Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor ekonomický > Rozpočty


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Rozpočty

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Za vánoční atmosférou na zámek v Třebíči

Třebíčské betlémy
Ve čtvrtek 24. listopadu byla v Muzeu Vysočiny Třebíč slavnostní vernisáží zahájena Vánoční výstava betlémů, která byla uspořádána ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka, a proto nese podtitul Jihočeské betlémy. „Ale protože má třebíčské muzeum ve svých sbírkách četné zastoupení betlémů regionální produkce, nechybí na výstavě v zámecké konírně ani třebíčský betlém. Pro letošek byl vybrán velký stavěcí betlém, který nebyl ještě nikdy veřejnosti prezentován,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že z třebíčské sbírky je k vidění ještě i rarita v podobě rozestavěného betlému a také ukázky obloh.
 

 
 

Muzeum Jindřichohradecka je proslulé zejména díky Krýzovým jesličkám, které jsou největším lidovým mechanickým betlémem na světě. Díky tomu jsou od roku 1998 zapsány v Guinnessově knize rekordů. Tyto sice na výstavě v Třebíči neuvidíte, ale vystavené jsou vybrané betlémy z bohaté sbírky jindřichohradeckého muzea, které přibližují tvorbu tamních betlémářů. Však je Jindřichův Hradec odedávna centrem jihočeského betlémářství.  K vidění je nejenom výběr z tradiční lidové historické tvorby, ale i té současné. Najdete zde betlémy z papíru, dřeva,  keramiky, skla, šustí a dalších materiálů. Podobou nejblíže k třebíčským betlémům má Lodhéřovský betlém, neboť je malovaný na papír. Tento betlém je vůbec nejstarším ve sbírce Muzea Jindřichohradecka. Na výstavě se dozvíte jeho zajímavý příběh. Pomyslnou průvodkyní výstavou je betlémská hvězda, která má připraveno i několik úkolů – například hmatem prozkoumat obsah krabice nebo najít betlém z rybích šupin. A také návštěvníka zavede k největšímu betlému této výstavy, kterým je právě betlém z Třebíče. Jeho délka je přibližně 5 metrů a jeho autor pan Janovský ho tvořil více než 60 let, a to mezi roky 1911 až 1977. Betlém je opravdu veliký. A to je vystaveno pouze 800 figurek z celkového počtu 1900 kusů. Zbývající jsou uloženy v depozitáři.

 

K výstavě je připravený bohatý doprovodný program, který se bude konat nejenom na zámku, ale i v Centru tradiční lidové kultury v Cyrilometodějské ulici. Hned v úterý 29. listopadu v 16 hodin se uskuteční dětská vernisáž. V neděli 11. prosince budou v zámeckých prostorách probíhat vánoční dílničky pro malé i velké návštěvníky a poté v 17 hod. bude následovat zpívání u slámového betlému na nádvoří. Zde vystoupí dětský pěvecký soubor při MŠ Duha Okáček pod vedením Ladislavy Zóňové a Ivy Pekové. Další hudební akce je plánována na pátek 6. ledna, kdy se v Kamenném sále uskuteční Tříkrálový koncert v podání hudebního souboru Zvonky pro radost – ZUŠ Hrotovice pod vedením Ivany Šumpelové. Centrum tradiční lidové kultury provoní vánoční pečení v pondělí 28. listopadu a 12. prosince vždy v časech od 16 do 18 hod. I zde si budeme moci společně zazpívat koledy, a to ve čtvrtek 8. prosince a ještě i ve středu 14. prosince v časech od 17 do 20 hod. Výstavu zakončí 15. ledna 2023 v 15 hod. derniéra v podobě komentované prohlídky za účasti kurátora výstavy.

 

Další betlémy z Muzea Vysočiny Třebíč si zájemci mohou prohlédnout na výstavě v Náměšti nad Oslavou, v Betlémské kapli v Praze, v Muzeu města Tišnova, ve vstupním vestibulu Krajského úřadu Kraje Vysočina a dokonce i v sousedním Rakousku ve Vösendorfu v 1. NÖ Krippenmuseum. A krásný slaměný betlém zdobí zámecké nádvoří třebíčského muzea. Tento je volně přístupný, a proto doporučujeme nasměrovat své kroky při procházce městem Třebíč také do zámeckého areálu. Navíc po setmění dodává místu tu pravou vánoční atmosféru. 


betlémy Třebíč

betlémy Třebíč

betlémy Třebíč

betlémy Třebíč

betlémy Třebíč

  • Více informací Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz   

 
 
 
Zodpovídá: Pavla Bőhmová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 28.11.2022 / 28.11.2022

Počet návštěv: 1735
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek