Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Výstava třebíčských betlémů je k vidění v Dolním Rakousku

Výstava třebíčských betlémů je k vidění v Dolním Rakousku
Muzeum Vysočiny Třebíč spolupracuje od dubna loňského roku s Muzeem betlémů v dolnorakouském Vösendorfu. V rámci partnerství, které bylo následně zpečetěno na konci června 2016 slavnostním uzavřením dohody o vzájemné spolupráci na období 2017-2018, byla v minulém týdnu na jižním předměstí Vídně slavnostní vernisáží zahájena výstava třebíčských betlémů. „Do dolnorakouského Vösendorfu byla vyvezena putovní výstava betlémů, která byla od roku 1992 vystavena již na třiceti místech, a to nejen v rámci České republiky, ale též Polska a Slovenska,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že recipročně pak Muzeum betlémů zapůjčí do třebíčského muzea na vánoční výstavu betlémy nejlepších rakouských betlémářů ze svých sbírek.
 

 
 

Muzeum betlémů, které sídlí v bývalé zámecké sýpce ve Vösendorfu, vedou manželé Ingrid a Franz Wostalkovi. Zde umístěná výstava je přístupná prozatím každou první sobotu v měsíci od 14 do 17 hodin, od 18. listopadu do 6. ledna 2018 pak každý víkend a ve svátek od 11 do 18 hodin. Větším skupinám čítajícím 10 osob a více bude umožněn vstup po předchozí domluvě kdykoliv.

 

„Naše putovní výstava je tvořena velkým stavěcím betlémem Josefa Pokorného (1876-1957), souborem skříňkových betlémů od různých autorů (Huňáček, Křivánek, Podsedník, Syrový, Zimola, Svoboda ad.), nevšedních tabel z roku 1943 s ukázkou zručné práce třebíčských betlémářů a dalších sbírkových předmětů z bohatého muzejního fondu,“ specifikoval výpůjčku Jaroslav Martínek, ředitel Muzea Vysočiny Třebíč, který se vernisáže osobně zúčastnil. Na přípravě a instalaci se podíleli též odborní pracovníci třebíčského muzea, pro které je to cenná výměna zkušeností a poznatků ohledně betlémářství u nás a u našich zahraničních sousedů. A již nyní se všichni těší na tradiční vánoční výstavu, která se každoročně koná na zámku v Třebíči, neboť letos do prostor bývalé zámecké konírny zavítá výběr rakouských betlémů ze sbírek partnerského muzea.  

 

„V letech 2011-2012 se uskutečnila obdobná přeshraniční spolupráce, a byla velice úspěšná. Na výstavu Česko-rakouských betlémů v Malovaném domě v Třebíči realizovanou v rámci projektu Porta culturae tehdy během Vánoc zavítalo více než sedm tisíc návštěvníků.  Proto jsem již nyní velice zvědavá, s jakým zájmem se setká ta letošní,“ zakončila Jana Fischerová, která zároveň doplnila, že Dolní Rakousko je jedním z partnerských regionů Kraje Vysočina.

betlémy DR

betlémy DR

  • zpracováno z podkladů Muzea Vysočiny Třebíč, p. o.
  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 6.6.2017 / 6.6.2017

Počet návštěv: 3867
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek