Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Granty a dotace


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Výstava Poklady Vysočiny míří do Třebíče

POZVÁNKA NA MIMOŘÁDNOU VÝSTAVU: Poklady Vysočiny
Výstava Poklady Vysočiny pokračuje ve své cestě po regionu. Další zastávkou bude Třebíč, kde se představí na jednom prostoru muzejní i galerijní část, která dozná úpravy oproti jihlavské prezentaci. Vystaveny budou i nové ilustrace a grafiky. Hlavním cílem výstavy, která je kolektivním dílem všech muzeí a galerií zřizovaných Krajem Vysočina, je přiblížit veřejnosti tyto sbírkotvorné organizace, ukázat každodennost i výjimečnost muzejní činnosti a prezentovat to nejzajímavější ze sbírek – bohatství, na které může být každý obyvatel kraje oprávněně hrdý.
 

 
 

Návštěvníci se mohou těšit například na díla od O. Stritzka, který patří k nejpozoruhodnějším malířům Vysočiny 20. století, A. Altmanna, jehož obraz Sklízení sena u Třebíče zachycuje mimo jiné městské dominanty, a to Kapucínský klášter bez přistavěné věže a městskou věž u kostela sv. Martin bez shořelé věžní báně. Dále také na sousoší J. Šlezingera a zářivý obraz Slunečnice od Z. Sklenáře, ve kterém se odráží autorovo ovlivnění čínskou kaligrafií. Mezi vystavenými muzejními exponáty bude k vidění i řada unikátů - například soubor moravských vltavínů, které dokumentují období cca 35 milionů let, čtyři zlaté keltské statéry (duhovky) nebo typický hudební nástroj německého jazykového ostrova tzv. skřipky. Výstava není jenom o vitrínách a předmětech za sklem, ale je doplněná o interaktivní koutek k aktivnímu zapojení návštěvníka.

 

Protože do výstavy jsou zapojeny všechny krajské sbírkotvorné organizace, je pojatá jako putovní a postupně se představí ve všech sídelních městech těchto institucí. Výstava Poklady Vysočiny byla zahájena v listopadu 2014 v krajském městě, a to souběžně v Muzeu Vysočiny Jihlava a Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. Během jejího trvání ji do 22. února zhlédlo celkem 3623 návštěvníků, z toho 2174 muzejní a 1449 galerijní část. Od 20. března 2015 do 29. května 2015 bude k vidění v Muzeu Vysočiny Třebíč a odtud se přesune do Nového Města na Moravě, pak do Pelhřimova a své putování zakončí v Havlíčkově Brodě. Unikátní projekt tak budou moci navštívit všichni zájemci prakticky po celém kraji.

 

„Mně osobně se na výstavě velice líbí, že krajské sbírky jsou prezentovány v nevídaném rozsahu a z různých úhlů pohledu. Neméně zajímavý je doprovodný program a zábavné aktivity, které výstavu doprovázejí. S kladnými ohlasy se v Jihlavě setkala přednáška zaměřená na konzervování a restaurování starožitného nábytku, kdy účastníci využili možnosti osobní konzultace např. ohledně nábytku po babičce,“ s potěšením konstatovala Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Osobně zahájí vernisáž v Třebíči, která se uskuteční ve čtvrtek 19. března 2015 od 17 hodin. Pořadatelé navíc pro školy připravili doprovodný vzdělávací program s názvem „Co se skrývá ve skříni“, který představí dětem, žákům a studentům cestu předmětu od nálezu přes restaurování, až po jeho vystavení.

 

Všechny důležité informace týkající se výstavy najdete na oficiálním webu poklady-vysociny.cz.

 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 9.3.2015 / 9.3.2015

Počet návštěv: 4150
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek