoří v patře. Západní průčelí s volutovým štítem a lizénovými pásy je zdobeno malovanými erby s datem 1667 a portálem s datem 1671 a portálem s datem 1671. Ostatní průčelí jsou jednoduchá a plochá s podstřešní římsou. Bohatost zařízení interiéru kontrastuje s exteriérem.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 

Vysočina zvažuje převzetí barokní kaple v obci Kámen

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.9.2008 / 30.9.2008

Počet návštěv: 35080
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek