Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina > Aktuálně z bezpečnosti
Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek seznámil eurokomisaře se současnou situací na trhu práce v regionu vč. všech negativních dopadů rušení firem a omezování lokální nabídky práce. "Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci existuje dva roky a již vykazuje povzbudivé výsledky. Fond nabízí prostředky, není vyčerpán a je připraven pomoci členským zemím EU. Velký prostor má i ČR. Mnoha členským zemím se jednáním podařilo z tohoto fondu vydat odstupné, hlavně v podobě příspěvků na hledání zaměstnání, vzdělávacích programů a pracovních pobídek. Pravidla fondu byla nyní přepracována a jeho působnost rozšířena tak, aby řešil sociální dopady celosvětové hospodářské krize. Fond tak bude moci pomáhat lidem bez práce při hledání nového zaměstnání ještě účinněji,“ uvedl evropský komisař pro zaměstnanost Vladimír Špidla.
Program eurokomisaře Vladimíra Špidly na Vysočině předpokládal také setkání se zástupci resp. řediteli sociálních zařízení v regionu. Eurokomisař rozvinul debatu o problematice stárnutí a jejích důsledcích. V rozsáhlé debatě přišla řeč na optimální výši důchodů nebo přiměřenost věku pro odchod do důchodu. „V případě Islandu se odchází do důchodu v 70 letech a lidé tuto skutečnost přijali. Obecně lze konstatovat, že klíčovou věcí pro odchod do důchodu je střední délka života dosažená v dobrém zdraví. Odchod osob do důchodu v 65 letech se zdá být v ČR sociálně spravedlivý a odůvodnitelný při fungování mezigenerační solidarity. Pokud jde o financování sociálních služeb: V průměru je v zemích EU na sociální služby poskytováno 28% HDP, v případě ČR jde o 19% HDP, čísla mluví jasně. Rozhodnutí o výši rozdělení HDP je politickou volbou, která není jednoduchá,“uvedl Vladimír Špidla. Shoda obou stran panovala v případě rozsahu terénních sociálních služeb. Eurokomisař i ředitelé vidí v ČR velký prostor pro rozvoj terénních sociálních služeb na úkor institucionálních (ústavních) služeb. „V názoru na podporu terénních služeb na úkor pobytových zařízení se s eurokomisařem Vladimírem Špidlou shoduji. Otázkou zůstává finanční rámec národní podpory a podstatně intenzivnější příprava rodin na situace, kdy budou o seniory muset více pečovat s podporou odborných terénních služeb,“ konstatoval radní kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.
Vladimír Špidla navštívil v rámci pracovního programu na Vysočině také krajský Domov seniorů v Onšově (okr. Pelhřimov), kde s ředitelem zařízení Václavem Jarošem probíral problematiku stárnutí.
Poznámka:
V loňském roce pomohl Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci (EFG) 10 000 pracovníků. Jak vyplývá z výroční zprávy o fondu EFG, více než dvě třetiny z nich již našlo novou práci. Zpráva ukazuje, že země EU stále více čerpají finanční prostředky fondu na pomoc pracovníkům, kteří byli propuštěni z práce v důsledku globalizace. Informuje také o tom, jak první příspěvky EFG umožnily propuštěným pracovníkům nalézt nové zaměstnání.
Jitka Svatošová, tisková mluvčíZobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se