Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Výstava kaktusů a sukulentů v jihlavském muzeu

kaktusy
Hned na pět dní zaplní muzejní dvorek rozmanité kaktusy a sukulenty. „Tyto oblíbené okrasné rostliny mají své zastoupení téměř v každé domácnosti. Proto využijte příležitosti a přijďte se podívat do Muzea Vysočiny Jihlava na jejich výstavu,“ zve do muzea Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že v jejím rámci je možné se obrátit na přítomnou poradenskou službu.
 

 
 

Letos se koná již 55. ročník této tradiční výstavy Klubu pěstitelů kaktusů a sukulentů Jihlava. V prostorách vnitřního dvorku Muzea Vysočiny Jihlava se uskuteční ve dnech 8. až 12. června. Otevírací doba je od středy do soboty shodná s provozní dobou muzea. V neděli je však zkrácená do 16 hodin. Po celou dobu výstavy budou na místě k dispozici někteří z členů jihlavského klubu, kteří jsou zkušenými pěstiteli a velmi rádi se podělí o své praktické znalosti týkající se pěstování, přesazování, množení nebo ochrany před možnými škůdci. Zároveň vedle vystavených exponátů bude možné na výstavě zakoupit vybrané druhy určené k prodeji.

 

Kaktusy patří mezi vytrvalé sukulentní rostliny. Známo je přibližně 1900 druhů. Některé jsou pěstovány dokonce pro ovoce jako například opuncie mexická. Většina druhů kaktusů je bezlistá, listy jsou zde přeměněny v trny. V přírodním prostřední se jim daří v různorodých stanovištích od vyprahlých pouští až po tropické deštné pralesy a vyskytují se převážně na území Ameriky. Věděli jste, že některé kaktusy mají stromovitý vzrůst a dosahují úctyhodné výšky až 15 metrů? Tyto na výstavě neuvidíte, ale určitě budete moci obdivovat pohledné květy právě kvetoucích rostlin. A teď vás možná napadne otázka, jaký je rozdíl mezi kaktusy a sukulenty? V podstatě žádný. Vždy se na prvním místě uvádí kaktusy, neboť zaujaly jako první. A teprve po nich došlo i na ostatní sukulenty. A toto pořadí přetrvává dodnes. Z botanického hlediska jsou kaktusy také sukulenty. Ty však většina laiků považuje právě za kaktusy. A přitom kaktusy jsou tedy sukulenty. Zní vám to složitě? Přijďte si to objasnit v příštím týdnu přímo na výstavu do jihlavského muzea.


kaktusy
  • Zpracováno z materiálu MVJ


 
 
Zodpovídá: Pavla Bőhmová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 1.6.2022 / 1.6.2022

Počet návštěv: 1328
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek