Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Výstavní činnost
„Podobná cvičení považuji za velice důležitá, protože prohlubují dovednosti jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina. Zlepšují schopnost jejich vzájemné komunikace a spolupráce. Není pochyb o tom, že příprava a nácvik řešení mimořádných situací se mnohonásobně vrátí díky včasnému a účinnému řešení reálných krizových situací. Těm se nevyhneme ani do budoucna, a proto je nezbytné být dobře připraven,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Do cvičení se zapojili profesionální, dobrovolní a drážní hasiči.Jejich prvořadým úkolem bylo vyprostit zraněné osoby z vlaku a autobusu a předat je do péče zdravotníkům. Poté následovaly likvidační práce v podobě zajištění havarovaných vozidel proti požáru a odstranění uniklých provozních kapalin. Prověřena byla také součinnosti při pohybu v kolejišti s ohledem na bezpečnost zasahujících.
„Vzhledem k velkému počtu zraněných osob a osob, kterých se tato mimořádná událost dotkla zasahoval na místě psycholog hasičů, ale také zdravotníků a členové posttraumatických intervenčních týmu. Jejich úkolem bylo pracovat především s lidmi, kteří byli zasaženi traumatizující událostí a nebyli převezeni do nemocnice. Zároveň cvičení prověřilo součinnost s HZS SŽDC při likvidaci mimořádné události a celkovou spolupráci zasahujících složek integrovaného záchranného systému při úrovni zásahu tohoto typu,“ doplnil ke cvičení plk. Ing. Libor Hanuška, náměstek pro integrovaný záchranný systém a operační řízení HZS Kraje Vysočina.
Profesionální hasiči necvičili pouze na místě tragické události. Na krajském ředitelství v Jihlavě byla cvičně aktivována informační linka pro veřejnost, na které pětičlenná vyškolená obsluha zodpovídala nejrůznější dotazy týkající se mimořádné události.
V Kraji Vysočina došlo v loňském roce celkem k šesti dopravním nehodám na železničních přejezdech, od začátku letošního roku policisté šetří již čtyři takové případy. K vážné nehodě došlo například 24. března na železničním přejezdu u Obrataně na Pelhřimovsku, kde se při střetu vlaku s nákladním automobilem zranilo jedenáct lidí.
„Do cvičení byli zapojeni policisté obvodního oddělení a dopravního inspektorátu a dále kriminalisté územního odboru“, uvedl plk. Mgr. David Spilka, zástupce vedoucího územního odboru Havlíčkův Brod a velitel policejního opatření. „Základními úkoly uniformovaných policistů bylo uzavření místa mimořádné události tak, aby se v tomto prostoru nepohybovaly nepovolané osoby. Dopravu odkláněli na objízdné trasy, kde monitorovali a regulovali provoz. Policisté rovněž koordinovali a zajišťovali bezproblémový příjezd vozidel integrovaného záchranného systému na místo události a dohlíželi na bezpečnost a veřejný pořádek. Výjezdová skupina služby kriminální policie na místě prováděla šetření a dokumentaci v rámci trestního řízení. Důležitým úkolem policistů bylo také identifikovat oběti a zraněné na místě nehody.“
Podle prvotních závěrů neodhalilo cvičení žádná závažnější pochybení nebo nedostatky. Podrobné vyhodnocení zaměřené na cíle cvičení proběhne za účasti zástupců všech zúčastněných složek v nejbližších týdnech.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se