Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Vzniká krajské centrum péče o lidi s Alzheimerovou chorobou

Vzniká krajské centrum péče o lidi s Alzheimerovou chorobou
Na Vysočině se buduje krajské centrum péče o lidi s Alzheimerovou chorobou a jinými demencemi. Centrum bude otevřeno ve Ždírci u Polné a bude součástí tamějšího domova pro seniory. Jeho kapacita činí šedesát lůžek. „Našim záměrem je, aby v Kraji Vysočina byla dokončena síť služeb pro lidi se syndromy demence. Hlavním posláním centra bude pomoc a podpora rodinám, ale také samosprávám a pečovatelským službám,“ říká krajský radní pro sociální záležitosti Petr Krčál.
 

 
 

Vedle lůžkových kapacit vznikne v centru rehabilitační oddělení, místnost pro denní aktivity a poradenský koutek. V současné době se tu staví víceúčelový koridor, který spojí centrum s domovem pro seniory. V koridoru bude dále probíhat vzpomínková terapie. V péči o nemocné budou také využívány venkovní prostory, zejména pak víceúčelová zahrada. „Zahrada tisíce cest vznikne ve spolupráci s našimi rakouskými partnery. Již několik let se s nimi podílíme na zkvalitnění péče o lidi s demencemi,“ poznamenává Petr Krčál.  Součástí celého areálu bude i seniorské sportovní a relaxační centrum.

 

Centrum bude zastřešovat péči o lidi s touto chorobou v regionu. „Neznamená to však, že by nahradilo domovy se zvláštním režimem, které v současnosti zastávají tuto péči a budou zastávat nadále. Počet lidí s Alzheimerovou chorobou roste,“ vysvětluje radní Krčál.  Vedle pobytových služeb bude centrum zaměřeno na poradenství, počítá se také s pravidelnými školeními a stážemi pro zaměstnance jiných organizací poskytujících sociální služby. Dokončení celého areálu je plánováno v druhé polovině roku 2014. Centrum by mělo být otevřeno na přelomu roku 2014 a 2015.

 

Alzheimerova nemoc je závažné onemocnění mozku, při kterém dochází k zániku mozkových buněk a následnému ubývání mozkové hmoty. Jde o nemocnění, jehož riziko vzniku s věkem stoupá. Ve skupině 65tiletých jsou postiženy zhruba 2 – 3 %, přičemž každých 5 let se toto procento zdvojnásobuje. V České republice se počet lidí, které trpí Alzheimerovou chorobou, odhaduje na 80 000.

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.12.2013 / 5.12.2013

Počet návštěv: 9046
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek