Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky
Vyberte:
Letošní cyklus 2020 sestává z pěti různorodých témat, která si zajisté najdou své posluchače. Jako první zazní 25. února přednáška Stanislava Houzara z Moravského zemského muzea v Brně, na které se podíleli i jeho kolegové Vladimír Hrazdil a Jiří Toman. Posluchačům přiblíží zajímavou Historii dolování drahých kovů na Českomoravské vrchovině. V dobách středověku a raného novověku patřila těžba zlata a stříbra k významným aktivitám. Mezi význačné důlní oblasti patřila nepochybně Jihlava, která je proslulá nejstarším horním právem již z poloviny 13. století, dále brodský a štěpánovský revír. Ještě i dnes při svých toulkách krajinou můžeme narazit na důlní pozůstatky připomínající zašlou slávu.
Když se řekne Bílá hora, vybaví se snad každému letopočet 1620 a bitva třicetileté války, která zpečetila osud českého stavovského povstání a na dalších 300 let výrazně ovlivnila úděl naší země. Nechte se tedy překvapit 10. března přednáškou Josefa Špidly z Vyškova Bílá hora trochu jinak.
Protože je letošní rok na Vysočině v oblasti cestovního ruchu zasvěcen sklářství, které má v našem regionu dlouhou tradici, nemůže chybět přednáška Sklářství na Vysočině. Dne 24. března se tématu sklářství bude věnovat bývalý archeolog z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod Aleš Knápek, který má mimo jiné bohaté vlastní zkušenosti například s experimentální tavbou skla v replice středověké sklářské pece.
První dubnové přednášky dne 7. dubna se ujme regionální badatel a publicista Zdeněk Prukner z Třebíče, který v loňském roce vydal knihu Konec války na Třebíčsku, která zachycuje události posledních válečných dnů a měsíců v období II. světové války ve 26 obcích a městech okresu Třebíč, kam se na sklonku měsíce dubna roku 1945 přesunuly jednotky německé tankové divize. Připomenut je i tragický případ z nedalekých Petrovic, ve kterých na samém sklonku války byli popraveni čtyři mladí vlastenci a postřílení hrozilo též 30 místním dospělým mužům. Rovněž přednáška nese název Konec války na Třebíčsku a věříme, že se setká se stejným zájmem jako knížka.
Jarní cyklus uzavře v úterý 21. dubna přednáška památkáře Ivana Mináře z Národního památkového ústavu v Praze s názvem Lidová architektura v Kraji Vysočina – zděné stavby 19. století. I v tomto případě je název přednášky shodný s názvem publikace, kterou Ivan Minář vydal v loňském roce. Publikace svým zaměřením pokryla celé území našeho kraje a poodhalila i to, co je mnohdy skryto za zdobnými štíty. Přijďte se dozvědět, jak naši předkové žili a bydleli před přibližně sto lety. Udělejte si sami úsudek, jak se za tuto poměrně krátkou dobu změnil náš styl bydlení. A pokud jste i vlastníky takové nemovitosti, třeba se necháte inspirovat k zachování této části našeho kulturního dědictví.
Všechny přednášky začínají vždy v 17:30 hod. a konají se pravidelně každé druhé úterý. Přijďte příjemně strávit volný čas a dozvědět se něco nového a zajímavého ve velmi pěkném prostředí zrekonstruované bývalé zemědělské usedlosti.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se