Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Zdravotnictví v Kraji Vysočina > Odbor zdravotnictví
Tajemná mystická atmosféra Vánoc na návštěvníka dýchne
již při vstupu na zámecké nádvoří. Zejména při setmění a navíc pokud je
podtržená sněhovou peřinou. Venkovní slámový betlém je dokladem vysočinské
tvořivosti a umu. Další neméně zajímavé jestličky jsou k vidění ve velkém
výstavním sále zámku v rámci výstavy Třebíčské betlémy včera a dnes.
Prezentovány jsou klasické třebíčské stavěcí i skříňkové betlémy od starých
mistrů přelomu 19. a 20. století, ale i současná tvorba regionálních betlémářů
z Třebíče a okolí. Řadu betlémů
zapůjčili přímo autoři či jejich potomci, další pocházejí z výpůjček
institucí jako je Moravské zemské muzeum, Národní muzeum, Třebechovické muzeum
betlémů a další. Své zastoupení zde má i rakouské 1. NÖ Krippenmuseum Vösendorf.
Další betlémy přímo z Muzea Vysočiny Třebíč jsou letos k vidění v Městské galerii ve Vysokém Mýtě, dále v třebíčském Turistickém informačním centru Bazilika nebo v Muzeu Hrotovicka.
První celosvětově doložený betlém je již z roku 1223 a je spjat s Františkem z Assisi. Představovaly ho skutečné stájové jesle s živým volem a oslem. Následně bylo možné o vánočních svátcích spatřit v postranních lodích kostelů deskové obrazy jesliček se scénou narození Ježíše Krista. Ústřední téma Svaté rodiny se postupem času rozrůstalo o zvěstování Panně Marii, město Betlém a Tři krále přicházející se svými dary. Již v průběhu 16. století se v kostelech objevují předchůdci soudobých betlémů. Tato tradice přečkala i dobu reforem, které na konci 18. století zakazovaly stavění betlémů v kostelích. Ty se přesunuly do domácností. Lidová výroba betlémů se předávala v rodinách z generace na generaci. V lidových betlémech se objevovaly i postavy konkrétních osob – z rodiny, sousedství či řemeslníků spolu se zmenšeninami reálných budov. Od konce 19. století jsou opět v kostelech k vidění betlémy různorodého stáří, materiálového provedení i ztvárnění.
Na sklonku roku se také posílají rozmanitá blahopřání. I ta jsou hojně zastoupena ve sbírce třebíčského muzea. Malou ukázku formou výstavy Vánoční a novoroční pozdravy můžete vidět u recepce v přízemí zámecké budovy. Zastoupeny jsou tradiční vánoční motivy, zimní krajiny i volná tvorba regionálních výtvarníků. Vánoční blahopřání jsou doplněna o novoročenky ze soukromé sbírky ředitele muzea Jaroslava Martínka.
Obě výstavy na třebíčském zámku jsou k vidění do 16. ledna 2022. Navíc je otevřeno i v průběhu celých svátků včetně Štědrého dne i Nového roku. Konkrétní otevírací dobu najdete na webové stránce muzea http://www.muzeumtr.cz/. Zde jsou k dispozici i informace k Tříkrálovému koncertu, který se koná 9. ledna 2022 v 17 hodin v Kamenném sále třebíčského zámku. I k plánované derniéře výstavy betlémů v podobě komentované prohlídky v neděli 16. ledna v 15 hodin. Využijte možnosti smysluplného trávení volného času a najděte si chvíli i v tomto hektickém čase.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se