Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Publikace Edice Vysočiny
V rámci programu je naplánováno celkem šest akcí. Hned pět přednášek se uskuteční v zrekonstruovaném přednáškovém sále Centra tradiční lidové kultury. Jedinou výjimkou je komentovaná prohlídka výstavy, která se odehraje přímo na třebíčském zámku. Cílem cyklu je přiblížit široké veřejnosti bohaté muzejní sbírky. Přednášky se konají v pravidelném intervalu a to jednou za měsíc. Pokaždé je to ve čtvrtek od 10 hodin. Předpokládaná délka každé akce je jedna hodina. Finančně nebudou účastníci nikterak zatíženi, neboť vstupné je zdarma.
Pomyslného výkopu se 14. října ujme Jaroslav Bašta, který představí cenný soubor palných zbraní. A to od těch nejstarších doutnákových až po ty soudobé. Těšit se můžete i na různé kuriozity. A samozřejmě i na krásné rukodělné práce v podobě dech beroucích orientálních zdobení.
V den svátku sv. Martina (11. listopadu) se dozvíte, s jakými živočichy, ačkoliv nedobrovolně přesto velmi často, sdílíme své domovy a co všechno je potřeba učinit, abychom se těchto nežádoucích tvorečků zbavili. Přednáška Pavlíny Peřinkové, zooložky z třebíčského muzea, nese poutavý název Víte, s kým bydlíte? a věříme, že zaujme své posluchače.
Soubor židovské čtvrti, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa v Třebíči včetně zámku s expozicemi Muzea Vysočiny Třebíč je unikátním příkladem dlouhodobého těsného soužití křesťanské a židovské kultury. Díky tomu byly zapsány v roce 2003 na Seznam památek UNESCO. Třebíč bývala regionálním střediskem židovské kultury a po zániku židovských komunit se dochovala řada předmětů, které jsou součástí muzejní sbírky. Judaika z Třebíčska v muzejních sbírkách představí Milena Veselá dne 9. prosince.
K Muzeu Vysočiny Třebíč již neodmyslitelně patří vánoční výstavy betlémů, které se v posledních letech konají v zámecké konírně. Nejinak tomu i letos. Pokud tedy nezasáhne koronavirová pandemie. Na 13. ledna je plánována komentovaná prohlídka výstavy s názvem Třebíčské betlemářství včera a dnes, při které Tomáš Hartman seznámí zájemce se zdejší betlémářskou tradicí. O umu místních betlémářů vypovídá i kladný ohlas z mezinárodních výstav betlémů konaných v Itálii včetně získaného ocenění.
UNESCO zahrnuje nejenom památky, ale také seznam nehmotného kulturního dědictví. Od listopadu 2018 je na tomto seznamu zapsána textilní tiskařská technika modrotisk. Jedná se o techniku zdobení látek, kdy se pomocí dřevěných nebo kovových forem nanáší na plátno hmota, která chrání textilii v místech, která se nemají obarvit. Dodnes se takto zdobí například kroje na Moravě. Modrotisk v rodinných dílnách se předává z generace na generaci. Modrotiskové stopy v regionu odprezentují Jitka Katovská a Silva Smutná 10. února.
Cyklus uzavře přednáška botaniček Hany Houzarové a Jany Jelínkové Byliny pro zdraví a krásu, která je naplánována na 10. března. S příchodem jara se přijďte nechat inspirovat, jaké léčivé bylinky sbírat a co všechno z nich lze následně vyrobit. Nejenom léčiva, odvary, čaje, mastičky, ale i produkty pro krásu a omlazení. Byliny rozhodně patří ke zdravému životnímu stylu. A mohou pomoci k odstranění řadě nemocí, problémů a neduhů.
Pokud máte o jakoukoliv přednášku zájem, je nutné udělat si předem rezervaci, neboť kapacita sálu je omezená. Rezervaci je vhodné provést již nyní, a to e-mailem na m.vesela@muzeumtr.cz nebo telefonicky u paní Mileny Veselé na čísle 568 824 642. Místa se postupně zaplňují. Před samotnou akcí doporučujeme navštívit webové stránky Muzea Vysočiny Třebíč, na kterých budou zveřejňovány aktuální informace. Neboť v případě zhoršení epidemické situace a zpřísnění vládních opatření může dojít k restrikcím, a to až v podobě zrušení akce. Všichni však věříme, že se akce podaří uskutečnit v plném rozsahu.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se