Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Mapa webu


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Za vánoční atmosférou do Muzea Vysočiny Třebíč

„Obzvlášť v dnešní době je potřeba si připomínat tradiční hodnoty a symboly Vánoc. Mezi ně neodmyslitelně patří betlémy. Muzeum Vysočiny Třebíč je ideálním místem, kde lze načerpat pravou vánoční náladu a užít si jedinečnou atmosféru tohoto období, a to nejenom na výstavě v zámecké konírně, ale též u recepce muzea,“ pozval k návštěvě třebíčského muzea Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
 

 
 

Tajemná mystická atmosféra Vánoc na návštěvníka dýchne již při vstupu na zámecké nádvoří. Zejména při setmění a navíc pokud je podtržená sněhovou peřinou. Venkovní slámový betlém je dokladem vysočinské tvořivosti a umu. Další neméně zajímavé jestličky jsou k vidění ve velkém výstavním sále zámku v rámci výstavy Třebíčské betlémy včera a dnes. Prezentovány jsou klasické třebíčské stavěcí i skříňkové betlémy od starých mistrů přelomu 19. a 20. století, ale i současná tvorba regionálních betlémářů z Třebíče a okolí.  Řadu betlémů zapůjčili přímo autoři či jejich potomci, další pocházejí z výpůjček institucí jako je Moravské zemské muzeum, Národní muzeum, Třebechovické muzeum betlémů a další. Své zastoupení zde má i rakouské 1. NÖ  Krippenmuseum Vösendorf.

Další betlémy přímo z Muzea Vysočiny Třebíč jsou letos k vidění v Městské galerii ve Vysokém Mýtě, dále v třebíčském Turistickém informačním centru Bazilika nebo v Muzeu Hrotovicka.

 

První celosvětově doložený betlém je již z roku 1223 a je spjat s Františkem z Assisi. Představovaly ho skutečné stájové jesle s živým volem a oslem. Následně bylo možné o vánočních svátcích spatřit v postranních lodích kostelů deskové obrazy jesliček se scénou narození Ježíše Krista. Ústřední téma Svaté rodiny se postupem času rozrůstalo o zvěstování Panně Marii, město Betlém a Tři krále přicházející se svými dary. Již v průběhu 16. století se v kostelech objevují předchůdci soudobých betlémů. Tato tradice přečkala i dobu reforem, které na konci 18. století zakazovaly stavění betlémů v kostelích. Ty se přesunuly do domácností. Lidová výroba betlémů se předávala v rodinách z generace na generaci. V lidových betlémech se objevovaly i postavy konkrétních osob – z rodiny, sousedství či řemeslníků spolu se zmenšeninami reálných budov. Od konce 19. století jsou opět v kostelech k vidění betlémy různorodého stáří, materiálového provedení i ztvárnění.

 

Na sklonku roku se také posílají rozmanitá blahopřání. I ta jsou hojně zastoupena ve sbírce třebíčského muzea. Malou ukázku formou výstavy Vánoční a novoroční pozdravy můžete vidět u recepce v přízemí zámecké budovy. Zastoupeny jsou tradiční vánoční motivy, zimní krajiny i volná tvorba regionálních výtvarníků. Vánoční blahopřání jsou doplněna o novoročenky ze soukromé sbírky ředitele muzea Jaroslava Martínka. 

 

Obě výstavy na třebíčském zámku jsou k vidění do 16. ledna 2022. Navíc je otevřeno i v průběhu celých svátků včetně Štědrého dne i Nového roku. Konkrétní otevírací dobu najdete na webové stránce muzea http://www.muzeumtr.cz/. Zde jsou k dispozici i informace k Tříkrálovému koncertu, který se koná 9. ledna 2022 v 17 hodin v Kamenném sále třebíčského zámku. I k plánované derniéře výstavy betlémů v podobě komentované prohlídky v neděli 16. ledna v 15 hodin. Využijte možnosti smysluplného trávení volného času a najděte si chvíli i v tomto hektickém čase.

 

MVTMVT

  • Upraveno z materiálů Muzea Vysočiny Třebíč 
 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 21.12.2021 / 21.12.2021

Počet návštěv: 962
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek