Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Záchrance roste počet výjezdů

Záchrance roste počet výjezdů
Za posledních deset let vzrostl Zdravotnické záchranné službě Kraje Vysočina počet výjezdů zhruba o čtvrtinu. Nyní vyjíždí každých 12 minut. Stále častěji pomáhají v terénu lékaři a záchranáři chronicky nemocným lidem a seniorům.
 

 
 

Statistiky Zdravotnické záchranné služby vykazují rostoucí počet volajících občanů, kteří požadují ošetření a transport do zdravotnického zařízení. Jen v loňském roce výjezdové skupiny  Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina vyjížděly k 45 tisícům případů. Podle Petra Novotného, náměstka ředitelky Zdravotnické záchranné služby, jde o reakci veřejnosti na nabídku služby, která je k dispozici 24 hodin denně. V obdobném režimu se stejnými dopady funguje v regionu i pět krajských nemocnic. Vytíženost výjezdových skupin stále narůstá i přesto, že se díky vedení kraje podařilo  navýšit počet výjezdových základen a absorbovat tak zvýšenou poptávku po přednemocniční  péči. I přesto stále narůstá doba, kdy operační středisko nemá k dispozici volnou výjezdovou skupinu k akutnímu zásahu,“ říká ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová.


Vedení záchranné služby si je vědomo toho, že řada stavů by měla být řešena buď návštěvou praktického lékaře nebo lékařské pohotovostní služby, nicméně však upozorňuje, že volající laik často nemusí být schopen posoudit nutnost zásahu záchranné služby. Zdravotnická záchranná služba tak bohužel stále častěji nahrazuje návštěvu u praktických lékařů, kteří neordinují o víkendech a v některých oblastech je jich také nedostatek nebo chybí.


Další problémovou skupinou jsou ti, kteří neřeší své zdravotní problémy návštěvou praktického lékaře nebo ambulantního specialisty a volají rovnou na tísňovou linku 155, která je určena k řešení případů vážného ohrožení života nebo zdraví. Ohroženi jsou pak pacienti, kteří zásah záchranné služby skutečně potřebují a místo toho, aby u nich byla výjezdová skupina co nejdříve, tak na její příjezd musí čekat déle. Je to tím, že nejbližší výjezdová skupina zasahuje u případu, který by bylo možné řešit jinak, a volající musí čekat na příjezd záchranky ze vzdálenější výjezdové základny.


 Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina má k dispozici 21 výjezdových základen rozmístěných po celém regionu. 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 21.4.2017 / 21.4.2017

Počet návštěv: 7030
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek