Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2010
Hned dvěma tématům se věnuje výstava s názvem Vánoce s vůní dřeva, vanilky a skořice. První část je zaměřena na betlémářství. Vystaveny jsou nejenom původní jihlavské betlémy pocházející z konce 19. a počátku 20. století, ale i současné a nedávno vzniklé betlémy od řezbářů z celého regionu – například z Polné, Staré Říše nebo Třebíče. Vystaven je také velký betlém již nežijícího řezbáře pana Jiřího Musila z Jihlavy, který zapůjčila jeho rodina. Druhá část představuje zvykoslovné pečivo 19. a 20. století. Návštěvník se nejenom dozví, ale i uvidí, co nesmělo chybět na stole během jednotlivých ročních období a svátků. Věděli byste, z čeho byla šimlíková náplň, kterou se plnily koláče? Nebo co jsou to vrkoče? Leckteré informace i překvapí – např. že frgál byl původně výraz pro zkažený koláč nebo že na svatbě se po novomanželích házelo obilí, hrách, mák, mandle nebo rozinky místo dnes obvyklé rýže. Poutavou formou jsou popsány rovněž jednotlivé zvyky napříč celým rokem.
Na druhé vánoční výstavě pojmenované Vánoce v přírodních materiálech jsou prezentovány výrobky z přírodních surovin od autorů nejenom z regionu Vysočiny, ale i z Mnichova Hradiště a Hluboké nad Vltavou. Určitě Vás zaujmou krásné, ale zároveň praktické výrobky upletené z orobince. Přijďte se podívat a dozvědět, co všechno je možné uplést z této rostliny, které se díky jejímu plodenství lidově říká také doutník a roste zejména u rybníků a vodních toků. Dále jsou k vidění malované kameny inspirované zimní přírodou, rozmanité nádherné výšivky z rybích šupin, figurky například čertů i čertice z šišek a ořechových skořápek, postavičky z šustí a slaměné dekorace, odrátované rybičky, keramické betlémy nebo plstěný betlémek z ovčího rouna. Zde vystavený největší betlém má i pohyblivé postavičky a na děti čeká úkol najít postavičku Rákosníčka. Celou výstavu provoňuje vůně vystavených voskových svící a nazdobených vánočních stromečků. Nenechte si ujít příležitost se ve stávajícím hektickém čase na chvíli pozastavit a obdivovat řemeslný um, který se podařilo zachovat i v moderní technické době. Obě dvě vánoční výstavy jsou k vidění až do 5. ledna 2020.
V podkrovní výstavní místnosti se návštěvník pomyslně přesune v čase a mnohdy i místě, neboť díky výstavě Z Velké Moravy až do nepaměti a zpět se dostane na místa spjatá s odkazem věrozvěstů Cyrila a Metoděje a jejich žáků. Fotografe Petra Francána zobrazují kulturně historické památky například z Moravy, Slovenska, Srbska, Bulharska, Makedonie a Albánie, z nichž stále ještě dýchá atmosféra velkomoravské doby. Ve středové části místnosti jsou fotografie zachycující Ochridské jezero v Makedonii a panely jsou rozmístěny tak, že při vstupu do vnitřního prostoru se návštěvník jakoby ocitne přímo uprostřed tohoto malebného jezera. Tehdejší život také přibližují archeologické nálezy zapůjčené ze sbírek Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Vystaveny jsou nejenom fragmenty včetně originální barevné omítky, ale i krásné náušnice z 9. stol. Tuto výstavu můžete navštívit až do 26. ledna 2020.
A dobrá zpráva nakonec – Muzeum Vysočiny Jihlava má otevřeno i po dobu vánočních prázdnin od 25. do 29. prosince. A poté dokonce i na Nový rok od 12:30 do 17 hod. Nejenom, že se příjemně naladíte, ale hlavně smysluplně strávíte svůj čas. Ideálně s rodinou či blízkými. Informace k aktuální otevírací době a výši vstupného najdete na webové stránce Muzea Vysočiny Jihlava.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se